Zombieland: Rana istoty (Zombieland: Double Tap) © 2019 ITA Film Zombieland: Rana istoty (Zombieland: Double Tap) © 2019 ITA Film

Pred desiatimi rokmi prišiel neznámy režisér Ruben Fleischer so sviežou zombie vybíjanou, ktorá pristúpila k téme neživých/nemŕtvych komediálnym spôsobom. Bol z toho nečakaný hit, ktorý svetu predstavil neurotického Jesseho Eisenberga, pohľadnú Emmu Stone a sympatickému buranovi Woodymu Harrelsonovi prihral jednu z najlepších úloh jeho kariéry.

Originálny názov
Zombieland: Double Tap

horor, akčný, komédia
2019 / 99 min. / MP 15
USA

Réžia
Ruben Fleischer
Scenár
Dave Callaham, Rhett Reese, Paul Wernick
Po desiatich rokoch sa podarilo všetkým zúčastneným vrátiť do rozkladajúceho sa sveta zombíkov vo veľkom štýle. Badateľné zmeny vidno len na Abigail Breslin, z ktorej je dnes pubertiačka. V samotnom Zombielande sme sa veľmi neposunuli. Živí mŕtvi stále pobehujú po uliciach a lovia posledné zvyšky nenakazených, civilizácia chátra. Opäť sa nedozvieme, ako globálna nákaza vlastne vypukla. Sledujeme našich hrdinov, ako si užívajú blahobyt opustených budov, utáboria sa dokonca v samotnom Bielom dome.

Fleischer neprichádza v zásade s ničím novým, varí z osvedčených ingrediencií. Pridalo sa na humore a viac sa rozohráva dynamika vzťahov. Woodyho Tallahassee sa chová k Little Rock (Abigail) ako prísny otec, ktorý ju svojou láskou poriadne dusí a zaľúbenci Columbus (Jesse) s Wichitou (Emma) si užívajú strasti post apokalyptickej romance páriku, ktorý na seba tak povediac zvýšil. Primieša sa zopár nových postáv ako nahlúpla barbie Zoeye Deutsch, ktorá je výživným zdrojom početných fórikov, iritujúci pacifista Berkley a zvodná drsniačka Nevada, ktorú si s chuťou strihla ostrielaná Rosario Dawson.

Nápady na likvidáciu zombíkov scenáristom nedošli, ba naopak, s kreativitou sa im roztrhlo vrece. Z tohto pohľadu mi Rana istoty pripadá vydarenejšia ako jej predchodca. Zombíci sa dokonca vyvinuli a zmutovali v krvilačnejší druh, ktorí naši hrdinovia vecne pomenovali po terminátorovi, T-800. Dočkáme sa aj vydarenej karikatúry mužských postáv v podobe ich dvojníkov, no dlho sa na pľaci neohrejú. Dobrými námetmi druhý Zombieland skutočne nešetrí.

Zombieland: Rana istoty (Zombieland: Double Tap) © 2019 ITA Film

Avšak cítiť trošku zmenu atmosféry. Zatiaľ čo prvý diel stál na hororových základoch, v druhom diele viac dominuje sitkomový humor. Akcia je o niečo vydarenejšia. Pri pokračovaní vôbec neprekáža, že sa nehýbeme vpred, čo sa týka globálnej situácie, divák si užije postup v osudoch postáv. Na tie sa scenár zameral primárne. Preto mi nie sú dostatočne jasné kritické poznámky recenzentskej obce, že dvojka len kopíruje prvý diel. Hrdinovia prežili dekádu medzi nemŕtvymi, zdokonalili sa v ich kynožení, riešia svoje osobné záležitosti týkajúce sa ich improvizovanej rodiny. Náladou sledujeme trochu iný film, ktorý som si veľmi užil a často som sa smial nahlas, čo si nespomínam pri žiadnej komédii za poriadne dlhú dobu.

Akčné finále síce tentoraz nemá také grády ako minule, ale nepovažujem to za výrazný nedostatok, keďže sa tu viac spoliehali na humor. Perfektný casting pracuje s hrdinami, ktorých si zamilujete a vôbec by mi neprekážalo, ak by sme sa dostali aj k tretiemu filmu. Len dúfam, že to nebude o ďalších 10 rokov. To už by mal totiž Woody Harrelson skoro 70.

Pred záverečnými titulkami sa ešte pozrieme na prvopočiatok nákazy očami Billa Murrayho, ktorý zrovna absolvuje propagačné turné so svojim fiktívnym Garfieldom 3. Zábavný zombie kill bývalého krotiteľa duchov je finálnou čerešničkou. Vyrazte teda pokojne do kina. Dostanete poctivú porciu zombie zábavy s rozumnou minutážou, ktorú si užijete oveľa viac ako rozporuplného Venoma od toho istého režiséra.