Zelený rytier © 2021 Forum Film Zelený rytier © 2021 Forum Film

Prvý trailer na novinku Davida Loweryho vyzeral ako žánrová lahôdka. Ukážky výrazne klamali telom a navnadili na výpravnú fantasy. Kto trošku pozná Loweryho tvorbu, mohol tušiť odlišný tón určený primárne náročnejšiemu divákovi. V jeho aktuálnom filmovom počine ide o adaptáciu básnickej zbierky Sir Gawain a Zelený rytier zo 14. storočia.

Originálny názov
The Green Knight

dráma, fantasy, dobrodružný
2021 / 130 min. / MP 15
USA / Írsko

Réžia
David Lowery
Scenár
David Lowery

Keďže toto literárne dielo nepatrí práve k obsažným, Lowery si vo svojom svojráznom scenári doplnil niekoľko prvkov, ktorými oživil legendu z Artušovho rytierskeho dvora. Dočkáme sa obrov, rôznych snových výjavov či hovoriacej líšky a všadeprítomného sexuálneho napätia, ktoré by ste v rytierskej fantasy asi nečakali. No ústredným motívom silne netradičného a vizuálne uhrančivého diela sú odseknuté hlavy. Stratiť hlavu je možné v rôznych rovinách.

Loweryho dielo nás ponára do metaforického sveta mágie, ktoré môže zapôsobiť znepokojivo. Podobenstvá sa vám možno nepodarí dešifrovať na prvýkrát, ale práve to robí Loweryho umelecky ladený film atraktívnym. Rôzne úrovne rozprávania doručia viacvrstvový zážitok. Komplikovanejšie podnety na premýšľanie určite nesadnú každému. Tempo príbehu patrí k tým pomalším, ale finálne zamyslenie náročnejšieho diváka odmení.

Zelený rytier © 2021 Forum Film

Samotný dej je veľmi jednoduchý. Mladý Gawain (Dev Patel) vedie bohémsky život plný nerestí a doposiaľ nevykonal nič, čím by sa vyrovnal cnostným rytierom okrúhleho stola. Na svoj veľký príbeh ešte len čaká. Je však prítomný na kráľovskom dvore, nakoľko je synovcom samotného Artuša. Keď na štedrovečernú oslavu vtrhne magický Zelený rytier a hľadá dobrovoľníka, ktorý sa mu postaví, Gawain vytuší svoju šancu a rozhodne sa výzvu čudesného bojovníka prijať. Prírodný rytier pokľakne, zloží svoju čarovnú sekeru a čaká na rozhodujúci úder. Gawain mu ho bez váhania uštedrí. Je to však chyták. Do roka sa totiž musí dostaviť do rytierovej zelenej svätyne a nechať si úder opätovať. Vyzerá to ako hra, no jej účel ani presné pravidlá nik nepozná. Tento zdanlivo hrdinský čin Gawainovi prinesie vytúženú slávu a blahobyt. Čas však neúprosne plynie a rok od incidentu sa pomaly blíži ku koncu. Sir Gawain sa musí vydať na cestu a dostáť svojmu slovu. Príbeh tak logicky prináša poučenia o dospievaní, prevzatí zodpovednosti a mužskej cti.

Inteligentný príbeh zaodetý do fantazijných tajov mágie sa Davidovi Lowerymu vydaril. Nebyť pozvoľného tempa, ktoré divákov môže uspať či dokonca úplne odradiť. Veľkorysá plocha 130 minút je bohatá na rozmanité motívy, z ktorých je možné vybrať ten, ktorý vás osloví. Investovaný čas sa zúročí finálnym rozuzlením a vyženie vizuálne atraktívny film ešte o úroveň vyššie.

Zelený rytier © 2021 Forum Film

Musím pochváliť aj vhodne zvolený casting. Dev Patel bol do úlohy Gawaina netradičnou voľbou, no zhostil sa jej výborne. Márnomyseľného mladíka túžiaceho po uznaní stvárnil veľmi presvedčivo. Potešilo obsadenie krásnej Alicie Vikander v zmätočnej dvojúlohe priateľky Essel i urodzenej zvodkyne. Obavy vzbudzoval v úlohe lorda nástojčivý Joel Edgerton a skvelý bol aj Sean Harris ako unavený kráľ Artuš. Gawainovu čarodejnú matku zahrala uhrančivá Sarita Choudhury a spoznáte aj Kate Dickie ako camelotskú kráľovnú.

Produkčné štúdio A24 prinieslo opätovne zaujímavý projekt, ktorý medzi bežnou mainstreamovou ponukou rozhodne stojí za pozornosť. Umeleckých rozprávok pre náročných s nadčasovým intelektuálnym presahom sa totiž toľko nenakrúca, ak vôbec.