S príchodom streamingovej služby HBO Max na slovenský trh sa k našim divákom dostal aj seriál Peacemaker. Nový projekt o svojskom superhrdinovi priniesol veľké očakávania, veď réžiu a aj scenár obstaral James Gunn.
Peacemaker priamo nadväzuje na udalosti z filmu The Suicide Squad: Samovražedná misia, nutné je však povedať, že ak ste letný blockbuster nevideli, zaobídete sa bez neho. Potrebujete vedieť, že Peacemaker (John Cena) je jeden veľmi čudný chlap so superschopnosťami, ale nie je úplný dobrák. Nie je ani zloduch, jednoducho stojí na strane vlády, ktorá má zväčša dobré úmysly, potrebuje však, aby niekto urobil aj špinavú robotu.
Veľmi svojské chápanie boja za spravodlivosť robí z Peacemakera doteraz nevídaný zjav na scéne komixových hrdinov. Tí pozitívni totiž vždy zachraňovali svet tak, aby sa v rámci boja minimalizovali straty nevinných. Toto sa však hlavného hrdinu tohto seriálu skôr netýka. Tajná misia, ktorá mu bola pridelená, má skrátiť jeho trest za zločiny, ktoré v minulosti spáchal. Chtiac-nechtiac sa tak pridáva k tajnej jednotke, ktorá má za úlohu zachrániť svet pred… No, radšej nebudem spoilerovať, pretože deja je v seriáli pomenej.
Ale to je vlastne jediná väčšia škrvna na novinke z dielne HBO. Inak si seriál o mužovi s podivnou prilbou a bielymi nohavicami získava milióny fanúšikov. Hlavným dôvodom je humor. Je neslušný, nekorektný, stereotypný, sexistický, rasistický, odkazuje na popkultúru, ale aj na iných superhrdinov (taký Aquaman musí mať kvôli vtipom v seriáli štikútku). Práve kvôli tomuto nie je seriál Peacemaker určený deťom, mládeži a mnohým dospelým. Viac ako násilie (ktorého je tu požehnane) môže slabším povahám vadiť nálož vtipov, ktoré sa v slušnej spoločnosti už nepoužívajú a v dobe woke kultúry by z neho mohli niektorí aktivisti dostať záchvat. Ak si však na diktovanie, z čoho sa môže a nemôže smiať nepotrpíte, Peacemaker vás dostane.
Humor je teda najsilnejšou stránkou seriálu, avšak bez výnimočnej chémie medzi hlavnými postavami, by nefungoval. Presne tu vidím obrovský prínos Jamesa Gunna, ktorý už niekoľkokrát dokázal, že to s tímovou akciou proste vie. Príkladom môže byť úspech série o Strážcoch galaxie, no ešte väčším potvrdením jeho kvalít je pre mňa práve film The Suicide Squad: Samovražedná misia. V ňom dostal režisér k dispozícii partiu superhrdinov s tými najnudnejšími nadprirodzenými schopnosťami v histórii kinematografie, avšak napriek tomu snímka fungovala, bavila a dala zabudnúť na každý jeden nedostatok v scenári, v castingu aj v efektoch. Kreatívnym vyšantením sa projekt dvíha kvalitatívne vyššie, rovnako ako podarená akcia. Drobných múch má síce seriál viacero, ale keď mu raz prídete na chuť, budete sa náramne baviť.
John Cena, predstaviteľ hlavného hrdinu, nie je žiadny herecký génius, no táto rola mu padla z nebies a sedí mu ako prilba na hlavu. V pozícii wrestlera hral pritom vždy toho najpozitívnejšieho bojovníka za dobro, čím iritoval starších fanúšikov, ktorých jeho štýl zápasenia doviedol k tomu, že dostal prezývku Superman (v tom najhanlivejšom slova zmysle). Na druhej strane, málokto mal počas posledných rokov viac stretnutí s chorými deťmi v americkej obdobe Modrého z Neba, než práve John Cena. Do veľkej miery je tak Peacemaker výzva, ktorú podľa mňa bravúrne zvláda a je vidieť, že si postavu (napríklad počas rôznych tanečných kreácií či pri konverzáciách s najlepším kamarátom – orlom) užíva. To isté sa dá povedať aj o Robertovi Patrickovi, ktorý si strihol úlohu jeho otca s – jemne povedané – fašistickými sklonmi. Celá partia bojujúca za dobro má drobné aj obrovské nedostatky, pravdou však je, že si ju obľúbite. Teda, len na pár častí, potom na nich pravdepodobne zabudnete.
Ak ste ochotní prebiť sa ôsmimi časťami, v ktorých občas chýba atmosféra a emócie sú tam dosť ploché, Peacemaker vás odmení príjemným zážitkom s vynikajúcim soundtrackom. Dajte šancu prvej časti a ak vás vtiahne, už sa od pozerania neodtrhnete. Myslím si, že potenciál seriálu bol využitý na viac než 100 percent.