Kurilko Radovan

Spomienky na Afriku /

Radovan Kurilko / Kult /

„Mala som farmu v Afrike…“, týmito slovami sa začína film, ktorý má svojich priam až fanatických zástancov ( väčšinou ženy), ale aj horlivých odporcov, ktorí ho pasujú za najslabší film, ktorý kedy získal Oscara v kategórii najlepší film. Spomienky na Afriku (Out of Africa)…

Démoni /

Radovan Kurilko / Recenzia /

Nestáva sa často aby bol v kinách uvedený nový slovenský film a tobôž nie taký, ktorý má vlastnú (a kvalitnú) web stránku (www.demoni.sk). Filmový debut Róberta Švedu o troch ženách a troch príbehoch o netradične tradičných vzťahoch v čase Vianoc je v tomto výnimkou. A nielen tým je tento film odlišný.

Univerzálna upratovačka /

Radovan Kurilko / Recenzia /

Netúžili ste aj vy niekedy vypadnúť na pár týždňov na anglický vidiek zažiť historky slečny Marplovej na vlastnej koži ?(teda nie ako obeť, samozrejme) Alebo sa len tak kochať malebnými a romanticky vyzerajúcimi dedinkami s kopcami v pozadí a stredovekým kostolom uprostred?

V for Vendetta /

Radovan Kurilko / Preview /

„Ľudia by sa nemali báť svojich vlád, ale vlády by sa mali báť ľudí.“ Tak znie podtitul najnovšieho filmu z produkcie bratov Wachovských. Príbeh o boji proti krutovláde v hlavných úlohách s Natalie Portman a Hugom Weavingom.

Da Vinciho kód – preview /

Radovan Kurilko / Preview /

Ak bude niekto v roku 2100 bilancovať literárne 21. storočie, tak určite spomenie, že na jeho počiatku stála malá obroda čítania, ktorú spôsobili dva fenomény – Harry Potter a Da Vinciho kód. Druhý menovaný sa čoskoro dostane aj na naše filmové plátna.

Nominácie na Oscara sú už známe /

Radovan Kurilko / Správy /

Posledný januárový deň tohto roku v skorých ranných hodinách losangeleského času oznámil prezident Americkej filmovej akadémie spolu s držiteľkou Oscara Mirou Sorvino nominácie na 78. ročník Cien Akadémie v hlavných kategóriách.

Americký prezident á la Hollywood /

Radovan Kurilko / Téma /

Hollywood a Washington delia tisíce kilometrov. Možno práve táto vzdialenosť robí centrum americkej politiky v očiach filmárov takmer romantické a zaujímavé miesto. Svoje možno hrá aj akási chuť divákov nazrieť do súkromia najmocnejšieho muža planéty.

Munich /

Radovan Kurilko / Preview /

Ešte poriadne neutíchli diskusie o kvalite Vojny svetov v médiách a na internete, a už nám v súčasnosti asi najslávnejší režisér Hollywoodu Steven Spielberg chystá ďalší film, tento krát o pozadí tragédie, ktorá sa udiala na Olympijských hrách v roku 1972 v Mníchove.

Kto dostane Oscara? /

Radovan Kurilko / Téma /

Získať Oscara je pre väčšinu filmových tvorcov cieľom, ktorý sa nie vždy podarí dosiahnuť, aj keď sa snažia ako vedia. Niekedy je jednoducho Akadémia strašne nevyspytateľná. Ako by to tohto roku na odovzdávaní mohlo dopadnúť sa dozviete v tomto článku.

Pozná ju ako svoje boty /

Radovan Kurilko / Recenzia /

Curtis Hanson nakrútil v roku 1997 vynikajúci thriller L.A. – Prísne tajné, za ktorý ho kritika vynášala do nebies ako režiséra, ktorý žáner vybrúsil do najčistejšej formy. Vo svojom najnovšom filme Pozná ju ako svoje boty však na žánrovú čistotu zabúda a dáva divákovi na výber – je to komédia, je to dráma?