Spolujazda (2019). © CinemArt SK

Originálny názov
Stuber

akčný, komédia
2019 / 94 min. / MP 15
USA

Réžia
Michael Dowse
Scenár
Tripper Clancy
Kiná, weby, ale aj plagáty pozývajúce na Spolujazdu niektorých z nás v posledných týždňoch či mesiacoch bombardovali na pravidelnej báze. Akčná komédia láka do kina na netradičné spojenie dvoch hlavných hrdinov, dobrú akciu a humor. Vybral som sa teda v jedno nedeľné popoludnie do kina overiť si, či v tom Hollywoode ešte vedia robiť akčné komédie.

Spolujazda je príbeh o pomste a túžbe po spravodlivosti. Na začiatku sledujeme, ako policajtovi Vicovi (ktorého hrá Dave Bautista) zabijú kolegyňu pri zásahu. Jej vraha má Vic takmer na lopate, no predsa sa mu ho nepodarí dolapiť, a tak túži mužovi menom Tedjo vrátiť všetko aj s úrokmi. Po dvoch rokoch pátrania sa dostane k tipu, kde a ako môže úhlavného nepriateľa zatknúť. Nanešťastie, práve v ten deň má naplánovanú laserovú operáciu zraku, a aby toho nebolo málo, jeho milovaná dcéra má vernisáž, na ktorej správny otec nesmie chýbať. Aby to všetko stihol, zavolá si (potom, ako to napáli s autom do jamy) Uber. Jeho vodič však nebude len tým, kto ho dostane z bodu A do bodu B. Bude aj jeho „parťákom“ v boji proti organizovanému zločinu, ktorý predstavujú „chlapi, ktorí deťom predávajú heroín“.

V akčných komédiách nejde v prvom rade o akčné scény, ale skôr o kvalitnú ústrednú dvojicu, ktorá sa v mnohých ohľadoch dopĺňa a divák jej má fandiť napriek rozdielom či nedostatkom. V tomto prípade je rozdiel skutočne markantný, a to nielen po mentálnej, ale aj fyzickej stránke. Kým šofér Uberu Stu (Kumail Nanjiani) je útly a citlivý chlapík, rozpráva o svojich citoch až priveľa a zároveň rieši problémy modernej doby, ktoré skôr trápia mladú generáciu, Vic je presný opak. Svalnatý, nevrlý, nie veľmi príjemný muž, okrem hnevu príliš nedáva najavo svoje emócie. Chémia medzi nimi však funguje, hoci Stu je niekedy až príliš ukričaný a upišťaný a Vic zasa príliš agresívny. Viac ako rešpekt tak v ľuďoch toto duo vyvoláva smiech, čo je – vzhľadom na žáner akčnej komédie – veľké plus.

Ani akčná zložka nezaostáva, naopak. Úvodná scéna v hoteli film slušne nakopne. Podobne dramatická je aj bitka v obchode. Tá nemá až taký akčný šmrnc, no nahrádza ho humorom. Jednotlivé scény z bitiek či z prestreliek majú svojský štýl kamery a možno niekomu neulahodia. Tvorcovia sa snažili o originalitu a minimálne za to im patrí plus.

Spolujazda (2019). © CinemArt SK

Kriminálna zápletka nie je ktovieako zložitá. To nutne netreba brať ako mínus. V prvej polovici scenár rozvíja zápletku pozvoľne do kategórie áčkových akčných filmov, záver bez výraznejšieho momentu prekvapenia však kĺže k béčku a nenaplní svoj potenciál. Už aj samotný nápad spolujazdy s Uberom či mnohé ďalšie moderné vymoženosti vo filme môžeme pochváliť, tvorcovia sa totiž pokúsili priblížiť aj mladšiemu divákovi a rozhodne nešliapli vedľa.

Ruší však hlavná záporná postava, Tedjo. Ani nie charakterom ako skôr „superschopnosťami“, ktoré tvorcovia prepálili a ktoré z neho robia takmer nesmrteľného hrdinu. Tempo akčnej komédie mohlo byť svižnejšie, momenty nútiace diváka nespustiť oči z plátna viackrát vystrieda nuda. Azda to je spôsobené aj hluchými miestami v humore ústredného dua. Niekedy to je vtip za vtipom, inokedy skôr trápne momenty. V konečnom dôsledku tak spomínanej dobrej chémii Vica a Stua nesekunduje aj dobrý humor, prípadne humor vyvolá náladu a v nasledujúcich momentoch diváka nechá v prázdnom očakávaní.

Spolujazda je moderná akčná komédia, ktorá nezabúda na starú dobrú klasiku a z oboch svetov si berie niečo, čo funguje, ale aj niečo, bez čoho by sme sa ako diváci bez problémov zaobišli. Ak mali tvorcovia ambíciu urobiť film, ktorý dlhodobo zostane ľuďom v hlavách, to sa im zrejme nepodarilo. Na druhej strane, vstupné zrejme ľutovať nebudete – film vám totiž, ak už nič iné, určite vylepší dlhý letný večer.