Špión, ktorý ma dostal © 2018 Forum Film SK Špión, ktorý ma dostal © 2018 Forum Film SK

Vo svete akčných komédií sa raz za čas stane, že práve za akčnú časť filmu by sa nehanbili ani tvorcovia „vážneho“ filmu. Toto je presne taký prípad.

Originálny názov
The Spy Who Dumped Me

akčný, komédia
2018 / 117 min. / MP 15
USA / Kanada

Réžia
Susanna Fogel
Scenár
Susanna Fogel, David Iserson
Netradičný roadtrip si berie za cieľ pobaviť diváka tradičným spôsobom, ako to už pri šablónach určených pre úspešný akčný film býva zvykom. Fanúšikovia tohto žánru už tušia, že nie je potrebné očakávať zložitú a komplikovanú zápletku. Ak niečo nesedí, buď sa o chvíľu dozvieme dôvod, alebo naň proste scenáristi zabudli. A to je aj v tomto prípade trochu škoda. O trochu silnejší scenár by posunul celý film na trochu vyššiu úroveň, ktorá by sa rovnala potenciálu, aký film má.

Na druhej strane, nedá sa mu vyčítať, že by sa nedal pozerať, to ani zďaleka nie. Divák si musí spočiatku „obkukať“, na čo sa môže tešiť. Už v úvode sa akčné scény hemžia pred remeselne výborne zvládnutou kamerou a v nejednom prípade sa nešetrí krvou a porciou brutality. Ani humor nie je tak úplne rodinný, no ak prekonáte vyššie spomenuté, pravdepodobne dostanete prekvapivo dobrú hollywoodsku porciu akčnej zábavy.

Oceniť sa v tomto prípade dá originalita zábavy, ako aj rozumná kadencia pozdĺž celého filmu. Vylepšiť by sa možno dala skrátením minutáže, ktoré síce nie je neúnosne dlhá, ale prináša aj hluché miesta, ktorými nudí pri inak pohyblivej oddychovke.

Humorná zložka stojí mimo klasickej „buddy“ schémy (situačný humor medzi hlavnými parťákmi) hlavne na komických schopnostiach Kate McKinnon. Azda najvýraznejší zjav aktuálneho obsadenia Saturday Night Live dostáva šancu ukázať nesmierny talent. Porcia času, ktorý McKinnon na plátne má v zásade neprekáža, dá sa však chápať, ak jej štýl humoru nesadne úplne každému. Predsa len, nejaká tá nechutnosť vie pokaziť divákovi deň. Vyrovnávačom je zase Mila Kunis. Tá zvykne hrať aj v komédiách a možno práve odtiaľ vie, aké je podstatné, aby medzi dvomi hlavnými hrdinkami fungovala chémia a kontrast zároveň. Rozdiely sa prejavujú nielen vo farbe vlasov, ale aj v osobnostiach. Obidve začínajú po istej chvíli liezť na nervy, divák však na tento jemný diskomfort rýchlo zabudne.

Špión, ktorý ma dostal © 2018 Forum Film SK

Zaujímavý výber z lokalít spravil z filmu aj road movie po európskych hlavných mestách, logicky teda nemôže chýbať niekoľko narážok na kultúrne stereotypy, prízvuk, či cudzí jazyk, ktorý robí rodeným Američankám problém.

Akčná komédia, v ktorej hrá podstatnú úlohu tajná služba (alebo ešte lepšie, niekoľko tajných služieb) so sebou nesie aj niekoľko zvratov, ktoré sú schopné otočiť dej o 180 stupňov. Našťastie nepôsobia samoúčelne, skôr dej osviežia, keďže sú prakticky jeho nosnou konštrukciou.

Komédia plná kvalitných akčných scén priniesla do kín svieži vietor a kusisko originálneho humoru. Do žánru síce neviesla nové svetlo, milovníkov oddychoviek však neurazí. Škoda nevyužitého potenciálu, v podobe nedotiahnutej scenáristickej časti. Inak by si Špión, ktorý ma dostal zaslúžil ešte o čosi vyššie hodnotenie.