Masters of the Universe: Revelation (2021) © Netflix Masters of the Universe: Revelation (2021) © Netflix

Kevin Smith, známy vďaka kultovým filmom Clerks (1994), Jay a Mlčanlivý Bob vracajú úder (2001) a Clerks II (2006), vytvoril pre Netflix animovaný seriál, čo je formát, s ktorým už má skúsenosti. Napriek svojej popularite, získanej aj vďaka množstvu iných filmových a televíznych projektov a tvorbe komiksov, si za svoju novinku vyslúžil nemálo kritiky – diplomaticky povedané. V skutočnosti ho diváci na sociálnych sieťach a YouTube úplne zotierajú. On sám to evidentne nečakal a nebol na to pripravený. Takže teraz mu zasa nakladajú za to, že vyplakáva.

Originálny názov
Masters of the Universe: Revelation

animovaný, dobrodružný, akčný
2021 / 5 × 25 min. / MP 12
USA

Tvorca
Adam Conarroe, Patrick Stannard
Scenár
Kevin Smith, Diya Mishra, Marc Bernardin, Tim Sheridan, Eric Carrasco
Nás to však tentoraz trápiť nemusí. Master of the Universe: Revelation (v češtine ako Vládci vesmíru: Odhalení) totiž vôbec nie je zlý seriál a jeho skutočne jediným nedostatkom je len to, že Netflix uvoľnil zatiaľ len prvú polovicu série, teda päť epizód. Tá druhá je ešte vo výrobe. Je to potvrdenie toho, že táto streamingová služba má posledné mesiace naozaj problém s novým obsahom. Podobne, na dvakrát, zverejnila aj francúzky seriál Lupin.

Názov tohto animovaného seriálu divákom na Slovensku zrejme veľa nehovorí. Ide totiž o pokračovanie seriálu He-man and the Masters of the Universe z rokov 1983 až 1985. Bol to pomerne klasický animovaný seriál pre tínedžerov, akých bolo v tom období veľa. Tento si však získal množstvo fanúšikov, a tak nasledovali viaceré pokračovania. Kevin Smith sa však rozhodol vrátiť práve k pôvodnému dielu a vytvoriť jeho priame pokračovanie. Veci, ktoré vznikli po roku 1985, ignoroval.

Napriek relatívne krátkemu obdobiu vzniklo o He-Manovi a jeho spolubojovníkoch v dvoch sezónach až 130 epizód. Príbehy sa odohrávajú vo fantasy svete plnom mágie na planéte Eternia, ale je tu prítomnej aj veľa technológie. Hlavným hrdinom je Princ Adam, ktorý sa pomocou meča sily vie kedykoľvek zmeniť na He-Mana, najmocnejšieho muža vo vesmíre. Spolu s partiou bránia hrad Grayskull proti temným silám Skeletora, ktorý chce vďaka hradu ovládnuť planétu a potom možno aj celý vesmír.

Ako je typické pre takéto seriály, Skeletor skúša hrad opakovane dobýjať, nikdy však vďaka hrdinom neuspeje, ale ani im sa ho nepodarí reálne zastaviť. A práve v tomto bode sa do deja rozhodol zasiahnuť Kevin Smith. Skeletor v prvej epizóde nového seriálu pochopí, kde robil celý čas chybu, a pri útoku na Grayskull sa už nesnaží hrad obsadiť, ale ide priamo po podstate – podarí sa mu dostať k zdroju moci hradu a mágie v Eternii, z ktorého čerpe sily aj He-man. Takmer uspeje, ale Adam ako He-Man ho zabije, no pri finálnom súboji zomiera aj on sám.


Masters of the Universe: Revelation (2021) © Netflix

Koniec prvej časti je zasa presne bod, v ktorom sa začína nespokojnosť fanúšikov. Cítia sa oklamaní Netflixom a Smithom, ktorí ich nalákali na He-mana a ten tu nakoniec ani nebude? Minimálne v ďalších troch epizódach nie je. Smrť princa Adama má samozrejme veľký dopad na jeho priateľov a rodinu. Horšie je, že mnohí z nich dovtedy netušili, že Adam je He-man. Nahnevá to najmä Teelu, ktorá opúšťa svoj dovtedajší život, a stáva sa z nej hlavná hrdinka tohto seriálu. Postupne sa však ukazuje, že zničenie zdroja mágie bude mať na svet neblahé dopady, a tak sa po rokoch partia opäť dáva dokopy, aby predišli najhoršiemu. Do deja sa vráti aj Adam, ale tu už radšej nebudem zabiehať do podrobností, nech nie je v tomto článku príliš veľa spoilerov.

Osobne si myslím, že nespokojní diváci sa jednoducho uponáhlali v hodnoteniach. Robiť veľké súdy proti autorovi po pár epizódach nie je fér. Po celej sérii môže byť všetko inak, hoci, samozrejme, možno ani po ďalších piatich častiach sa nedostaví všeobecná spokojnosť. V USA Kevina Smitha podržala aspoň kritika a musím aj ja.

Master of the Universe: Revelation je totiž veľmi vydarený seriál. Má skvelú atmosféru, dobrý spád, jednotlivé epizódy sú veľmi dobre napísané a pôsobí to všetko sviežo. Animácia jasne odkazuje na originál, ale je omnoho kvalitnejšia. Jednotlivé charaktery sú viacrozmerné (nie v zmysle 3D) a majú konečne uveriteľnú psychológiu a istý vnútorný vývoj a to aj vďaka vynikajúcemu dabingu, v ktorom sa objavilo viacero známych mien – Mark Hamill, Chris Wood, či Sarah Michelle Gellar.

Ale je to aj o mnohých detailoch, ako napríklad to, že v origináli nebol zásadny rozdiel medzi Adamom a He-manom. Na pohľad mali len iné oblčenie, napriek tomu ho nikto nespoznal? Tu je Adam fyzicky iný. Nemá napríklad muskulatúru Barbara Conana, ktorá je He-manovi vlastná. Odráža sa to však aj v tom, aký je to vlastne človek. Nechýba ani istá ironizácia žánru ako takého. Skeletorovi ľudia po jeho smrti už sami kritizujú jeho postupy a neschopnosť zvíťaziť. A hľadajú si iné cesty.

Kevinovi Smithovi sa podarilo dostať obľúbenú klasiku do súčasnej doby a to vkusným spôsobom. Kvalitatívny posun je navyše výrazný. Škoda, že to fanúšikovia originálu tak veľmi hrotia. Na čo sa takto zavzdušňovať kvôli pár epizódam?