Away © 2020 Netflix Away © 2020 Netflix

V poslednom čase sa objavilo viacero diel o kozmonautike so známymi herečkami v hlavných úlohách. Proxima s Evou Green, Lucy in the Sky s Natalie Portman a nakoniec seriál Away s Hilary Swank. Prvé dva menované sú filmy ešte z minulého roka, ale zhodou okolností sa k nám dostali, či už do kín, alebo na streamingové služby, len krátko pred uvedením nového Netflix seriálu. Kto to sleduje len jedným okom, mohol byť trochu zmätený. Aj tematika je pri nich totiž podobná.

Najambicióznejší projekt z nich je však samozrejme seriál z blízkej budúcnosti Away. Alebo, lepšie povedané, bol. Netflix ho už stihol zrušiť. Prvá a jediná séria je však v podstate dejovo uzavretá, a tak sa netreba báť po ňom siahnuť. Napriek viacerým nedostatkom má aj mnohé pozitíva a ide o celkom dobrý počin.

Away © 2020 Netflix

Lenže, čo už dnes môže seriál o ceste medzinárodnej výpravy na Mars priniesť? Videli sme už v zásade všetko a ide o mnohokrát prevarený námet. Away vo vedecko-technickej rovine navyše pokrivkáva a je v ňom množstvo vecí, ktoré vás môžu vyrušiť. Počínajúc falošnými logami vesmírnych agentúr ako NASA a ESA, čo pôsobí lacno, lebo si práva na tie skutočné producenti mohli kúpiť, alebo zatiahnuť tieto agentúry rovno do spolupráce, až po skutočnosť, že všetky významné problémy počas cesty spôsobí posádke len jedna vec – pokazený filtračný systém na vodu, ktorý je tak zložitý, že ho na palube lode nevedia opraviť. Ťažko uveriť. Rovnako aj tomu, že by USA a EÚ do takejto misie zapojili Čínu.

Väčšina epizód sa však koncentruje na samotných astronautov a, samozrejme, na rodinný život hlavnej hrdinky na Zemi. Ema Green (Hilary Swank) totiž doma necháva na tri roky manžela a dospievajúci dcéru. Jej muž Matt (Josh Charles) ešte navyše krátko po odlete prekoná mŕtvicu a ostane na vozíku. Emina potreba vrátiť sa domov a z toho prameniaca psychická nestabilita rastú každým dňom. Celkovo interakcie medzi jednotlivými hrdinami na palube sú často melodramatické a to zbytočne. Dúfam, že v skutočnosti sa posádka pri ceste na Mars bude správať profesionálnejšie.

To, v čom je však seriál naozaj silný, sú jednotliví členovia posádky. Každý z nich má kvalitne prepracovanú backstory. Postupne sa objavujú epizódy, ktoré nám ich predstavujú a práve tie sú jednoznačne najlepšie z celej 10-dielnej série. A bez toho, aby som zabiehal do podrobností, kvôli nim sa Away oplatí pozrieť. Výborne sa v nich predviedol etnicky pestrý ansámbel nie až tak známych hercov. Menovite spomeniem aspoň ukrajinsko-izraelského herca Marka Ivanira, ktorého práca s postavou kozmonauta Misha Popova ide do hĺbky a to až k skutočnej tragédii života. Naproti tomu Hilary Swank síce previedla svoj štandardne kvalitný výkon, ale jej postava je po celú dobu v takej zvláštnej defenzíve, z ktorej neraz cítiť urazenosť, či všeobecné ublíženie. Neviem však či to bolo ňou, alebo scenárom.

Osobne to vidím tak, že Away svoj potenciál naplnil. To dobré sa v tejto sérii rozhodne vyčerpalo a pokračovanie by tak nemalo, čo priniesť. Pobyt na Marse by v podaní tejto partičky mohol byť celkom nuda. Rozhodnutie Netflixu nepokračovať ma teda neprekvapuje, i keď ich dôvody boli určite iné.