Snežiť už nikdy nebude © 2021 Film Europe Snežiť už nikdy nebude © 2021 Film Europe

Film, z ktorého vám bude zima napriek tomu, že jeho názov hovorí skôr o opaku. Film, ktorý sa môže podľa popisu hlavnej postavy javiť ako sci-fi, ale nie je ním. Film, v ktorom vám postavy budú blízke a vzdialené zároveň. Snežiť už nikdy nebude stojí za pozornosť, hoci nechytí za srdce úplne každého.

Originálny názov
Śniegu już nigdy nie będzie

dráma, mysteriózny, komédia
2020 / 116 min. / MP 18
Poľsko / Nemecko

Réžia
Małgorzata Szumowska
Scenár
Michal Englert, Małgorzata Szumowska

Do uzavretej štvrte pre boháčov v Poľsku prichádza masér, ktorý o sebe tvrdí, že jeho rodiskom je mesto Pripjať. Miesto plné manželiek bohatých mužov je nasiaknuté smútkom, nesplnenými snami a akousi apatiou voči snahe čokoľvek zmeniť. Práve Žeňa je ten, ktorý postupne spoznáva ich myšlienkové pochody a následne im takmer až zázračne prehovára do duší. Vie, čo cítia, vie, čo ich trápi, niekedy aj bez toho, aby to povedali. Má zvláštny dar a postupne si ho komunita obľúbi.

Snežiť už nikdy nebude má mimoriadne pôsobivú atmosféru. Režisérka Małgorzata Szumowska si vystačila s tichom, ktoré prehlušuje všetko ostatné. Melancholickému deju to veľmi svedčí a rovnako aj tempu, ktoré je pomalé, takmer až statické, a zameriava sa na jednotlivé postavy skrz útržky z masáží, ktoré Žeňa vykonáva. Dialógy prezrádzajú presne toľko, koľko treba a dávajú divákovi nápovedu, chvíľu však trvá, než si na spôsob interakcie medzi hlavným hrdinom a jeho klientmi zvyknete. Neortodoxné sú aj jeho pohyby a správanie: pripravte sa na tanečné kreácie či hypnózu.

Na filme mi prekážala zbytočná karikaturizácia jednotlivých masírovaných dám. Humor je, samozrejme, v poriadku, lenže z filmu sa už v niektorých momentoch stávala paródia, čo ma rušilo a do značnej miery negovalo snahu režisérky priniesť mysterióznu drámu. Ženy v snímke riešia stereotypné problémy, s týmto sa mohol scenár pohrať trošku viac.

Tajuplnosť príbehu nie je výrazná, má tu však svoje miesto. Ešte silnejšie vyznie v spojitosti s prekvapivým posolstvom na konci filmu. Spomínaná vlna tajomna v divákovi ostane aj po dopozeraní filmu. Sčasti pre chladný a melancholický vizuál, sčasti preto, že scenár jednoducho neprinesie odpovede na všetky otázky.

Snežiť už nikdy nebude © 2021 Film Europe

Hlavná postava v podaní Aleca Utgoffa dodáva snímke ten správny rozmer bizarnosti. Vďaka jeho interakcii s milovníčkou buldogov či s inými postavami s malomeštiackymi problémami, má film špecifický náboj, pri ktorom sa divák teší na každú ďalšiu scénu.

Je potrebné povedať, že Snežiť už nikdy nebude zrejme nesadne úplne každému. Melancholicky ladená snímka je určená náročnejšiemu divákovi, šancu si však zaslúži. Ak nie v prítmí kina, tak rozhodne v nejakom tichom kútiku vašej domácnosti, kde vyniknú všetky podstatné prvky filmu.

Mimochodom, ak sa vám zdá, že ste hlavného hrdinu už kdesi videli, je to možné – ak ste fanúšikmi seriálu Stranger Things. Tam hral Rusa, ktorého v jednej z častí vzal šerif na kolotoče.