Keď sa minulý rok na festivale v Cannes objavila Natalie Portman s oholenou hlavou, rozpútala vášnivé diskusie na tému či sa chce podobať írskej rebelke Sinead O’Connor alebo je to nejaká iná forma recesie. Médiá a fanúšikovia sa však ukľudnili po tom, ako sa celá táto bulvárna bublina ukázala ako skvelý marketingový ťah pre film V ako Vendetta.
Pre drvivú väčšinu Slovákov neznámy pojem, v kruhoch čitateľov komiksov však pomaly kultová záležitosť. Na svedomí ju má Alan Moore spolu s ilustrátorom Davidom Lloydom, ktorí sa rozhodli, že dajú komiksom novú tvár. Precízne preštudovanie doby a historických súvislostí, politický podtón a odkazy samotným politikom ako aj skvelá dramatická výstavba robia z diel tejto dvojice niečo, čo anglofónne média označujú pojmom „graphic novel“ – ilustrovaný román. S tvorbou tohto dua sa malo možnosť zoznámiť už aj slovenské publikum, pretože Liga výnimočných a Z pekla prebehli slovenskými kinami a dvd trhom. Filmy, ktorých predlohy boli rovnako fascinujúce ako výsledok odfláknutý, aj keď v prípade filmu Z pekla musíme oceniť aspoň atmosféru.
Príbeh filmu V ako Vendetta sa odohráva v orwellovskej totalitnej spoločnosti Veľkej Británie budúcnosti, v ktorej všetko riadi jeden diktátor. Hrdinkou je mladá žena jemných spôsobov Evey Hammond, ktorú zachráni maskovaný bojovník proti diktatúre, ktorého všetci volajú jednoducho V. Ten si ju vezme pod svoje ochranné krídla a vycvičí z nej svoju spolubojovníčku. Evey postupne odhaľuje tajomstvo života V a spolu s ním aj pravdu o sebe.
Pod scenár sa podpísali záhadní bratia Wachovskí, ktorí sú dlhoročnými veľkými fanúšikmi predlohy a s myšlienkou previesť Vendettu na plátno sa pohrávali už v polovici 90-tych rokov. Nakoniec však dali prednosť Matrixu, v ktorom využili niektoré situácie práve zo svojho obľúbeného komiksu. Úspech matrixovskej trilógie im otvoril dvere k splneniu svojho dávneho sna (že vám to pripomína Petera Jacksona?) a napísali teda scenár filmu a rozhodli sa ho aj produkovať.
Na režisérsku stoličku však neposadili seba, ale dali šancu Jamesovi McTeigueovi (napísať to je rovnako ťažké ako to vysloviť), ktorého si odskúšali ako prvého asistenta réžie pri nakrúcaní Matrixu. V ako Vendetta je teda jeho debut a podľa reakcií na tohtoročnom festivale v Berlíne (kde mal film exkluzívnu predpremiéru) a zverejnených trailerov sa zdá, že sa zrodil solídny akčný režisér, ktorý dokáže miešať riadnu dávku akcie s ponurou atmosférou totalitnej spoločnosti.
Do úlohy krehkej, ale odvážnej Evey vybrali Natalie Portman, ktorú poznáme z filmov León a novej trilógie Hviezdnych vojen. Aj keď sa uvažovalo o Scarlett Johansson (Stratení v preklade) alebo aj o Bryce Dallas Howard (Osada) prednosť dostala nakoniec Natalie. Možno aj vďaka tomu, že bola ochotná dať si oholiť hlavu. Film totiž obsahuje scénu z väznice, v ktorej priamo pred zrakmi divákov príde Evey o všetky svoje vlasy. Ako hovorí Natalie Portman : „Bola to veľká záťaž, pretože ten záber sme nemohli opakovať.“
V úlohe V sa predstaví Hugo Weaving (agent Smith z Matrixu, Elrond z Pána prsteňov) a to doslova, keďže celý film musel odohrať (správnejšie by malo byť odhovoriť) pod maskou, pripomínajúcou Guya Fawkesa. Guy Fawkes bol prvý terorista, ktorý chcel 5. novembra 1606 vyhodiť do vzduchu anglický parlament aj s kráľom Jakubom I. Sprisahanie katolíkov (Jakub I. bol protestant a katolíkov pozbavoval moci) však bolo prezradené a Guy Fawkes ako to už bolo vtedy zvykom, popravený. Anglické deti si odvtedy hovoria riekanku, ktorej prvé slová zaznejú aj vo filme: Remember, remember the 5th of November (Pamätaj, pamätaj na 5. november).
Samotná postava V rozpúta určite množstvo diskusií na tému, či sa jedná o postavu kladnú alebo zápornú. Pretože v mene slobody a boja proti diktatúre pácha vyslovene teroristické činy, pri ktorých prichádzajú o život aj nevinní ľudia. Je to osloboditeľ a zároveň terorista. Ako je už v Hollywoode takmer zvykom, film už dostal nálepku kontroverzný.
„Ide nám o to, aby sa začalo hovoriť o definícii terorizmu v dnešnom svete“, hovoria tvorcovia a Natalie Portman to ďalej rozvíja: „Myslím, že najdôležitejšou vecou bude, že ľudia prídu domov a začnú o tom diskutovať. Všetci sme sa zhodli v názore, že terorizmus môže byť jediným účinným spôsobom boja proti nespravodlivosti a diktatúre, ale vždy to je subjektívne. Kedy je nespravodlivosť a potláčanie ľudských práv natoľko vážne, že vás to oprávňuje k tomu aby ste ubližovali iným?“
Film ktorý bude mať podtitul „Ľudia by sa nemali báť svojich vlád, ale vlády by sa mali báť ľudí.“ sa nakrúcal v Londýne a v Nemecku. Rozpočet filmu bol 50 miliónov dolárov a V ako Vendetta bude zrejme prvým tohto roku premiérovaným filmom, ktorého zárobky sa prehupnú cez 100 miliónov dolárov.
Do širokej distribúcie v USA sa dostal 17. marca a na Slovensku si ho ľudia budú môcť vychutnať od 20. apríla.