Tiger King: Murder, Mayhem and Madness © 2020 Netflix Tiger King: Murder, Mayhem and Madness © 2020 Netflix

Hovorí sa, že okrem koronavírusu je tento dokument jedinou témou, ktorá je momentálne v USA aktuálna. Tiger King zobral internet útokom. Nový dokumentárny seriál z dielne Netflixu si získal milióny fanúšikov po celom svete. Čím to je?

Originálny názov
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

krimi, dokumentárny
2020 / 8 × 45 min. / MP 15
USA

Tvorca
Rebecca Chaiklin, Eric Goode
Scenár
Ako už názov napovedá, príbeh 7-dielnej minisérie bude mať blízko k mačkovitým šelmám. V popredí stojí Joseph Allen Maldonado-Passage, známejší ako Joe Exotic. Muž, ktorý zasvätil svoj život práci s tigrami. Pod tým si môžete predstaviť všetko pozitívne aj negatívne s tým spojené, pretože po pozretí celého dokumentu budete mať pocit, že naozaj všetko aj zažil.

Čaro Tigrieho kráľa spočíva v nespočetne veľkom množstve zvratov na maličkej ploche. Keby bol tento dokument prerozprávaný a prepísaný do prozaického textu, každý nový odsek by sa začínal spojkami ale, avšak, lenže… Prekvapenie strieda prekvapenie, udalosti sa zdajú byť neuveriteľné a kým si stihnete utvoriť názor na niektorého protagonistu, ľahko sa môže stať, že ho v priebehu okamihu zmeníte. Možno aj preto je dobré nehľadať si medzi nimi favorita a len pozorne sledovať jednotlivé výpovede.

O čo vlastne ide? Joe Exotic je chovateľ exotických zvierat, hlavne tigrov, ktorých má vo svojej veľkej súkromnej zoo vyše dvesto. Vyzerá ako človek, ktorý zvieratká miluje a starostlivosť o ne berie ako poslanie. Na svojom pozemku nie je sám, pomáhajú mu niekoľkí zamestnanci, ktorí majú za sebou smutné osudy, prešľapy z minulosti, niektorí dokonca aj väzenie. Tu však dostávajú druhú šancu na život. Tak to aspoň vyzerá z prvých záberov.

Joe Exotic má však zopár osobných problémov, ktoré sa občas prejavia. Práve preto má dokument poriadne „grády“. Pán Tigrov je šoumen za každých okolností, preto je dokument tak bohatý na zábery. Divák si musí vlastnou fantáziou pomôcť naozaj len pri zopár veciach, všetko ostatné je zaznamenané slušnou kamerou. Týka sa to rôznych incidentov, výpovedí, výlevov emócií, dokonca aj pri plánovaní rôznej trestnej činnosti. Hlavný protagonista sa baví, veď sa mu dostáva vytúženej pozornosti. A ak náhodou nie? Strhne ju na seba, nehľadiac na to, či ide o jeho prezidentskú kampaň, šou s malými tigríčatami alebo o pohreb milovanej osoby.,

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness © 2020 Netflix

Uletene vyzerajúci 50-nik sa netají svojou homosexualitou, náklonnosťou k potetovaným mladučkým chlapcom a nenávisťou k svojej úhlavnej nepriateľke, Caroline. Ju, ale aj všetkých ochrancov zvierat, z duše neznáša a dáva to patrične najavo. Desivo, konkrétne, veľkolepo. Od posmeškov po vyhrážky smrťou. No a podľa všetkého je aj pani ochrankyňa pekný kvietok a niekoľkoročný spor medzi ňou a chovateľom tigrov bude doslova „na život a na smrť“. Nechcem ale prezrádzať spoilery…

Duo dokumentaristov išlo pôvodne natočiť sériu o chove tigrov v zajatí. Ako to tak niekedy v živote býva, človek stretne zvláštnu partiu, ku ktorej sa pridá. Väčšinou to nedopadne dobre, no Rebecca Chaiklin a Eric Goode nemohli spraviť nič lepšie. Objaviť takýto svojský mix jedincov by sa im zrejme nepodarilo, ani keby veľmi chceli. Panoptikum, za ktoré by sa nehanbili ani v simpsonovskom Springfielde ,je ťažké stručne opísať, no asi najlepšie ho vystihuje to, že muž, ktorý bol predlohou pre hlavnú postavu vo filme Scarface, a ktorý sa tu objaví, vybočuje z normálu azda najmenej.

Pohľad na exotickú zoo je zrazu aj pohľadom na fungovanie zvláštnej sekty, boj za práva zvierat je zrazu nechutným biznisom a nájdenie pokojného momentu sa zdá byť pri toľkých zvratoch až nemožné. Samozrejme, tvorcovia si čo-to prifarbia a aj tu je vyvolanie senzácie na prvom mieste, avšak už aj základné kontúry pôsobia tak nepravdepodobne, že sa až nechce veriť, že to čo sledujeme, je odrazom reality. Ak by Joe Exotic a ľudia okolo neho (a proti nemu) neexistovali, museli by sme si ich vymyslieť.

Miniséria vyvolala globálny ošiaľ a na prosby divákov Netflix pridal bonusovú časť. V nej sa niektorí protagonisti priznávajú k tomu, ako sa ich život po zverejnení dokumentu zmenil, čo sa im na ňom nepáčilo a aj to, či si podľa nich hlavná postava zaslúži vyše 20-ročné väzenie, v ktorom aktuálne je. Ostatne, podobnú otázku nedávno dostal americký prezident Donald Trump. Novinárom odpovedal, že si prípadnú amnestiu ešte rozmyslí. No a ešte skôr, ako svoje zámery odhalil Trump, vyšiel na svetlo sveta aj zámer natočiť hraný film o Joeovi. Postavu Caroline má obsadiť Kate McKinnon.

Kým sa Tiger King môže zdať ako veselá sonda do duší milovníkov zvierat, stále treba myslieť na to, že ide najmä o kriminálny dokument. Dejú sa tu rôzne nekalé veci, od sprenevery cez nebezpečné vyhrážanie sa až po samotné zabíjanie. A to všetko podané tak, že sa vám nebude chcieť veriť, že sa to naozaj stalo. Veľké množstvo oslovených ľudí a spracovaných dôkazov však dáva jasne najavo, že Tiger King je skutočne neobyčajným príbehom neobyčajných ľudí. Na čele s tým najexotickejším.

Po zverejnení dokumentu sa k nemu začali vyjadrovať aj slávne osobnosti. Bývalý basketbalista Shaquille O’Neal, ktorý sa v ňom objavil a ktorý dokonca zo zoo kúpil dvoch tigrov, zdôraznil, že s hlavným Joeom nikdy nebol blízky priateľ. Naopak, raperka Cardi B sa Tigrieho kráľa zastáva a na Twittri hovorí, že by určite nemal byť v base. No a, prekvapivo, k dokumentu sa vyjadril aj O. J. Simpson, americký futbalista obvinený z vraždy exmanželky a jej priateľa. Vyjadril sa, ako inak, k jednému podozreniu z vraždy, ktoré v dokumente odznelo.

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (v českom preklade ho nájdete pod názvom Pán tygrů) rozhodne nie je dokumentom, ktorý musíte vidieť. Z môjho pohľadu by ale bola priveľká škoda, keby ste tak neurobili. Okrem iného aj kvôli „úžasným“ videoklipom ako z Power Pointu s ukradnutou hudbou.