Správy

Fest Anča zverejnila zoznam súťažných filmov /

Press / Správy /

Animovaný film ako politický alebo komerčný nástroj. Propaganda. To je téma, ktorej sa tento rok bude venovať Medzinárodný festival animácie Fest Anča. Od 28. júna – 1. júla premietne desiatky krátkych a dlhometrážnych animovaných diel z celého sveta. Uvidíte aktuálne novinky, ale aj filmy od roku 1910 až po súčasnosť, ktorých úlohou je ovplyvniť myslenie más. V týchto dňoch festival zverejnil na svojej stránke zoznam filmov zaradených do súťaže.

Najviac ocenení Slnko v sieti získala Čiara, zvíťazila až v šiestich kategóriách /

Press / Správy /

Slávnostný večer odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti ovládla Čiara režiséra Petra Bebjaka. Patrí jej Slnko v sieti v kategórii najlepší hraný film, snímka bodovala aj v ďalších piatich kategóriách. Divácku cenu si odniesla hudobná rodinná komédia Spievankovo a kráľovná Harmónia Diany Novotnej. Ceny udeľovala Slovenská filmová a televízna akadémia za najkvalitnejšie filmy a tvorivé výkony minulého roka v bratislavskej Starej tržnici v piatok 6. apríla 2018 a v priamom prenose na Jednotke RTVS.

Kontroverzné Havlove amnestie dostanú filmovú podobu /

Press / Správy /

Do slovenských kín sa budúci rok dostane nový celovečerný film Amnestie, ktorý sa venuje téme Havlovej amnestie a jej dôsledkov na spoločnosť. Nový slovenský film vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, Endorfilm a Českou televíziou. Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo.

Romantika na kolesách, aj vážne morálne dilemy. Pripravuje sa nový slovenský film Cirkus Metropol /

Press / Správy /

Tím debutantov – režisér Peter Komár a scenárista Marek Janičík – pod dohľadom skúseného producenta Maroša Hečka pripravujú nový slovenský film Cirkus Metropol, ktorý sa do kín dostane na začiatku leta 2019. Film Cirkus Metropol odhalí zákulisie cirkusu a zároveň významného vydavateľa novín. Zachytáva poslednú fázu jedného sveta – cirkusu s exotickými zvieratami, ktorý pomaly,…

Film Dubček prichádza do kín /
Divákom odkryje zákulisie udalostí roku 1968

Press / Správy /

Už 19. apríla sa do kín dostane nový slovenský film Dubček, venovaný kľúčovým momentom roku 1968, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili nielen život obľúbeného politika, ale aj život v celom Československu. Historická dráma Dubček je prvým hraným filmom o tejto významnej osobnosti. Celý príbeh je poňatý ako retrospektíva, ktorá sa začína a končí v deň osudnej cesty Alexandra Dubčeka do Prahy v roku 1992, počas ktorej si akoby spomínal na prelomové udalosti svojho života.

Festival AZYL ožíva po šiestich rokoch /

Press / Správy /

Festival krátkych minútových a päťminútových filmov a videoklipov AZYL po dlhšej prestávke opäť ožíva. Naposledy mohli diváci vidieť tvorbu autorov prostredníctvom webovej stránky v roku 2012. Organizátori sa rozhodli podujatie obnoviť a začínajúcim filmárom i profesionálom opäť poskytnúť priestor pre prezentáciu svojej tvorby. Prihlasovanie do súťažných a nesúťažných sekcií je spustené od 22. februára a potrvá až do 15. mája 2018.

Animation Meetup /

Press / Správy /

Ako sa dá vo filme zo železničného múzea v Českej republike vytvoriť pomocou špeciálnych efektov opustená stanica v Kazachstane? Aj o tom sa budú rozprávať tvorcovia animovaných filmov na prvom Animation Meetup, ktorý sa bude konať vo štvrtok 22. februára o 19:00 v priestoroch Lab.Café na Námestí SNP 25 v Bratislave.

7. Zimný filmový festival 4 živly bude na tému Začiatok /

Press / Správy /

Zimný filmový festival 4 živly čaká od 23. – 25. februára v Banskej Štiavnici ročník s poradovým číslom sedem a ako tradične, organizátori pripravil pre svojich účastníkov a účastníčky pestrý program s hranými, dokumentárnymi i experimentálnymi filmami, ale aj množstvom sprievodných podujatí.

Nový mysteriózny film Duncana Jonesa na Netflixe /

Michal Klembara / Správy /

Britský režisér Duncan Jones sa preslávil hneď svojim debutom – oceňovanou science fiction drámou Moon (2009), po ktorej už v USA nakrútil thriller Zdrojový kód (2011) a adaptáciu fantasy hry Warcraft (2016). Posledné dva roky sa však doma opäť venoval svojmu vlastnému projektu, ku ktorému spolu s Michaelom R. Johnsonom napísal aj scenár. V mysterióznom…

Slovenský fanfilm zo sveta Star Wars /

Michal Klembara / Správy /

Fanúšikovské filmy majú špeciálne v prípade Star Wars dlhú tradíciu. V úvode roka 2016 dokonca sám J. J. Abrams, ktorý stál za viacerými novými dielmi tejto série ako režisér, či producent, zverejnil oficiálnu súťaž, na ktorú sa rozhodol zareagovať aj mladý slovenský režisér Roman Gregorička. Ten je absolventom réžie na VŠMU a vo vlastnej firme…