Úsmevy smutných mužov (Úsměvy smutných mužů, 2018) © Bontonfilm.cz Úsmevy smutných mužov (Úsměvy smutných mužů, 2018) © Bontonfilm.cz

Autobiografické diela známych osobností sú vďačnými námetmi pre filmových tvorcov. Mnohých z nás totiž fascinuje cesta a spôsob, akým známi ľudia, či už z filmového, vedeckého či iného prostredia, dosiahli svoj úspech.

Česká komediálna dráma Úsmevy smutných mužov je dobre hodnoteným filmom. Je to celkom pochopiteľné – jednak vďaka veľmi poctivo a autenticky spracovanej téme boja s alkoholizmom v protialkoholickej liečebni a potom práve preto, že ide o sfilmovanú autobiografiu českého spisovateľa a reportéra Josefa Formánka. Divácky sa tak je na čo tešiť.

Originálny názov
Úsměvy smutných mužů

dráma, komédia
2018 / 92 min. / MP 12
Česká republika

Réžia
Dan Svátek
Scenár
Dan Svátek, Josef Formánek
Hlavnej úlohy spisovateľa Josefa sa zhostil populárny český herec David Švehlík (Alois Nebel, Ocas ještěrky, Já, Mattoni, Soudce A.K.). Režisér Dan Svátek nakrútil film, v ktorom mu ponúkol veľkú hereckú príležitosť a on ju využil naplno. Herecky s Josefom prejdete naozaj všetkým, čo alkoholika môže stretnúť.

O alkoholizme sa dlhú dobu verejne nehovorilo ako o probléme, proste sa prijal ako fakt a akési „kultúrne dedičstvo“, veď u každého v rodine bol niekto, kto sa rád napil. Našťastie sa postupom času začalo hovoriť o problémoch spojených s alkoholizmom. Film Úsmevy smutných mužov vychádza z takejto otvorenej spovede alkoholika, ktorého k pitiu priviedol zrejme tlak spoločnosti byť najlepší v tom, čo robí.

Liečebňa funguje na dobrovoľnom princípe – vždy môžete podpísať reverz a odísť, ale riziko, že sa so svojimi známymi z pobytu ešte uvidíte, je veľmi vysoké. Prečo sa človek vlastne stane závislý na alkohole? Stratí motiváciu? Alebo jej má až príliš veľa? Stratí blízku osobu alebo naopak, zrazu je tých osôb v jeho živote mnoho? Tlak spoločnosti, vysoké nároky… Každá z postáv vám vyrozpráva iný príbeh.

Úsmevy smutných mužov (Úsměvy smutných mužů, 2018) © Bontonfilm.cz

Všetky pocity a príbehy z liečebne i mimo nej si Jozef poctivo zapisuje do denníka. Práve z neho potom vznikne kniha a dnes i film, ktorý je plný skutočných príbehov. Zoznámite sa s najrôznejšími typmi ľuďmi. Niektorí sú skrátka stratený prípad, iní bojujú bez prestania a ďalší sú tak bizarní, až neveriacky krútite hlavou.

Svoju dávku zvláštnosti film vložil najmä do postavy Milana, ktorú stvárnil Jaroslav Dušek. Tento český herec (u nás známy z Pelíšok či Pupenda) sa v posledných rokoch viac než herectvu venuje duchovnému couchingu. Svoje role si vyberá a je známy tým, že do postáv vkladá vlastné pocity i repliky. Či je to na škodu alebo nie, posúdite sami, i keď v minimálne jednej scéne si toho šaman Dušek doprial až až.

Aký je film Úsmevy smutných mužov? Pútavý a svojim spôsobom okúzľujúci v drsnej forme, ktorá vás vezme do mysle závislých ľudí. Veľkým plusom sú kamera, herecký výkon Davida Švehlíka a otvorenosť, s akou prišiel autor knihy a spoluautor scenára Josef Formánek. Bohužiaľ sa v „dokudráme“ objavia aj momenty, ktoré by tam vlastne ani nemuseli byť.

Film je spoveď jedného a zároveň mnohých alkoholikov. Neospravedlňuje ich slabosť, chce len ukázať, že sa to môže stať každému z nás.