Chľast © Film Europe 2020 Chľast © Film Europe 2020

Aj keď uplynulé mesiace poznačila pandémia, svet filmov sa úplne nezastavil. Niekoľko zaujímavých sme videli aj my, redaktori webu CinemaView. Niektoré sme stihli v kinách, niektoré sme si vybrali z čoraz širšej ponuky, ktoré ponúkajú streamingové služby.

Rebríček najlepších minuloročných filmov zostavovalo 11 redaktorov. Do rebríčka sa dostali filmy, ktoré mali v roku 2020 premiéru v slovenských kinách alebo boli dostupné pre slovenských divákov na streamingových službách.

Výsledky si môžete pozrieť nižšie. Pri veľkých finále sa často hovorí, že porota mala náročné rozhodovanie do poslednej chvíle. V tomto pípade to však neplatí, Náš víťaz bol suverénny, nazbieral viac než dvojnásobok bodov oproti snímke na striebornej priečke.

Už to nebudeme naťahovať, toto je 5 najlepších filmov roka 2020 podľa našej redakcie:

Slušní chlapci (2019). © Forum Film SK

5. Slušní chlapci

Najväčší obchodník s marihuanou sa na Britských ostrovoch rozhodne predať svoje impozantné drogové impérium a odísť do dôchodku. 400 miliónov v hre nenechá ambicióznych konkurentov chladnými. Moc a rešpekt sú totiž vysoko návykové. Guy Ritchie nakrútil čistokrvnú gangsterku, na akých pred 20 rokmi vyrastali jeho fanúšikovia. Obsadil skvelých hercov (Matthew McConaughey, Charlie Hunnam), viacerí stvárňujú pre nich netradičné polohy (Hugh Grant, Colin Farrell). Dej napumpoval drsným humorom s množstvom kreatívnych nápadov a vybudoval správne zábavnú atmosféru, ktorá odsýpa vo vražednom tempe. Slušní chlapci ohromne zapasovali k Ritchieho najväčším klasikám zo začiatku kariéry.

Martin Zielosko

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/slusni-chlapci/

The Trial of the Chicago 7 © 2020 Netflix

4. The Trial of the Chicago 7

Jeden z najznámejších súdnych procesov, o ktorom v našich končinách takmer nikto nevie, sa minulý rok stal hitom internetu. A to nielen pre náročných filmových nadšencov. Precízne vrstvené dialógy v kombinácii s fantastickými hereckými výkonmi sú azda najlepšou prísadou tohto vizuálneho divadla. Situácie zo súdnej siene sa výborne prelínajú s dobovými zábermi. Dej vás tak stiahne, že nechcete obetovať ani minútu nepozornosti. Príbehu nechýba ani dávka kvalitného humoru a rozhorčenia pre nespravodlivosť. The Trial of the Chicago 7 (Chicagský tribunál) je právom jeden z najdiskutovanejších filmov minulého roka a jeden z tých lepších, ktoré nájdete na Netflixe.

Romana Otočková

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/the-trial-of-the-chicago-7/

I’m Thinking of Ending Things © 2020 Netflix

3. I’m Thinking Of Ending Things

 

Názov, ktorý nabáda na myšlienku, že film hovorí o samovražde, alebo aspoň uvažovanie o nej. Autor rovnomennej knižnej predlohy to zrejme aj tak myslel, ale záver nechal dostatočne otvorený na to, aby si každý mohol nájsť svoju vlastnú interpretáciu. Aj Charlie Kaufman. Slávny scenárista a v posledných rokoch aj režisér, ktorý nakrútil adaptáciu tohto debutového románu Kanaďana Iaina Reida. Jeho interpretácia, alebo tá, ktorú v jeho filme vidím ja, je iná. Bezmenné dievča-rozprávač chce „len“ ukončiť vzťah s Jakeom. Postupne je však zrejmé, že to, čo vidíme je oveľa viac existenciálne a Kaufman nám veľmi divadelným spôsobom ukazuje defilé podobných situácií z Jakeovho života, ktoré odhaľujú jednu dôležitú životnú pravdu. Aspoň občas treba byť odvážny. Kaufman tentoraz bol.

Michal Klembara

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/im-thinking-of-ending-things/

Králiček Jojo (Jojo Rabbit) © 2019 CinemArt SK

2. Králiček Jojo

Protivojnová satira podľa knihy Christine Leunens premenila päť zo šiestich nominácii na Oscara. Americká akadémia ním ocenila Novozélanďana Taika Waititiho, ktorý film aj režíroval, a to za najlepší adaptovaný scenár. Pre niekoho je pohľad malého chlapca na zložitú situáciu v nacistickom Nemecku počas vojny zľahčujúci, no humorné situácie, v ktorých sa pretŕča nacistická agenda a usilovná snaha chlapca stať sa čo najlepší nacistom, veľmi jednoducho poukazujú na zvrátenosti a prekrúcanie reality, ktorej boli ľudia svedkom. Ak na tento štýl pristúpite, Waititi vás umne prevedie nielen situačným humorom, na ktorý má talent, ale aj ponurejšími chvíľami k uspokojivému rodinnému filmovému zážitku.

Petra K. Adamková

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/kralicek-jojo/

Chľast © Film Europe 2020

1. Chľast

Režisér Vintenberg je späť a opäť dokazuje, že mu nerobí problém vystavať príbeh na komplexných postavách a nastaviť tak zrkadlo spoločnosti tým najvhodnejším spôsobom. Štyria učitelia, ktorí sa svojsky vyrovnávajú s jeseňou života a experiment, ktorý zmení všetkých zainteresovaných je krásnou filmovou výpoveďou, v ktorej režisér dokonalo pracuje s emóciami a na diváka pôsobí ako vychladené pivo v horúci letný deň. Formálne aj obsahovo hravé s neprekapivo fantastickým Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe. Film veľmi šikovne kombinuje osobné tragédie, svojský humor, svieži story-telling a horko-sladký záver do výborného kokteilu s malým, no signifikantným percentom alkoholu. Dosť na to aby pobavil, trocha zarmútil ale hlavne podal skvelý zážitok.

Ivan Rokošný

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/chlast/

Ďalšie filmy

Pozornosti redaktorov neunikli ani ďalšie snímky. Niektoré z nich sa objavili vo viacerých ich rebríčkoch, preto na nich upriamujeme pozornosť, hoci, v tomto prípade, bez poradia:

1917, Borat Subsequent Moviefilm, Na nože, David Attenborough: Život na našej planéte.