Na prelome augusta a septembra vyráža na slovenské cesty už po 15. krát putovný filmový festival Kinobus. Od štvrtka do nedele ho stretnete v obciach Spišská Stará Ves, Jarabina a Vyšné Ružbachy. Pod hlavičkou témy Low Cost buržoázia ponúkne premietania filmov v miestnych kinách, prednášky, performance, výlet aj krčmovú párty.

Západ, stred, sever aj východ, množstvo obcí a malých mestečiek, niekoľko desiatok kinosál a kultúrnych domov, skalní návštevníci aj každoročne nové tváre. To všetko je putovný filmový festival Kinobus, ktorý už (asi) 15. rokov organizujú Martin Krištof a Ivana Rumanová z kultúrneho centra Stanica Žilina Záriečie. „Cieľom Kinobusu je obnovovať premietanie v starých, často nefunkčných kinách, ktoré z rôznych dôvodov prestali plniť svoj pôvodný účel.“ Kinobus do miest a dedín, kde sa nachádzajú, priváža dva autobusy návštevníkov a pozýva miestnych, aby niektorí opäť a iní prvýkrát zažili čaro premietania v obecnom kine.

Smer sever a východ

Región, ktorý Kinobus navštívi, sa každý rok mení. Túto sezónu sa vypraví na Spiš a do Pienin a zastaví sa v obciach Spišská Stará Ves, Jarabina a Vyšné Ružbachy. „Na Severný Spiš sme najskôr išli na súkromný výlet a v rámci profesionálnej deformácie, ktorej sa už asi nezbavíme, sme sa začali vypytovať aj na kiná. Krajina je tu krásna, v predhorí a trochu aj v tieni Tatier, ale o to zaujímavejšia a pretkaná minerálnymi prameňmi. Zároveň je kultúrne veľmi špecifická – Gorali tu susedia s Rusínmi, Rómami, Slovákmi. Keď sme zistili, že je tu aj dosť kinosál zachovaných v pôvodnom stave aj s premietacími prístrojmi, už sme ďalej nešpekulovali,“ vysvetľuje výber destinácie Martin Krištof.

Nízkonákladova buržoázia

Program festivalu vždy spája téma, ktorá reaguje na miesto a región daného ročníka a odráža sa v dramaturgii filmových premietaní aj sprievodného programu. Pre rok 2018 téma znie „Lowcost buržoázia“ a inšpiráciou sa pre ňu stali Vyšné Ružbachy, ktoré ako kúpeľné mesto vybudovala na začiatku 20. storočia neter španielskeho kráľa Isabella de Bourbon a jej manžel z rodu Zamoyských. „Téma lowcost buržoázie sa týka aj nás samotných a účastníkov Kinobusu ako generácie, ktorá sa hrnie za zážitkami, objavmi, odrodovými kávami a intenzitou prežívania namiesto toho, aby sme investovali do hmotného zabezpečenia. To je presný opak toho, ako žili naši rodičia,“ vysvetľujú východiská témy organizátori.

Kinobus 2018

Filmy zamerané na pôžitkárstvo a (ne)istoty

Filmový program z rôznych uhlov pohľadu reflektuje tému pôžitkárstva a absencie sociálnych a materiálnych istôt. Jedným z premietaných filmov je ruská snímka Malá Viera, ktorá rieši generačný stret v období Perestrojky: generácia asketických, ale zabezpečených rodičov nasledovala určitú životnú líniu podľa toho, ako pre nich bola naprojektovaná. Ich deti, ktoré túto limitujúcu líniu opúšťajú na úkor momentálnych pôžitkov a dopriavania si, v určitom zmysle ale strácajú akýkoľvek horizont a zasekávajú sa v nekonečnom teraz. „Dokument Paris Is Burning je fascinovaným a fascinujúcim pohľadom do kultúry newyorských bálov druhej polovice 80. rokov. Bály boli špecifickým formátom, v ktorom afro-američania, latinoameričania, gay a transgender komunity napodobňovali vysokú kultúru módnych prehliadok počas burleskných večierkov, nakoniec ale veľké módne domy haute couture siahli po ich estetike ako po zdroji inšpirácie,“ vyberá z programu Ivana Rumanová. Z česko-slovenskej produkcie festival uvedie napríklad filmy Utekajme, už ide a O slavnosti a hostech, plus filmy a filmové týždenníky, ktoré sa nakrúcali priamo v navštívených obciach.

Koncert v bazéne aj kvíz v goralštine

Pri tvorbe sprievodného programu sa Kinobus snaží asi stovke účastníkov predstaviť navštívený región netradičnou formou. Okrem výletov, exkurzií, či prednášok iniciuje spoluprácu medzi lokálnou kultúrou a súčasným umením. Čo všetko je v pláne tento rok? „V lete prebiehala rezidencia mladého skladateľa Bolku a performerky Nely Hustak-Kornetovej vo Vyšných Ružbachoch. V spolupráci s miestnym speváckym zborom pripravili koncert, ktorý sa uskutoční v minerálnom bazéne ružbažských kúpeľov. Divadlo Ramagu zo Spišskej Starej Vsi pripravuje pre účastníkov Kinobusu kvíz v goralštine a Folklórny súbor Poľana chystá happening v Jarabinskom prielome,“ Ivana Rumanová vymenúva len niekoľko bodov programu. Špeciálnou udalosťou 15. ročníka Kinobusu bude predstavenie „Rubbish Rabbit“ talianskeho pankovo-divadelného súboru Tony Clifton Circus v Jarabine.

Celý program nájdete na stránke www.kinobus.sk a prihlasovanie na Kinobus je v plnom prúde! Chyťte si svoje miesto na www.rezervacie.stanica.sk.