The English Game © 2020 Netflix The English Game © 2020 Netflix

Asi neexistuje populárnejší šport, než futbal. To, že lákal fanúšikov aj pred vyše sto rokmi bez ohľadu na ich vek, pohlavie či majetok, je azda jasné. Nie vždy však bol športom profesionálov, a to ani pre tých najlepších. Nielen o tom je 6-dielna miniséria z dielne Netflixu s názvom The English Game.

Dej príbehu, ktorý sa opiera o skutočné udalosti, hodí diváka na koniec 19. storočia. Britské ostrovy pomaly spoznávajú nový šport. V jeho epicentre je guľaté kožené čudo, za ktorým sa ženú dve partie chlapov – každá z nich vo svojom špeciálnom oblečení. Futbalisti majú jediný cieľ, a to získať pohár Futbalovej asociácie (FA Cup).

Kým pre bohatý tím Old Etonians je prestížna trofej takmer samozrejmosťou, pre ich súperov je nedostihnuteľnou métou. Niekedy je problémom málo hráčov ochotných vybehnúť na ihrisko, niekedy málo peňazí na vlak, ktorým sa musia tímy dostať na miesto zápasu. Napriek tomu sa na futbal prichádzajú pozerať stovky divákov, ktorí často nemajú veľa možností na veľkú radosť zo života, a tak je pre nich obľúbený šport všetkým.

Problém nastáva pri konfrontácii s bohatými tímami. Kým chudobnejší hráči dennodenne tvrdo manuálne pracujú, aristokrati chodia na zápasy odpočinutí, dobre najedení a spokojní. Výhra robotníckeho tímu v pohárovej súťaži by znamenala veľa, no zdá sa byť nemožná. Jedinou šancou môže byť skupovanie hráčov a platenie im. To je však proti pravidlám, keďže futbal je hra len pre amatérov…

The English Game nie je seriál určený len pre fanúšikov športu. Je aj zaujímavým pohľadom na dobové dianie v Anglicku, resp. v Škótsku. Producenti dali dokopy partiu šikovných a málo známych hercov, ktorých mená budú poznať len skutoční fajnšmekri. To však vôbec nevadí. Hlavné postavy si získajú sympatie divákov nie vďaka ich zápalu k hre, ale najmä preto, že sú ľuďmi z mäsa a kostí. Riešia svoje každodenné problémy, hoci na opačnej strane barikády – jedni rozmýšľajú, či budú mať z čoho žiť, druhí zasa, akú sumu peňazí požičajú, aby dosiahli profit. A pomedzi to hrajú futbal.

Na jednej strane stojí bohatý Arthur Kinniard, ktorý vedie svoje mužstvo Old Etonians ako vodca za ďalším titulom. Na druhej strane je zas šikovné duo Fergus Suter a Jimmy Love, ktoré prestupuje zo škótskeho tímu Patrick do anglického Darwenu. Už prvé stretnutie dvoch silných mužstiev je plné emócií a kontroverzií a tie pokračujú aj po zápase. Veď aj o tom je futbal a život a inak tomu nebolo ani vo viktoriánskom Anglicku.

The English Game © 2020 Netflix

Seriál by sa dal vnímať v troch rovinách: športovej, rodinnej a odborárskej, pričom, paradoxne, športová má najmenšie zastúpenie. Viac ako futbal tu majú priestor vyjednávania od stola, a to tak v rámci sporov medzi odbormi a zamestnávateľmi, medzi zástupcami cechu bavlnárov, ktorí neustále znižuje platy zamestnancom, ale aj v rodinných kruhoch. Obaja hlavní hrdinovia, Fergus aj Arthur sa snažia riešiť rodinné problémy, ktoré síce nie sú rovnaké, na ich život však majú výrazný dosah.

Pre fanúšikov futbalu sa oplatí siahnuť po tomto seriáli z viacerých dôvodov. Okrem toho, že niekoľko postáv je inšpirovaných skutočnosťou, veľa prvkov hry, tímovej práce, ale aj emócií, ktoré k športu patria, nájdu aj v tejto minisérii. Treba ale priznať, že futbalu je tu spočiatku pomenej.

Na druhej strane, keď už sledujeme niektorý zo zápasov, jednotlivé prebratia lopty, kľučky či strely sú natočené naozaj slušne a zaujímavo. Špeciálnou odmenou je potom zápas v poslednej časti. Pri ňom si dali tvorcovia skutočne záležať na kvalite a kreatívne sa s niektorými situáciami vyhrali. Zaujmú aj pekné dresy (či skôr v tomto prípade rovnošaty) a lopta, s ktorou sa hrá, a ktorá má od tých súčasných celkom odlišný vzhľad.

Pre tých, ktorí futbalu až tak neholdujú, môžu byť okrem zaujímavých kostýmov lákadlom aj historické reálie. Je jasné, že nie všetky detaily sú presné, zobrazenie doby je však verné a zaujímavé zároveň. A to dokonca natoľko, že dej stráca tempo len minimálne, ak vôbec.

The English Game je aj nie je o histórii futbalu, vďaka tomu sa dokáže zavďačiť širšiemu publiku. Pre fanúšikov futbalu zrejme povinná jazda, po ktorej neostanú sklamaní. Pre ostatných zaujímavá historická miniséria, ktorá ich nebude nudiť.