Správy

Do kín prichádzajú Osamelí bežci /

Press / Správy /

Dokumentárny film Osamelí bežci: Ideme ďalej! režiséra Martina Repku o chvíľu vstupuje do slovenskej kinodistribúcie. 7. novembra v Bratislavskom kine Lumiere odštartuje svoju distribučnú púť za účasti hlavných protagonistov Petra Repku, Ivana Štrpku a rozsiahlej delegácie tvorcov. Nasledovať bude literárno filmové turné. Protagonisti a tvorcovia film predstavia v Liptovskom Mikuláši, Žiline a Trnave (Malý Berlín). Na všetkých týchto miestach sa predstavia Peter Repka a Ivan Štrpka aj so svojou literárnou tvorbou.

V ich rozprávke nie sú princezné. Liyana je ako oni /

Press / Správy /

Ako by vyzerala rozprávka, ktorú majú vymyslieť deti? Stereotypné predstavy o princeznách a drakoch v mysliach najmenších búra dokumentárny film LIYANA režisérskej dvojice Aaron a Amanda Kopp. V slovenských kinách ho bude sprevádzať aj krátky predfilm DIVOKÉ BYTOSTI.

Tvorcovia filmu Amnestie predstavujú dokumentárny cyklus Spomienky ’89 /

Press / Správy /

Len aby sa nezabudlo. Tak znie podtitul nového dokumentárneho cyklu Spomienky ’89, ktorý prináša autentické svedectvá o Novembri ’89. Unikátny projekt odkrýva ambivalentnosť postojov k Nežnej revolúcii, Václavovi Havlovi a jeho amnestii, ktorú udelil krátko po svojom zvolení za československého prezidenta a ktorá mala rozsiahle celospoločenské dôsledky.

Do kín prichádza dokumentárny film Erika Prausa: Volanie /

Press / Správy /

Cez portréty troch mníchov zachytáva celovečerný dokumentárny film neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny. Volanie môže počuť každý z nás, musí mu byť len otvorený. Nenechajte si ujsť jedinečný dokument, ktorý získal na medzinárodnom filmovom festivale Cinematik cenu primátora mesta Piešťany.

Pomáha lož prežiť? Pozrite si trailer k novému slovenskému svetovému filmu Malá ríša /

Press / Správy /

Slovensko čaká bohatá filmová jeseň, v októbri príde do kín film Malá Ríša, ktorý vám svojím príbehom vnukne otázku, či ľuďom môže lož pomôcť prežiť. Svojím konaním vás postavy nútia zamyslieť sa, či je možné zachovať si vlastnú tvár aj v hraničných situáciách. Film angažoval zahraničných a slovenských hercov, čím vzniká svetový slovenský film, ktorý sa odohráva v prostredí unikátnych slovenských lokalít, a tým, že využíva reálne prostredia, naberá na autentickosti. Práca kameramana umocnila využitie dobového filmového dizajnu a spoločne tak sľubujú nevídaný obrazový zážitok.

14. ročník Cinematiku predstaví takmer sto filmov /

Press / Správy /

Medzinárodný filmový festival Cinematik otvára svoj štrnásty ročník už 10. septembra. Jeho návštevníci sa tento rok môžu tešiť spolu až na 96 atraktívnych filmových titulov v desiatich programových sekciách. Osemdesiatpäť snímok z jeho programu bude celovečerných a mnohé z nich slovenskí diváci uvidia na veľkom plátne úplne po prvýkrát. Festival sa bude odohrávať na svojich tradičných piešťanských dejiskách, no pribudnú k nim aj nové a nevšedné priestory, v ktorých ste ešte filmové projekcie určite nezažili.

Pavol Barabáš vzdáva poctu Svetozárovi Stračinovi /

Press / Správy /

Režiséra Pavla Barabáša poznajú ľudia ako človeka, ktorý nakrúca dokumenty s osobitým pohľadom na našu planétu. Diváka vťahuje nielen do neprebádaných vzdialených krajín, ale zaujímavé témy objavuje i na Slovensku. Tentokrát prináša do kín dokument o významnom slovenskom skladateľovi a zberateľovi ľudových piesní Svetozárovi Stračinovi.

Cinematik premietne festivalové hity aj filmy s príchuťou optimizmu /

Press / Správy /

Medzinárodný filmový festival Cinematik tento rok po prvýkrát uvedie novú filmovú sekciu Cesty slávy. Predstaví desiatku oceňovaných festivalových filmov, ktorých cesty slávy sa už začali a na Cinematiku budú mať svoje pokračovanie. Ďalšiu množinu jedinečných filmových zážitkov prinesie sekcia Nádej – dramaturgický výber snímok nabitých optimizmom, ktoré sa divákov pokúsia presvedčiť o tom, že to s tým našim svetom ešte predsa len nie je úplne márne.