Správy

Ozveny Ji.hlavy prinesú víťazov a divácke hajlajty uplynulého ročníka festivalu aj výnimočných hostí /

Press / Správy /

Ozveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, jednej z najvýznamnejších dokumentárnych udalostí v strednej a východnej Európe, sa vracajú do Bratislavy. Dopĺňajú tak mapu Ozvien spolu s Viedňou, New Yorkom, Varšavou i Bruselom. V rámci festivalu Leto pod Palmou v Novej Cvernovke pre vás organizátori distribučná platforma Film Expanded a MFDF Ji.hlava pripravili špičkový dokumentárny cyklus. Odštartuje v utorok 7. júla špeciálnou predpremiérou dlhoočakávaného dystopického sci-fi FREM (2019) od slovenskej režisérky Viery Čákanyovej. Každý nasledujúci utorok až do 18. augusta čaká návštevníkov Ozvien pestrá dokumentárna nádieľka v podobe víťazných filmov či diváckych hajlajtov z ostatného 23. ročníka ji.hlavského festivalu.

Preneste sa do slnkom zaliateho Francúzska! Do kín prichádza milá komédia Raoul Taburin /

Press / Správy /

Raoul Taburin vás prenesie do slnečnej dedinky na juhu Francúzska. Táto milá komédia o vynikajúcom opravárovi bicyklov vznikla podľa knihy slávneho karikaturistu Jeana-Jacquesa Sempého. Film je pôvabným príbehom o priateľstve, láske, dôvere i strachu z vlastnej slabosti a Sempého celoživotnej láske – cyklistike. Film Raoul Taburin prináša do kín Asociácia slovenských filmových klubov a diváci ho môžu vidieť od 2. júla 2020.

Dokument Zlatá zem o boji Východoslovákov s ťažiarmi čaká premiéra v košickom kine Úsmev /

Press / Správy /

Režisér Dominik Jursa roky sledoval zápas obyvateľov troch obcí východného Slovenska s americkou ropnou spoločnosťou. Do kín vstúpi 25. júna jeho dokumentárny film Zlatá zem (2020). Premiéra filmu sa uskutoční symbolicky v najzvučnejšom východoslovenskom kine Úsmev. Do slovenských kín a alternatívnych projekčných priestorov prináša Zlatú zem nová distribučná platforma Film Expanded.

Svet sa lúči s Christom – legendou konceptuálneho umenia – víta ho však na filmovom plátne /

Press / Správy /

Christo – legenda konceptuálneho umenia – zomrel 31. mája 2020 a ani nie mesiac po tom prichádza filmová spoločnosť Filmtopia s dokumentom CHRISTO: Chôdza po vode. Ide o jedinečný, absolútne otvorený pohľad do tvorivej dielne muža, ktorého pôsobivé konceptuálne inštalácie menili tvár ikonických miest po celom svete. Preslávil sa najmä balením monumentov – prírodných objektov a budov – do látok a plastov. Slovenská premiéra filmu režiséra Andreja Paunova sa uskutoční 25. júna 2020, od tohto termínu si diváci budú môcť pozrieť pôsobivý dokument v kine na plátne, aj doma, online.

Talianska filmová prehliadka Cinevitaj má tri línie: architektúra a dizajn, komédie a filmy Federica Felliniho /

Press / Správy /

Pravidelnou súčasťou festivalu talianskej kultúry DOLCE VITAJ je aj filmová prehliadka CINEVITAJ. Tohto roku má tri línie; ponúka výnimočné dokumenty o talianskom dizajne a architektúre, úspešné komédie na aktuálne spoločenské témy a nadväzuje na sté výročie narodenia režiséra Federica Felliniho. Milovníci tohto filmového mága si budú môcť vychutnať jeho štyri kultové tituly v digitálne rekonštruovanej verzii: Sladký život, 8 ½, Giulietta a duchovia, Amarcord. CINEVITAJ sa začína v bratislavskom Kine Lumière už 17. 6. a potrvá do 5. 8. 2020. Felliniho filmy uvedie aj košické Kino Úsmev od 15. 7. do 5. 8. 2020. Festival organizuje Taliansky kultúrny inštitút.

La Gomera – film o korupcii a tajnom jazyku z Kanárskych ostrovov /

Press / Správy /

Do kín vyráža zábavný film noir, v ktorom sa skorumpovaný rumunský policajný inšpektor vydáva na kanársky ostrov La Gomera, kde sa učí prastarý hvízdajúci jazyk. Len vďaka nemu sa môže vyhnúť prenasledovaniu, odpočúvaniu polície a pokračovať v komunikácii s gangstermi. Film od oceňovaného režiséra Cornelia Porumboia môžu diváci vidieť v kinách od 18. júna 2020.

Európske filmy za Euro 2020 /

Press / Správy /

Tradičný letný projekt Európske filmy za euro sa začne v pondelok 15. júna a potrvá celé leto. Divákom ponúkne až tridsať súčasných filmov za symbolické vstupné jedno euro. Snímky v kolekcii sú filmami, ktoré si získali priazeň divákov, či ceny na medzinárodných festivaloch, pričom mnohé z nich vstúpili do distribúcie len nedávno.