História násilia / A History of Violence, 2005 © New Line Cinema História násilia / A History of Violence, 2005 © New Line Cinema

Vražda. Pojem, ktorý je v súčasnosti tak zaužívaný, že sa ani nepozastavíme, keď ho počujeme. Zabitie človeka už nie je ničím výnimočné, či už vo filmoch, alebo v skutočnosti. V akčných filmoch hrdinovia vraždia jedného človeka za druhým a o nejakých výčitkách svedomia nemôže byť ani reči. Autori týchto filmov nám zabitie človeka iným človekom predkladajú ako samozrejmosť, ako súčasť tohto žánru. Nikto sa už nepozastaví nad tým, keď hlavný hrdina zabije v jednej scéne aj dvadsať ľudí. Je to predsa normálne, povedia si.

Originálny názov
A History of Violence

dráma, triler
2005 / 96 min. / MP 15
USA

Réžia
David Cronenberg
Scenár
Josh Olson
O tom, že zabitie človeka, je čin, ktorý natrvalo poznačí ľudský osud rozpráva film História násilia. Príbeh Toma Salla ukazuje, ako veľmi môže vražda zasiahnuť do všetkých sfér ľudského života.

V živote každého človeka sú zlomové momenty. Tom Sall tento moment zažije práve keď ho očakáva najmenej. Žije si pokojným životom na vidieku a prežíva americký sen. Má peknú ženu, dve deti a reštauráciu. Všetko ide ako má, až raz v jeden pekný deň Tom zabije dvoch zločincov. A všetko zrazu ide úplne inak, ako by chcel.

To, že Tom nie je typický americký otec vám bude jasné hneď potom, ako bez problémov zlikviduje zločincov vo svojej reštaurácii. Tom je po svojom statočnom čine považovaný za hrdinu. V každej televízii beží spot o jeho odvážnom čine. Všetko by bolo v poriadku a na udalosť by sa rýchlo zabudlo, keby za Tomom neprišiel záhadný pán Fogarty, ktorého hrá vynikajúci Ed Harris. Jeho príchod iba potvrdí, že Tomova minulosť nie je veľmi veselá a vražedné schopnosti rozhodne nenadobudol na farme.

Tomova temná stránka sa od príchodu Fogratyho dostáva čoraz viac na povrch a skutočná pravda začína vychádzať najavo.

História násilia / A History of Violence, 2005 © New Line Cinema

Vražda radikálne ovplyvní Tomov rodinný život. Naštrbené vzťahy so synom, ktoré sú naznačené už pri prvej spoločnej scéne pri raňajkách sa ešte zhoršia. Sexuálny život, ktorý je na začiatku vykreslený ako mierne zanedbaný prerastie do extrémov a manželia sa od seba začnú postupne vzďaľovať.

Prezrádzať vám čosi viac o deji filmu by bol hriech, pretože História násilia je film, ktorý ťaží z dramatických momentov, ktoré sa odohrávajú v komornom prostredí amerického vidieka. Osudy postáv sú navzájom prepletené a počas celého filmu sa vyvíjajú.

Každý moment filmu je navyše umocnený skvelou hudbou Howarda Shorea, ktorý patrí medzi elitu filmových skladateľov. Režisér David Cronenberg vsadil na výborných hercov, ktorí sa plne vžili do svojich postáv. Viggo Mortensen, ktorý bude asi až do svojej smrti a ešte dlho po nej známy hlavne ako Aragorn z Pána Prsteňov, hrá výborne.

História násilia / A History of Violence, 2005 © New Line Cinema

Veľa toho vo filme nenahovorí a to je práve to, čo robí jeho herecký výkon výnimočný. Scény, keď si postavy vystačia bez slov, patria k tomu najlepšiemu v celom filme. Ed Harris ako Carl Fogarty dokazuje, že herec nemusí byť na plátne dlho, aby zahral veľkú rolu. To je aj prípad William Hurta, ktorý na plátne strávi pomerne krátky čas, ale dokazuje, že vie zahrať skutočne rôznorodé postavy a za veľmi krátky čas vynikajúco vykresliť ich charakter. V úlohe Tomovej manželky Edie sa predstavila Maria Bello, v našich končinách známa zo seriálu Pohotovosť. Jej herecký výkon je takisto na slušnej úrovni, ale niekedy svoj herecký výkon až priveľmi prežíva a vyznieva veľmi pateticky.

David Cronenberg vykresľuje navyše všetko veľmi vierohodne. Záber na prestrelenú hlavu a na iné následky zabíjania nie sú ničím výnimočným. Podobným štýlom opisuje aj sexuálny život manželov či už pred, alebo po vražde. Vo filme ale tieto scény nepôsobia vôbec nevhodne.

Pri scéne, kde sa Tom miluje so svojou ženou na schodoch je povedané veľmi veľa aj bez slov. A to o tom akým smerom sa uberá sexuálny život dvojice potom, čo sa intenzita Tomovho zabíjania zvyšuje a aj jeho manželka už tuší, že jej niečo tají.

Slabou stránkou filmu je, že sa ku koncu začne uberať úplne iným smerom. Z komornej drámy prejde do akčného thrilleru. Tento zvrat filmu výrazne neublíži, ale sklame ľudí, ktorí čakali, že charakter komorného príbehu o následkoch zabíjania si film udrží až do konca.

História Násilia je film, v ktorom hrá množstvo výborných hercov a je natočený pod režisérskou taktovkou skúseného režiséra Davida Cronenberga. Aj napriek týmto kladom sa bojím, že film zanikne v prívale kinohitov, ktoré sa rútia do našich kín, pretože to nie je film plný akčných scén a špeciálnych efektov. Nie je to ani film určený pre masy, ale na tom nie je nič zlé. Pokiaľ máte chuť na dobre zahratý film plný dramatických scén a nebude vám vadiť odklon od žánru odporúčam vám navštíviť kino a vychutnať si Históriu násilia. Rozhodne to nie sú vyhodené peniaze.