© Zhang Yimou Studio

Originálny názov
Shi mian mai fu

akčný, dobrodružný, romantický, wuxia
2004 / 119 min. / MP 12
Čína / Hong Kong

Réžia
Zhang Yimou
Scenár
Li Feng, Peter Wu, Wang Bin, Zhang Yimou
Tento príbeh rôznych a hlavne nečakaných zvratov sa odohráva okolo trojice, ktorá určuje ústrednú zápletku. Za nežnejšie pohlavie to je krásna Mei, mužské zastúpenie tvoria Jin a Leo. Všetci majú za sebou nejakú minulosť, každého z nich sprevádzajú ich skutky a každý z nich má pred sebou úlohu, ktorú musí splniť. A tu nastáva hlavný problém recenzie. To, čo je známe v prvých minútach filmu, sa postupne mení takým štýlom, že som chtiac–nechtiac nútený zatajiť takmer celú dejovú líniu filmu. Prezradiť akurát môžem, že sa máte na čo tešiť. Scenár je totiž detailne prepracovaný a úlomky deja postupne dostávajú taký tvar, že na konci filmu vznikne jeden dokonalý celok. Nemusíte sa obávať toho, že vám bude niečo nejasné. Ak aj tento pocit na vás príde, verte mi, že len na okamih, pretože všetko pekne do seba zapadá.

Príbeh má až neuveriteľne rýchly spád a utečie vám ako voda. Ale nie je to len o výbornom scenári. Medzi najväčšie pozitíva opäť (ako v takmer každom ázijskom filme) patrí hudobná stránka filmu. Dotvára silnú atmosféru v každej jednej sekunde, keď zaznie. Pri bojových scénach sa do nej priam vžijete a príbeh vás vtiahne do seba ešte viac. Romantické scény sú naopak v hudobnom podaní prechádzkou po zaľúbených srdciach a vyronené slzy našich hrdinov ich výborne dopĺňajú. Shigeru Umebayashi odviedol bezchybnú robotu.

Je tu však niečo, čo na mňa zapôsobilo ešte viac. Je to nádherné prostredie. Tá rôznorodosť farieb vás proste nemôže nechať chladnými. Zmena ročných období (hlavne pri boji medzi Jinom a Leom) vás uchváti. Hra s každou maličkosťou sa tvorcom vydarila. Bezchybná kamera, ktorá pôsobí príjemne nielen v pohybe, ale aj v statickej polohe, nám toto divadlo predostiera ako na podnose. V niektorých momentoch si poviete, že to až nie je možné. K tomu všetkému musíme ešte zarátať výstižné kostýmy, ktoré dotvorili hercom ich charaktery.

© Zhang Yimou Studio

Prichádzame k človeku, ktorý má na tomto všetkom asi najväčšiu zásluhu. Je to režisér Zhang Yimou. Bol som veľmi zvedavý, či sa mu nepodarí natočiť len kópiu svojho predošlého filmu Hrdina. Moje obavy sa našťastie nenaplnili a podobne ako jeho predošlý film, aj Klan lietajúcich dýk je vskutku originálny.

Herecké výkony sú na štandardnej úrovni, niekedy vynikajú, inokedy sú zase bežným priemerom. Osobne sa mi nepáčilo Jinovo prevedenie stavu opilosti v úvode filmu, je to však ojedinelý nedostatok. Zhang Ziyi opäť raz dokázala, že jej silnou stránkou nie je len očarujúci vzhľad, ale aj kvalitné herectvo.

Ak sa vám teda páčia filmy z ázijského kontinentu a neodolali ste kráse Hrdinu, potom vám tento film vrúcne odporúčam, lebo naozaj stojí za tých pár korún, ktoré obetujete na cenu vstupného.