Originálny názov: Nestyda

Žáner: komédia
Minutáž: 88 minút
Krajina pôvodu: Česká republika
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Jan Hrebejk
Scenár: Michal Viewegh, Jan Hrebejk
Kamera: Jan Malíř
Strih: Vladimír Barák
Hrajú: Jiří Macháček, Pavel Liška, Emília Vášáryová, Nina Divíšková, Pavel Landovský, Éva Kerekes…

NestydaRežisér Jan Hřebejk patrí medzi českú filmovú elitu. Po filmových lahôdkach ako Pupendo, Musíme si pomáhat, či Pelíšky prichádza do našich kín ďalší z jeho filmov. Veľké promo, ktoré Nestydu sprevádzalo v Čechách, navnadilo divákov na kvalitný tragikomický film, na aký sme u Hřebejka zvyknutí.

Nestyda je príbeh štyridsiatnika Oskara (Jiří Macháček), ktorý sa jedného dňa ocitne v životnej fáze s názvom „kríza stredného veku“. Zrazu zistí, že jeho manželka má neúmerne veľký nos a že opatrovateľka ich dieťaťa má tie správne krivky. Nevera a „oslobodenie“ zo stavu manželského sú hlavným ťahúňom deja filmu, ktorý čerpá námet z knihy Michala Viewegha „Povídky o manželství a sexu“.

Hřebejk síce opustil svojho dlhoročného scenáristu Petra Jarchovského, no ostal verný výberu kvalitných hercov. V hlavnej úlohe sa zaskvel Jiří Macháček (Samotáŕi) ako moderátor počasia a samozrejme vo filme nechýbali ani slovenský herci. Emília Vášaryová (Pelíšky) v úlohe nestarnúcej speváckej divy, Ady Hajdu a Roman Luknár (Tango s komármi) ako jej vydarení synovia a nakoniec Eva Kerekešová (Démonis), ktorá si zahrala mierne hysterickú Oskarovu milenku. Na svoje si určite prídu aj fanúšikovia Karla Gotta. Aj on si v Nestydovi užil minútku slávy.

Film je po hereckej stránke veľmi kvalitným, až na pár drobností. Milka Vášaryová sa tu objavuje v pre ňu netypickej úlohe ako žiaduca milenka, ktorej ani Oskar v istých chvíľach nestačí. Jej výkon v týchto scénach sprevádza menšia dievčenská rozpačitosť. Filmových labužníkov určite pobaví Pavel Liška (Venkovský učite), Nina Divíšková (Máj) a Pavel Landovský (Vratné lahve), ktorí vytvorili reálne ale hlavne vtipné postavičky zo života.

Česť a sláva Nestyda

Vizuálna stránka filmu si taktiež zaslúži pochvalu. Praha v celej svojej kráse cez deň i v noci výborne dopĺňa náladu filmu. Dej filmu je asi článkom slabším a oproti jeho ostatným aspektom trochu zaostáva v originalite. Nič prevratné totiž Hřebejk neukázal. Príbehov, ktoré sa venujú nevere a dokopy nič neriešia, je mnoho. Nestyda vám neprinesie žiadnu závratnú akciu avšak predsa stojí za vzhliadnutie.

Film vás určite pobaví svojou ľahkosťou, okúzli vás šarm trošku detského a zmäteného Oskara, zamilujete sa do spievajúcej Nory (Emília Vášaryová). Uvidíte aké je niekedy ľahké nájsť si novú lásku aj aké ťažké je nájsť zmysel života.

Ak máte radi Hřebejkove filmy a holdujete komerčne úspešným knihám Michala Viewegha, tak neváhajte a zájdite do kina na Nestydu. 88 minútový film je nenáročný na vnímanie, dobre vás pobaví a uvidíte Prahu bez turistov. „Nestyďte se“ a ochutnajte nového Nestydu.

/