Celosvetovo známa stavebnica sa vrátila do kín, tentoraz v pokračovaní megaúspešného Lego príbehu z roku 2014. Trailery lákali na humor, staré známe postavičky a pre tých, ktorí mali šťastie a šli na film bez dabingu, aj na známe mená.
The Lego Movie 2: The Second Part
animovaný, akčný, dobrodružný
2019 / 107 min. / MP
Dánsko / Nórsko / Austrália / USA
Réžia
Scenár
Phil Lord, Christopher Miller, Matthew Fogel
Mesto je zničené a premenované na Apocalypsebur, ľudia nemajú radosť z každého dňa, a tak vysmiaty hlavný hrdina pôsobí ako päsť na oko. Aj jeho tolerancia sa však zastaví na bode, ktorý ho donúti konať. Mimozemšťania unesú niekoľko postavičiek a keďže dobrosrdečný optimista Emmet nie je žiadne béčko, skúsi ich zachrániť. Samozrejme, pomáhať mu v tom bude jeho frajerka, s ktorou plánuje spoločný život a aj niekoľko ďalších odvážnych postavičiek.
To na hlavnú dejovú líniu takéhoto filmu stačí, veď najmenší divák sa bude baviť. Pokračovanie Lego príbehu znovu stavia na osvedčených veciach z prvej časti a vlastne aj z iných filmov zo stavebnice. Bolo by až bláznivé očakávať čokoľvek iné. Scenár nešetrí humorom, viac priestoru dáva hlavnej ženskej postave Lucy, ale napríklad aj Batmanovi, ktorý medzitým už dostal aj samostatný film.
Animácii nie je čo vytknúť. To najdôležitejšie na komerčne ladenom animáku zvládlo štúdio opäť ľavou zadnou, s postavičkami, ktoré majú v realite obmedzený pohyb, robí kúzla a na nedostatočnú grafiku sa snáď ani jeden divák nemôže sťažovať.
Napriek tomu nie je Lego príbeh 2 len o animáciách, svet kociek sa prelína so svetom reálnym. To, čo bolo v jednotke naznačené len v závere má tentoraz viac priestoru, v mnohých miestach tvorcovia jednoducho stierajú rozdiely medzi animovanou a hranou realitou, k čomu pomáha aj takzvané búranie štvrtej steny, ktorá oddeľuje diváka od filmového priestoru, keď postavičky vystupujú zo svojich postáv a komunikujú priamo s divákom.
Dej môže diváka zaskočiť. Je jasné, že animované filmy sa robia tak, aby zaujali malých aj veľkých (ktorí musia lístok do kina zaplatiť). V tomto prípade však nehovoríme o ničom jednoduchom, jasnom, čo aj malý človiečik pred plátnom pochopí. Mal som pocit, že film je určený v prvom rade dospelým, a to aj vzhľadom na náročné vnútorné pochody hlavných postáv.
Tie majú vzťahové problémy (ona chce zmeniť jeho, on sa chce zmeniť kvôli nej, ona je nespokojná s ich spoločným domom, on je nespokojný, že je nespokojná), bojujú s vnútornými démonmi, minulosťou či nedostatkom sebavedomia. V podstate to nevadí, neznámou však pre mňa zostáva, či menší divák pochopí aspoň časť z ponúkaného príbehu.
Nie je to prvýkrát, kedy sa takéto témy dostanú do animovaného príbehu, čo je nakoniec možno aj dobre. Lego príbeh ukazuje aj falošnosť a to, že aj dobrí ľudia s tými najlepšími úmyslami niekedy šliapnu vedľa.
Tvorcovia nešetria narážkami na popkultúru, niekedy sú to scény, ktoré prostredím pripomínajú pôvodné filmy, inokedy sa zase objaví známa postava z filmu, ktorú v originálnom znení dokonca dabuje ten istý herec, ako v pôvodnom filme. Vzrušený Aquaman sa napríklad teší do boja, no osobne pre mňa najlepším momentom filmu bolo stretnutie s Bruceom Willisom vo vetracej šachte (ale nebýva tam, len tam trávi veľa času, fakt!).
Ďalšou silnou stránkou je hudobná zložka. Postavičky spievajú, hudba v pozadí veľmi dobre dotvára dej. Ako odkaz na jednotku sa tu niekoľkokrát objaví aj prerobená pieseň Everything is awesome, raz v pomalej, raz v depresívnej verzii. Film číslo 2 má podobnú pieseň, ktorá sa vám (ako aj jej text napovedá) zasekne v hlave.
Dobre rozbehnutý dej sčasti pokazí záver. Je rozvláčny, prináša síce ponaučenie aj akúsi katarziu, chvíľu to však vyzerá tak, že tvorcovia melú z posledného a ani sami netušia, čo robia (teda okrem toho, že lepia scénu na scénu, aby sa film trošku natiahol).
Dvojka Lego príbehu priniesla všetky pozitíva Lego filmov a aj zopár negatív. Jedným z nich je aj to, že chýba akýsi moment prekvapenia, to, čo nás lákalo na prvej časti. Keďže tá si prakticky všetky prekvapenia minula, druhá časť musí mať, logicky, aspoň uletenejší dej a viac frkov, ktoré sa dajú hodiť do pľacu. A to všetko bez toho, aby to bolo úplne trápne. Z môjho pohľadu sa to v drvivej väčšine darí, hoci sa raz za pár minút majster tesár utne.
Pre fanúšikov animákov, známej dánskej stavebnice a tých, ktorým sa prvá časť páčila, je toto povinná jazda, z ktorej už nebudú úplne hotoví, ale od sklamania budú mať pekne ďaleko.