The Good Nurse © 2022 Netflix The Good Nurse © 2022 Netflix

Eddiem RedmayneomJessicou Chastain to je ako na hojdačke. Raz si človek vraví, ako mohli títo dvaja dostať plešatú sošku, len aby ich v ďalšom filme s prekvapením pochválil. Táto ryšavá dvojka si zmerala svoje herecké sily v thrilleri podľa skutočnej udalosti od Netflixu.

Originálny názov
The Good Nurse

dráma, krimi, mysteriózny, triler
2022 / 121 min. / MP 15
USA

Réžia
Tobias Lindholm
Scenár
Krysty Wilson-Cairns

The Good Nurse režírovala dánska, primárne scenáristická, stálica, Tobias Lindholm. Autor scenára oscarového Chľastu (2020) alebo Honu (2013) nám predostiera Chastain ako Amy. Amy je oddaná dvom veciam: dvojici dcér a svojej práci sestričky v nemocnici. Podfinancované pracovné prostredie ju maximálne vyčerpáva a nepomáhajú ani jej vlastné zdravotné problémy.

Svitá na lepšie časy. Nemocnica dostáva posilu v podobe skúseného zdravotného brata, Charlieho (Redmayne). Obaja pracujú v noci, je tak prirodzené, že sa časom zbližujú, a to i na osobnej úrovni. Idyla ale netrvá večne…

Na prvý pohľad sa The Good Nurse môže javiť ako príbeh o tzv. „anjelovi smrti“, zdravotníckeho pracovníka, ktorý svoju profesiu a znalosti medicíny zneužíva na vraždenie pacientov. Notoricky známym príkladom je Harold Shipman, či český prípad heparínového vraha.

To je pravda iba čiastočne. Spoločne s motívom sériových vrážd nám Lindholm a scenáristka Krysty Wilson-Cairns predkladajú kritiku neškrupulózneho zdravotníckeho systému. Ten si opakovane nepriznáva a pracovníci robia čo sa dá, aby ohavné skutočnosti ani len nevyšli na povrch.

Obe tieto roviny sú rozohrané nadpriemerne dobre. Predstavitelia hlavných hrdinov si, našťastie, vybrali silnejšiu chvíľku. Platí to ako pre zdanlivo obetavého Redmaynea, tak najmä pre Chastain. Držiteľka oscara je tu herecky suverénna. Na druhej strane tu máme policajných vyšetrovateľov. Veterán Noah Emmerich predvádza štandard, Nnamdi Asomugha prezentuje výrazný výkon.

Remeselná stránka je fajn. Výprava pôsobí miestami priveľmi úsporne, čo nie je nutne vyslovený kaz. Kamera je ošetrená chladnými, bezútešnými filtrami. Takéto snímanie zhutňuje atmosféru. Tu nie sú žiadne dúhy, ani slniečko, len zúfalstvo, bezmocnosť, a smrť.

The Good Nurse © 2022 Netflix

Máličko horšie je na tom hudba od Biosphere. Spočiatku sú tlmené, nízko položené tóny opojné. Podobne ako kamera, aj ich monotónnosť a všednosť podtrháva mrazivú atmosféru a suspenziu deja. Neskôr ale pôsobia predsa len repetitívne a nudne. Je to aj tým, že ich je počuť skrz celú snímku, bez výraznejšej obmeny.

Hlavným neduhom je scenár. Človek je ukolísaný organickou efektivitou prvej hodiny a pol a čaká veľké alebo aspoň úderné finále. Zbytočne. Na konci si akoby tvorcovia spomenuli, že je čas veci uzavrieť. Narýchlo tak doručia vyvrcholenie, pri ktorom zabúdajú na rovinu skorumpovaného zdravotníctva. Navyše, ani psychologické prekreslenie páchateľa po tom, čo ho zadržia a páčia z neho pravdu mi nepríde dvakrát dôveryhodné. Resp. žiada si viac minutáže.

The Good Nurse je definitívne jednou z lepších netflixoviek. To znamená ľahký nadpriemer. Herci spolu s technickou stránkou fungujú spoľahlivo. Réžia zvláda svojou severskou atmosférou po väčšinu času držať krok. Avšak scenár si vystrieľa všetku muníciu pred vrcholným aktom. Divákovi tak neostáva iné, ako sa uspokojiť s odfláknutou bodkou.

Dielo skvelo korešponduje so súčasnou zimnou, sychravou sezónou. Trvá síce 2 hodiny, no nudiť sa nebudete, preto ho v pokoji odporúčam. Na jedno pozretie by mal uspokojiť väčšinu sledujúcich.