The Sea Beast © 2022 Netflix The Sea Beast © 2022 Netflix

Streamingová služba Netflix chrlí jeden film za druhým a nezabúda pri tom ani na najmenšieho diváka. Jej novinka o odvážnych námorníkoch a tajomnom stvorení z hlbín oceánu si už našla svojich fanúšikov. Aký je film Sea Beast?

Na úvod je potrebné povedať, že Netflix má na konte viacero zaujímavých animovaných filmov, ktoré spĺňajú prísne parametre. Taký Klaus (2019) je vynikajúcou vianočnou klasikou a snímka Pripojení (The Mitchells vs. the Machines, 2021) ma prekvapila a výrazne prekročila už aj tak vysoké očakávania. Málo som nečakal teda ani od filmu Sea Beast, hoci primárne bolo mojou motiváciou pozrieť si novú rozprávku kvôli tomu, že hlavnej postave prepožičal hlas Karl Urban (momentálne známy vďaka postave Butchera zo seriálu Banda – The Boys – na streamingovke Amazon Prime).

Dej je, samozrejme, jednoduchý a očakávaný, ale to už tak pri rozprávkach býva. Námorníci žijú lovom morských príšer už od nepamäti, hoci vlastne nevedia prečo. Jeden z nich, Jacob, má všetky predpoklady na to, aby sa jedného dňa stal kapitánom preslávenej lode. Stretnutie s malým dievčatkom, ktoré je dcérou slávnych lovcov, v ňom však vyvolá pochybnosti o správnosti jeho námorníckej kariéry. Po čase začne spochybňovať aj samotné poslanie lovcov príšer, pretože tie morské ozruty nás napokon možno ani nechcú zjesť…

Všetko to začne kamarátstvom, či možno lepšie povedané vzájomným rešpektom, s červenou morskou príšerou. Práve tá je dôvodom, prečo Jacob (práve jemu hlas prepožičal spomínaný Karl Urban), začne rozmýšľať o skutočnom význame svojich činov. Lenže ak celý život veríte v jednu vec, jeden argument možno nebude stačiť – aj keď je ten argument ozrutný a červený.

Netflix sa filmom Sea Beast snažil hrať na istotu. Réžiu a scenár zveril skúsenému Chrisovi Williamsovi, ktorý už v minulosti zabodoval filmami Blesk (Bolt) či Veľká šestka (Big Hero 6). Mám pocit, že Williams zabudol na čoraz častejšie používané nepísané pravidlo o tom, že na rozprávkach sa majú deti baviť rovnako ako dospelí. Pravda, Sea Beast nie je filmom, ktorý by mal premiéru na plátnach kín a to by azda slúžiť ako dobré ospravedlnenie.

The Sea Beast © 2022 Netflix

Čo už sa dá ospravedlniť menej, to je pomerne nudná prvá polovica. Zaujme v nej len úplný lovecký úvod, zvyšok je veľká konverzácia, ktorej chýba napätie či akcia, zato jej nechýba predvídateľnosť. Sea Beast sa navyše borí s nedostatkom kreatívnych nápadov či aspoň odbočiek od riedkeho deja. Netvrdím, že deti si nebudú chcieť pozrieť film viackrát, u dospelých však podobnú túžbu nečakám.

Technické hľadisko – tomu nie je čo vytknúť. Jasné farby, slušná animácia, hudba aj strih, to všetko je nadpriemer, na aký sme si už navykli. Príšera z hlbín (a ďalšie malé príšerky) sú dostatočne rozkošné na to, aby si získali sympatie divákov. Nemyslím si však, že by mali potenciál zaujať aj marketingovo (ako napríklad svojho času Mimoni) a stať sa takmer kultovými symbolmi nejakej série o morských príšerách. Práve takéto nevyužité možnosti, ktoré sa núkali, spôsobili, že sa Sea Beast bije s priemernosťou – a prehráva.

Na príjemný rodinný večer však stretnutie s morskou beštiou stačiť môže, no ak sa vyžívate v animákoch, tento nebude patriť do vašej zlatej kolekcie.