Tiger King 2 © 2021 Netflix Tiger King 2 © 2021 Netflix

Prvý Tiger King bol ako smršť. Dokumentárny seriál sa stal fenoménom, prišiel vo chvíľach, keď sa celý svet zatváral kvôli koronavírusu a ľudia trávili takmer všetok čas doma. Teraz sa Netflix rozhodol zverejniť pokračovanie. Pre mnohých je to prekvapenie, lebo sa zdalo, že Tiger King už nemá, čo povedať.

Päť nových epizód rozvíja príbeh a prináša nadstavbu všetkého, čo sme doteraz videli. Po roku a pol nastal posun vo viacerých kauzách. Zaujímavé je, že hlavný protagonista z prvej sezóny, Joe Exotic, je stále v base. Napriek tomu, v druhej sérii vystupuje prostredníctvom videohovoru. Aj vďaka jeho prítomnosti podáva nadstavba Tigrieho kráľa atraktívny pohľad na súčasnú spoločnosť.

Tiger King 2 © 2021 Netflix

Tvorcovia sa zamerali na to najzaujímavejšie, čo príbeh okolo jednej nešťastnej zoo priniesol. Treba priznať, že na príťažlivosti mu pridáva aj aktuálna situácia. Komicky pôsobí snaha o obhajobu Joea Exotica a snaha o stretnutie s Donaldom Trumpom, do ktorého vkladali jeho fanúšikovia nádej. Raz sa veľmi svojskí obhajcovia nestretnú s jeho synom preto, lebo má prezident koronavírus, druhýkrát sa divoko pomaľovaný letecký špeciál vypraví do Washingtonu zbytočne, lebo práve vtedy prebehne útok na Kapitol. Smola, povedal by si človek, ktorý by bizarný príbeh nepoznal.

Smiešne pôsobia tresty pre zúčastnených. K neuvereniu je aj fakt, že človek, u ktorého si mal Joe Exotic objednať vraždu, stále behá po slobode, dáva rozhovory dokumentaristom a sám nad tým celým krúti hlavou. Zlyhanie bezpečnostných zložiek štátu sa snažia nahradiť amatéri. Niekedy ich vyšetrovanie na vlastnú päsť vyzerá dôveryhodne, inokedy komicky.

Druhá séria ešte viac odhaľuje zvrátenosť divákov, ktorí často fanaticky obhajujú kontroverzných protagonistov dokumentu. Pre muža, ktorý týral zvieratá, odmietajú trest, prosia o milosť, posielajú mu tisícky podporných listov a hlásia sa do jeho online zoznamky. Carole Baskin, ktorá dokázateľne neplatila pomocníkom v zoo, chcú zlinčovať, na druhej strane však hltajú každý jej mediálny výstup a tanec v televíznej súťaži. Nový správca zoo Jeff Lowe sa zase netají tým, že si vyberá o generáciu mladšie milenky, ktorým dáva len krátky čas na prítomnosť v jeho živote. Po pôrode dieťaťa, prípadne v momente, keď ho partnerky začnú nudiť, ich vymení za mladší model. Krásnych záujemkýň má však stále dosť. Áno, z týchto ľudí sú celebrity a nejeden okoloidúci Američan neodolá a vypýta si selfie.

Tiger King 2 © 2021 Netflix

Tiger King 2 možno trochu klame názvom. Nie je celkom o tigroch, o to viac však zarezonuje posolstvo, ktoré pripomína, že hlavnou obeťou sú v tomto prípade práve zvieratá. Netflix opäť ponúka dávku bizarností, prekvapení, šokujúcich zvratov a pridáva k nim tonu neúprimných ospravedlnení od zainteresovaných, ktorí sa snažia vyzerať pred kamerami čo najlepšie. Veľké finále postaví celý dej na hlavu a diváka donúti prosiť o sezónu s číslom tri. Tí, ktorí si už na Tiger Kinga zvykli, vedia, že je vlastne aj prípadovou štúdiou deravých zákonov v USA, kritikou anarchie, ktorú si ľudia často mýlia so slobodou a stavia pred zrkadlo polarizovanú spoločnosť, pre ktorú je často vlastné ego dôležitejšie, než životy iných živých stvorení. V druhej sérii to azda rezonuje ešte viac.