Posledný strih © 2022 Film Europe Posledný strih © 2022 Film Europe

Nemať pred sledovaním filmu žiadne očakávania je tou najlepšou možnou taktikou, ak vám popis príliš nevonia, ale zopár pozitívnych reakcií na internete vás necháva v neistote. Posledný strih sľuboval na pohľad generickú snímku, v ktorej sa snažia hlavní hrdinovia utekať pred zombíkmi. Nie úplne natešený som teda zašiel do kina… A dočkal som sa veľkého prekvapenia.

Originálny názov
Coupez !

komédia, horor
2022 / 110 min. / MP 15
Francúzsko

Réžia
Michel Hazanavicius
Scenár
Michel Hazanavicius

Prvé nádeje, že nemusí ísť o úplnú katastrofu, do mňa vlial fakt, že režisérom Posledného strihu je Michel Hazanavicius. Ten mal na svedomí oscarovú snímku Umelec (The Artist). Popis „Oscarový scenárista a režisér Michel Hazanavicius prináša jeden z najinovatívnejších, najradostnejších a najzábavnejších ľúbostných listov filmu a filmovej tvorbe, aký ste kedy videli,“ sa mi spočiatku nezdal. Napokon som však dostal presne to.

Pravdou ale je, že prvá polhodinka filmu ponúka práve zombie film, ktorý sa pokazí, pretože režisér oživí kliatbu miesta, ktoré má temnú históriu. Na pľaci sa začnú objavovať zombíci. Ani táto situácia však nezmení postoj režiséra, ktorý chce pokračovať v nakrúcaní, nech sa deje čokoľvek. Diváci sa tak stávajú svedkami divokej naháňačky a neprestajného boja štábu s nepriaznivými okolnosťami. Nasledujú titulky a po nich… Veľké prekvapenie!

Toľko k deju, lebo to, čo sa deje neskôr, by som nerád prezrádzal. Len chcem divákov poprosiť, aby to s filmom po chvíli nevzdali. Ten sa totiž úplne zmení, prejde na iný žáner a práve vtedy sa naplno rozbehne humorná zložka a skladanie dielikov, ktoré do seba zapadnú. Na svoje si, v tomto prípade, prídu aj menej pozorní diváci.

Posledný strih (v origináli Coupez ! či v angličtine ako Final Cut) je akčný, divoký a vtipný. Nebojí sa robiť si srandu ani sám zo seba, ani z filmov (nielen tých o zombíkoch) celkovo. Nebráni sa ani aktuálnejším témam (streamingové služby, odkazy na aktuálne hollywoodske hviezdy), ale tiež si občas „rýpne“ aj do publika. Samozrejme, všetko v únosnej miere, aby diváka neodradil.

Posledný strih © 2022 Film Europe

Režisér Michel Hazanavicius pracuje s motívom japonského originálu netradičným filmovým postupom, pričom silnou stránkou je séria nečakaných prekvapení a pointa, ktorá vám môže vyraziť dych. Technicky zvládnutý film sa topí v umelej krvi, aj to však robí s gráciou. Prítomná brutalita nie je samoúčelná, na to všetko však prídete na konci. Pravda, ak vydržíte, lebo hlavnou slabinou tohto konceptu je jeho úvod, ktorý ani nenaznačí, kam sa bude hlavná časť filmu uberať.

Posledný strih si užíva kompletné herecké obsadenie, správne uletené tak, aby ešte rozšírilo rozmery bizarnosti celého diela. Nad všetkými vyčnieva správne premotivovaný Rémi (Romain Duris). Ako režisér si prechádza stresom z výroby mierou vrchovatou, aby nakoniec sám bol jednou z najväčších hviezd na plátne. Neuľahčuje mu to ani investorka, stará japonská pani Madame Matsuda (Yoshiko Takehara) s jasnou a náročnou víziou, veštiacou blížiacu sa katastrofu.

Francúzska snímka Posledný strih sa uchádza nielen o priazeň širšieho publika (širšieho než milovníkov zombie filmov), ale aj o trpezlivosť divákov, ktorých odmení dosť neočakávane. Nie je to dokonalé a napriek menu režiséra ani nemá oscarovské ambície. Ide však o veľmi dobrú jednohubku, ktorú ocenia milovníci filmu ako takého. Posledný strih som sledoval bez očakávaní. Nadchol ma.