Extraction 2 © 2023 Netflix Extraction 2 © 2023 Netflix

Netflix vypustil do sveta pokračovanie úspešnej akčnej snímky Extraction. Prvá časť zaznamenala úspech u miliónov divákov. Streamovací gigant teda nemusel hľadať motiváciu navyše a pustil sa do práce. Tyler Rake, hlavný hrdina z prvej časti, si po úspešnej rekonvalescencii našiel ďalší dôvod dať pár darebákom po papuli.
Originálny názov
Extraction 2

akčný, triler
2023 / 122 min. / MP 15
USA

Réžia
Sam Hargrave
Scenár
Joe Russo

Tentoraz je bývalý vojak vytrhnutý z relatívne pokojného života pracovnou ponukou, ktorá nie je len o peniazoch. Pomôcť má zachrániť matku a jej deti z väzenia, kde ich drží ich otec, gruzínsky gangster, za ktorým stojí celá partia po zuby ozbrojených chlapov.

Tyler (Chris Hemsworth) je tak opäť povolaný do záchrany, tentoraz je však trochu osobnejšia – ide totiž o jeho švagrinú, neter a synovca. No a keď už to vyzerá tak, že všetko dobre dopadne, veci sa skomplikujú – práve preto, že rodinné puto vie niekedy poriadne zamotať hlavu.

Druhé Extraction si vzal pod patronát rovnaký tvorivý tím ako v prvom prípade. Režisér Sam Hargrave je bývalý kaskadér, ktorý preskočil však do tvorivej časti štábu. Rovnako, ako v prípade režiséra Johna Wicka dokazuje, že takáto premena nemusí byť na škodu, práve naopak. Najväčšou devízou filmu je originalita v akčných sekvenciách, od mikrodetailov až po výpravu, choreografiu a obrovské celky. Scenár opäť písal Joe Russo, známy zo série o Avengeroch, takže o uletenú akciu nie je (zase) núdza.

Tou najatraktívnejšou scénou je viac než 20-minútový záber úteku z väzenia, ktorý umne pôsobí, že bol natočený bez jediného strihu. Dojem urobia už scény bitiek z väzenia, neskôr tiež z väzenského dvora, ale úplne najzaujímavejšia bola podľa mňa časť vo vlaku, keďže sa tu využíval jeho interiér, exteriér, vozne aj lokomotíva. Bilo sa, skákalo, lámalo aj vybuchovalo. No a po tomto vrchole sa v príjemnom tempe pomaly presunieme k záveru filmu. Akcia nekončí a je jej tu stále dosť, dávkovaná je štedro a rozumne – tak, ako by si tí najväčší fanúšikovia akčných filmov priali.

Čo v tomto smere tiež kvitujem, je nápaditosť aj v explicitných scénach a aj to, že vo viacerých momentoch nechýba moment prekvapenia. Zapracovať by sa dalo na špeciálnych efektoch, nie je to však natoľko rušivé, aby to znížilo kvalitu filmu.

Extraction 2 © 2023 Netflix

Hoci som doteraz hlavne chválil, pokračovanie veľkého hitu má aj mnoho nedostatkov. Nechýba tu obrovské množstvo klasických hlúpych klišé. Záporný hrdina má vždy vykrivenú mušku, dobrák strieľa takmer vždy presne a smrteľne. Scenár je pomerne jednoduchý (nie hlúpy!) a na rozdiel od akcie mu chýba moment prekvapenia. Oceňujem však, že sa snaží zahĺbiť aj do charakterov, čo väčšine akčných snímok chýba. Hlavný hrdina dostáva ešte väčší šmrnc, hlavný záporák je, na pomery akčných filmov, pomerne inteligentný. Kontext k motivácii jednotlivých postáv je zároveň slušným základom k prípadnému pokračovaniu, ktoré už Netflix potvrdil.

Môj názor je, že receptom na dobrý film v tomto žánri je buď kopírovanie starých dobrých postupov, alebo snaha o nečakané inovácie a prísun nových nápadov. V tom prvom prípade je to ale stávka na to, že film môže byť prinajlepšom dobré Béčko. V druhom je zase priveľké riziko, že to vypáli zle. Extraction 2 je mixom týchto dvoch postupov. Úspešným.

Novinka od Netflixu je výborným kúskom, ktorý trpí tým, čo často trápi filmy práve od Netflixu. Zaujímavý nápad, výborná réžia, slabšie efekty, krívajúci scenár. Zdá sa, že streamovací gigant našiel ďalšiu vlajkovú loď a v rukách má šancu na zaujímavú akčnú sériu. Bodaj by to vyšlo.