Triple Frontier (2019) © Netflix Triple Frontier (2019) © Netflix

Najnovší prírastok z vlastnej tvorby Netflixu je presne taký film, akých táto „videopožičovňa“ potrebuje, čo najviac. V mnohom to jednoducho pripomína všetky tie tituly na VHS-kách, po ktoré sme si v 90. rokoch s radosťou chodili. Problémom je len to, že ambície boli pri Triple Frontier omnoho väčšie.

Z čoho tak súdim? Áčkový ansámbel na čele s Benom Affleckom a Oscarom Isaacom, réžia J. C. Chandora (napr. Margin Call), ktorému so scenárom pomohol Mark Boal (Smrť čaká všade, 30 minút po polnoci), či skutočnosť, že išlo pôvodne o projekt Kathryn Bigelow.

Originálny názov
Triple Frontier

akčný, triler
2019 / 125 min. / MP 15
USA

Réžia
J.C. Chandor
Scenár
Mark Boal, J.C. Chandor
Triple Frontier (v češtine Trojí hranice) je vo výsledku tak trochu dvojtvarý. Úvod a prvá polovica stoja za to, zvyšok už podstatne menej. Režisér nám hneď na začiatku ukáže, že vie nakrúcať aj poctivé a realistické akčné scény. Scenár sa tiež čoskoro blysne, keďže si vyberá zložitú a v podstate sociálnu tému – život po vojenskej kariére. Nie je to prvý film, ktorý naznačuje, že s finančným zabezpečením vojakov, nie len bývalých, to v americkej armáde nie je práve najlepšie. Tu každý z hrdinov ukazuje inú možnú cestu ďalším životom, a tak dostáva inak obyčajné skladanie tímu nový rozmer.

Napriek tomu, že tvárou filmu je Ben Affleck, skutočným ťahúňom je Oscar Isaac a jeho Santiago „Pope“ Garcia, ktorý pracuje ako súkromný vojenský poradca pre políciu v Kolumbii. Lokálnej vláde tak pomáha bojovať proti drogovej mafii. Zisťuje však, že šéf miestneho kartelu, má na výplatnej páske príliš veľa policajtov na to, aby sa ho niekedy podarilo chytiť, čo je jeho hlavnou snahou už niekoľko rokov. Preto, keď sa dozvie o mieste, kde sa skrýva sám narkobarón aj so všetkými svojimi peniazmi, príde s plánom, ktorý už asi tušíte.

Ďalší jeho bývalí parťáci z Delta Force svoje staré remeslo nadobro opustili, ale bez veľkého presviedčania sa nechajú zlákať na novú misiu. Váha jedine Tom Davis v koži Bena Afflecka, aj to hlavne preto, že má deti, ktoré by nerád pripravil o otca.

Pozvoľna sa však snímka mení na heist movie, ale v tejto rovine je to ešte stále fajn. Horšie je to po úspešnej, i keď výrazne skomplikovanej, krádeži peňazí, keď sa hrdinovia vydajú na plánovaný útek. Zafunguje totiž chamtivosť. Vo vile narkobaróna sa nachádzajú stovky miliónov dolárov namiesto očakávaných 75. Do dvoch áut sa im podarí naložiť štvrť miliardy, čo znie sľubne, ale s takou váhou preletieť Andy, bude väčšia výzva. Komplikácie sa vďaka tomu úspešne kopia až do samého záveru.

Triple Frontier (2019) © Netflix

Popravde problémy pre hrdinov sa začínajú presne v momente, ako si uvedomia, že môžu naozaj zbohatnúť. Asi v tom malo byť poučenie – netreba byť nenažraný a treba sa držať plánu.

Hlavným nedostatkom filmu a konkrétne scenára je tempo. Po celú dobu je nevyvážené a po strhujúcom a skvele nakrútenom úvode už podobný zážitok neprichádza. Najhoršie je to potom počas prechodu Andami, kde si vývoj deja vynúti ešte ďalšie spomalenie, ktoré nemá scenár čím vynahradiť. Chýba napätie a dialógy medzi postavami sú plné klišé. Navyše, po náhodnom vystrieľaní dedinčanov nie sú pacifistické reči práve namieste.

Tu sa naplno prejavuje druhý veľký problém – ploché postavy. Plnohodnotnejší pocit máte len z postáv, ktoré sme už spomínali. Napríklad Pablo Pascal v postave pilota Catfisha ostáva takmer nevyužitý. Názorom a činom postáv tak chýba akékoľvek ukotvenie a aj možno dobré zámery idú do prázdna. Ako skupina však fungujú dobre a budete im držať palce.

Triple Frontier potreboval trochu viac života od väčšiny hercov a viac akcie. Neviem si tento napriek negatívam stále vydarený akčný thriller predstaviť v klasickej kinodistribúcii. Netflix mu rozhodne pristane a nikto sa naň nemôže hnevať.

Ešte k názvu jedna poznámka. Z deja nie je vždy úplne jasné, kde sa film odohráva. Ale práve jeho názov určuje veľmi presnú lokalitu. Ide o územie Tres Fronteras v amazonskom pralese, kde sa stretajú hranice troch štátov – Brazílie, Peru a Kolumbie.