The Righteous Gemstones © 2021 HBO The Righteous Gemstones © 2021 HBO

Teleevanjelisti. Fenomén, ktorý si najmä v USA získal srdcia a duše mnohých divákov, snažiacich sa prijímať vieru cez svoje obrazovky. U mnohých z nich nechýba okrem kusiska charizmy a exhibicionizmu aj obrovský majetok. No a tak je to aj u Gemstoneovcov, hlavných hrdinov seriálu, ktorý sa do našich končín dostal pod českým názvom Ve jménu našeho Pána.

Ak vám nevadí svojský humor Dannyho McBridea, ktorý je nasiaknutý dávkou nechutností a občas prechádza až do tichého trápna, potom je tento seriál presne pre vás. Rodina s dlhoročnou a viacgeneračnou teleevanjelickou tradíciou je vskutku podarená. Na jej čele je Eli Gemstone (John Goodman), ktorý k rovnakému povolaniu vedie aj svojich potomkov. Tí však, okrem povolania, prevezmú od otca aj deviantné správanie, svojské maniere a herecké schopnosti.

The Righteous Gemstones © 2021 HBO


Najstarší zo synov (Danny McBride) sa snaží prinášať do teleevanjelizmu moderné prvky, nápady a do veľkej miery sa mu to aj darí. Aj zvyšok rodiny sa viac či menej podieľa na spoločnom biznise a popri tom bojuje o priazeň jej najstaršieho člena.

Výrazné postavy ťahajú dej a boli podľa všetkého písané hercom na mieru. Johnovi Goodmanovi jeho úloha náramne sadla, Danny McBride sa pre takéto postavy narodil no a výborný je aj ujo v podaní Waltona Gogginsa, ktorý si neraz kradne celú šou pre seba.

Samotná hlavná téma môže byť Slovákom trochu cudzia. Nič také ako teleevanjelistov u nás jednoducho nemáme. Možno ste sa s nimi stretli pri klipe k piesni Jesus He Knows Me od kapely Genesis, ktorý ich parodoval pred rokmi. Do veľkej miery práve kvôli neznalosti reálií asi tunajší divák neocení odkazy, ktoré tvorcovia do seriálu skryli. Na druhej strane, hlavné posolstvo o tom, že peniaze kazia charakter a že sú príčinou mnohého zla, je čitateľné pre všetkých.

Oceniť treba vtipné dialógy, aj nápadné narážky (napríklad chrámy v supermarketoch či konkurenčný boj medzi teleevanjelizátormi). Už samotné odkrývanie škandálov ľudí kážucich o svätosti je zábavné, pridávajú sa k nemu aj postranné dejové línie, ktoré pobavia a dávajú priestor pre prípadné pokračovanie.

The Righteous Gemstones © 2021 HBO


Problémom seriálu je nevyrovnanosť v kvalite jednotlivých epizód. Jednou z príčin je fakt, že tento štýl humoru balansuje na hrane trápna a zábavy a občas scenárista prestrelí. Preto si seriál The Righteous Gemstones užijú tí, ktorí proste pristúpia na hru tvorcov a nechajú sa unášať vlnou nie práve najgustióznejšej zábavy.

Seriál o teleevanjelistoch, ktorí hádam okrem materializmu v nič iné neveria, je príjemná oddychovka, ktorú pri troche snahy zhltnete za jediný víkend. Postavy vám zrejme nebudú úplne sympatické a nebudete im fandiť, to ich však robí zaujímavými . Do veľkej miery tomu pomáhajú kvalitné výkony hercov, ktorí majú bohaté komediálne skúsenosti.

Druhej série sa podľa dostupných informácií dočkáme čoskoro, HBO ju už promovalo aj trailerom. Ak sa nič nezmení, premiéra bude v januári budúceho roka. Teraz je teda ideálny čas dobehnúť prvú sezónu, ktorú nájdete online na streamingovej službe HBO GO.