Munich

Radovan Kurilko
Preview

Ešte poriadne neutíchli diskusie o kvalite Vojny svetov v médiách a na internete a už nám v súčasnosti asi najslávnejší režisér Hollywoodu Steven Spielberg chystá ďalší film . Možno je to jeho tajná úchylka, faktom ale je, že v posledných rokoch si všeľudovú zábavu, pri ktorej mozog môžete odložiť do šatne v kine, kompenzuje náročnejšími drámami, v ktorých s väčším alebo menším úspechom predkladá divákom morálne otázky a snaží sa na ne odpovedať. Stačí spomenúť dvojicu filmov ako Jurský parkSchindlerov zoznam alebo Stratený svetAmistad. Aj tento rok po plytšej a nedotiahnutej Vojne svetov prichádza dusno v podobe politicko – historického thrilleru Munich.

Písal sa rok 1972 a v Mníchove športoví fanúšikovia fandili svojim idolom na štadiónoch. Grécky duch povstal a aspoň na tých pár dní znepriatelené národy sveta predstierali, že zabudli na konflikty a chcú si to rozdať vo férovom súboji. Na neho však členovia teroristickej skupiny Čierny september kašlú a unesú 11 izraelských športovcov a začína sa jedna z najväčších rukojemníckych drám. Za prepustenie športovcov žiadajú prepustenie palestínskych politických väzňov z izraelských väzníc. Celá situácia, ktorú celý svet sleduje s napätím sa končí smrťou všetkých športovcov. To je historický fakt, ktorý pozná celý svet. Čo však už vie menej ľudí, je to, že prakticky okamžite na to, rozbehla izraelská tajná služba Mossad akciu, ktorej cieľom bolo zabiť hlavných organizátorov a tých, ktorí sa na únose spolupodieľali. Vybrali najlepších agentov, ktorí musia opustiť svoju krajinu a rodiny, aby pod velením Avnera Kauffmana (Eric Bana) pomstili smrť 11 nevinných ľudí. Mien na zozname však stále pribúda a špirála násilia a smrti sa zdá byť nekonečná…

/ /

Film vznikol podľa románu Georgea Jonasa Vengeance (Pomsta) a do filmového jazyka ho preniesol Tony Kushner, scenárista oceňovaného seriálu Angels in America. Ostatných spolupracovníkov si už Spielberg vybral tradične: kameru ovládal Janusz Kaminski (Oscar za Schindlerov zoznam a Zachráňte vojaka Ryana) a hudbu zložil, kto iný ako John Williams. Okrem Erica Banu (Trója) v Mníchove ešte uvidíme Geoffreyho Rusha (Žiara) ako šéfa tajnej operácie, Daniela „Bonda“ Craiga (Road to Perdition) a Mathieu Kassovitza (Amélia z Montmartru).

Keďže sa film odohráva v 70-tych rokoch 20. storočia, tvorcovia museli nájsť lokácie, ktoré by presvedčivo stvárnili Nemecko a Blízky Východ tej doby. Okrem USA sa teda nakrúcalo aj v Poľsku, Maďarsku a predovšetkým na Malte. Nakrúcanie na Malte však prerušil incident, keď nákladné auto štábu začalo náhle horieť a vybuchlo. Z počiatku to všetci považovali za teroristický útok, neskôr sa však zistilo, že šlo len o nehodu.

Celosvetová premiéra ešte ani neprebehla a už film obchádza povesť kontroverznosti. „Nedémonizujeme ich. Sú to individuálni ľudia. Aj oni majú svoje rodiny“, hovorí Spielberg o teroristoch. Aby lepšie pochopil problematiku Blízkeho východu, konzultoval príbeh a konanie postáv s odborníkmi na túto geografickú oblasť medzi ktorými bol napr. aj bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý sa počas svojej politickej kariéry zaoberal práve konfliktom medzi Izraelom a Palestínou. Otázne ale je, do akej miery bude film „politicky korektný“. Už teraz visia vo vzduchu hrozby medzinárodných protestov a zákazy premietania v moslimských krajinách.

/ /

Na rozdiel od väčšiny hollywoodskych filmov, Mníchov nebude mať takmer žiadnu propagáciu. Ako povedal Steven Spielberg, film by mal hovoriť sám za seba, na svoje myšlienky nepotrebuje reklamu. Ako ale dokázalo minuloročné Umučenie Krista, kontroverznosť a neoverené fámy sú lepším lákadlom ako tá najbombastickejšia reklama. Na tajomnosti celého projektu pridal aj samotný Spielberg, keď odmietol hovoriť o filme v mnohých rozhovoroch.

Z traileru sa zdá, že Mníchov bude nabitý emóciami a zároveň ponorený do tlmených farieb, ktorými sa zvýrazní atmosféra doby a násilia, ktoré stále vládne v zemi, ktorú tri náboženstvá nazývajú svätou.

Film má americkú premiéru 23.12., do slovenských kín by mal doraziť vo februári.

Poznámka šéfredaktora:
O tejto akcii Mossadu bol nakrútený už minimálne jeden (dvojdielny) televízny film, ktorý mali možnosť vidieť aj slovenský diváci. Na jeho meno si aj s vypätím všetkých síl nedokážem spomenúť, ale píšem to len preto, aby ste si nemysleli, že Spielberg prišiel s niečim, čo tu ešte nebolo:). Asi som proti nemu nejako zaujatý…