Správy

Slovensko prvýkrát súťaží v svetovej konkurencii v hollywoodskej filmovej výzve 100 Hour Film Race /

Press / Správy /

Slovenská kinematografia má v týchto dňoch príležitosť zaujať ďaleko za hranicami našej krajiny. Po prvýkrát v histórii sa tím slovenských filmárov prihlásil do medzinárodnej filmovej výzvy s názvom 100 Hour Film Race. Kinematografický závod s časom odštartoval vo štvrtok 7. decembra a deadline na odovzdanie svojich krátkych filmov mali súťažiaci včera, v pondelok 11. decembra.

Operácia Entebbe + trailer /

Michal Klembara / Správy /

O tejto operácii už bolo nakrútených zopár filmov a to hneď v rokoch 1976 a 1977, ale nestretli sa napriek hviezdnemu obsadeniu so žiadnym väčším úspechom. Skôr len vyprovokovali ďalšie akcie európskych teroristov, ktorí ich vnímali ako sionistickú propagandu.

19. ročník MFF Bratislava /

9. – 16. novembra sa uskutočnil 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Program prebiehal v kinách Lumière, Mladosť a Nostalgia a v Gorila.sk Urban Space. Sprievodné hudobné akcie si návštevníci mohli vychutnať v KC Dunaj a vo Fuge. V Dunaji to bol konkrétne koncert na poctu Mariánovi Vargovi, o ktorom sa premietal aj dokument Varga…

Celovečerný dokument o Ľubomírovi Feldekovi /

Press / Správy /

V posledných rokoch si slovenskí dokumentaristi čoraz viac uvedomujú potrebu zaznamenať výrazné slovenské osobnosti. Vznikajú tak portréty ľudí, ktorí si zaslúžia pozornosť divákov, predovšetkým za svoju celoživotnú prácu. Tento rok naše kiná odpremiérovali napríklad film o Vladimírovi Mečiarovi. O hudobníkovi Mariánovi Vargovi dokonca nedávno vzniklo hneď niekoľko filmov, dokončuje sa portrét básnika Miroslava Válka. Invenčnosť a dôležitosť témy niektorých z nich dokazuje, že dokumentárny portrét nemusí byť vždy určený len pre televíziu. Takúto ambíciu má aj nový film o spisovateľovi Ľubomírovi Feldekovi, ktorý realizuje režisér Marek Janičík.

Nový pohľad na vojnu v Afganistane /

Michal Klembara / Správy /

Neviem ako vy, ale ja mám pocit, že filmov o 11. septembri 2001 a následných vojnách v Afganistane a Iraku nie je práve málo. Američanom sa však stále zdá, že Hollywood sa tejto téme tak trochu vyhýba. Chýbajú však najmä snímky, ktoré by sa na túto problematiku pozreli komplexnejšie. A práve takéto niečo vzniká v…

Websterovci: Nová rozprávková kniha a 3D animovaný seriál /

Press / Správy /

Bojíte sa pavúkov? Keď spoznáte rodinku Websterovcov, zaiste sa ich prestanete báť. Tvorcovia populárneho večerníčku a kníh Mimi a Líza vytvorili nový animovaný seriál, ktorý sa ako prvý na Slovensku robí 3D technológiou. Moderná pavúčia rodinka Websterovci rozveselí vaše deti nielen vo vysielaní RTVS, ale aj v knižnej podobe. Farebnú rozprávkovú knihu uvedieme už 21. novembra v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave.

Posledný film Daniela Day-Lewisa /

Michal Klembara / Správy /

Daniel Day-Lewis, jeden z najlepších hercov svojej generácie, ktorý historicky ako prvý a zatiaľ stále jediný získal troch Oscarov za najlepší herecký výkon, oznámil nečakane svoj zámer po svojom poslednom filme odísť do dôchodku. Je to veľká škoda, keďže Day-Lewis bol veľmi vyberavý, čo sa jednotlivých úloh týka a dovedna sa objavil len v 19…

„Je to poriadna vizuálna jazda!“ hovorí producent o novom slovenskom filme Dogg /

Press / Správy /

Po niekoľkoročnom úsilí uvidia diváci na jeseň nový slovenský film DOGG, netradičný je hneď v niekoľkých ohľadoch. Tvoria ho štyri rôzne poviedky, ktoré pracujú s emóciou strachu a úzkosti cez optiku štyroch rôznych režisérov. Jedinečné vizuálne spracovanie a filmový jazyk sa vymyká štandardu, ktorý sme doteraz mali možnosť vidieť v slovenských filmoch. Bonusom je účinkovanie dvoch slovenských raperov – Boy Wondera a Zverinu – v kontroverznej poviedke Grassvater. Distribučná premiéra je naplánovaná na štvrtok 9.11., kedy do slovenských kín uvedie psychotriler produkčná spoločnosť Azyl Production a distribučná spoločnosť Continental film.

Víťazné filmy z významných festivalov v programe MFF Bratislava /
Víťazi z Benátok, Cannes, Toronta a San Sebastianu uvedú v slovenskej premiére

Press / Správy /

V sekcii Cinema Now sa predstaví hneď niekoľko snímok, ktoré zarezonovali počas tohtoročnej festivalovej sezóny. Retro fantasy Podoba vody a čierna komédia Tri billboardy kúsok za Ebbingom zvíťazili na prestížnom benátskom festivale a právom tak patria medzi najočakávanejšie filmy roka a horúcich kandidátov na Oscara.