Originálny názov: In Bruges

Žáner: komédia/dráma/thrriler
Minutáž: 107 minút
Krajina pôvodu: VB/ Belgicko
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Martin McDonagh
Scenár: Martin McDonagh
Kamera: Carter Burwell
Hudba: Eigil Bryld
Hrajú: Colin Farrell, Ralph Fiennes, Brendan Gleeson, Zeljko Ivanek, Clémence Poésy, Jérémie Renier, Thekla Reuten, Eric Godon, Ciarán Hinds

VBrugachV polovici letných prázdnin zavítal do kín okúzľujúci Colin Farrell so svojím ,,parťákom“ Brendanom Gleesonom. Spríjemnite si letný deň prechádzkou do kina a nechajte sa tak schladiť vianočnou atmosférou v ďalekých Bruggách…

Brugy, tzv. rozprávkové mesto Belgicka dýchajúce na každom rohu bohatou históriou, je miestom hrozivého a nie jedného zločinu. Oscarovým úspechom za krátky film Six Shooter z ostatného roka si vyšliapal Martin McDonagh cestu ku klapke svojho vôbec prvého celovečerného filmu. Je zmesou thrilleru, drámy a ľahkej romantiky na pozadí belgického veľkomesta.

Do plejády hlavných postáv patria už spomínaní Colin Farrell, Brendan Gleeson a tzv. filmový chameleón Ralph Fiennes. Zaujímavosťou je, že nielen títo jednotliví predstavitelia pochádzajú z Britských ostrovov, ale i samotný režisér. Vo filme však vystupujú aj postavy narodené z kútov Francúzska, Slovinska, Holandska či Belgicka.

Scenár avšak takou pestrosťou neoplýva. Aspoň, čo sa týka prvej polovici filmu. Dvaja zabijaci Ray (Colin Farrell) a Ken (Brendan Gleeson), s absolútne rozdielnymi povahami a životnými hodnotami, sú vyslaní na „služobnú cestu“ do jednej z krajín Beneluxu. Ken je veľký nadšenec histórie a s údivom obdivuje stredoveké stavby, Ray je mladý, bezproblémový nájomný vrah, ktorý obete zabíja iba kvôli peniazom a s výraznou antipatiou k Bruggám. V jeho živote existuje však slabina, s ktorou sa nedokáže vyrovnať. Ubíjajú ho výčitky svedomia zo smrti malého chlapca, ktorú nechtiac zavinil. Neostáva nám nič iné, len sledovať ich rozpory, následne dialógy a zároveň prechádzať očami po zaujímavých Brugách.

Hulk VBrugach

Táto trochu nudná pasáž sa končí vo chvíli, keď im zavolá ich šéf Harry, aby ich oboznámil s ich prácou v Brugách. Karty sa pomaly začínajú obracať a akčná hravosť sa začína. Na scénu prichádza samotný pasák Harry (Ralph Fiennes), aby prebral situáciu do svojich rúk.

Napätie vám pumpuje žilami, ktoré zosilňuje hudba aj v sprievode klavíra od vynikajúceho skladateľa elektronickej hudby a animátora Cartera Burwella, ktorý sa podieľal na viacerých úspešných filmoch (Before The Devil Knows You’re Dead, The Big Lebowski). Svoj úspech našiel aj vo filme, ovenčeného minuloročným Oscarom, No Country For Old Men.

VBrugach VBrugach

Odporúčam vám nechať sa sprevádzať tou úžasnou melódiou až do záverečných titulkov, ktorá umocní váš zážitok z filmu. Moje hodnotenie najprv spadalo do nižších čísel, no posledná dravá tretina a nádherná hudba ma prehovorili.

/