Polar © 2019 Netflix Polar © 2019 Netflix

Nájomný zabijak si chce konečne užívať dôchodok. Niečo mu to však prekazí. Koľkokrát ste už videli podobný scenár? Na prvé počutie sa môže zdať, že hlavná pointa filmu Polar bude obohratá, v tomto prípade je v nej predsa kúsok originality.

Originálny názov
Polar

akčný, krimi, dráma
2019 / 118 min. / MP 18
Nemecko / USA

Réžia
Jonas Åkerlund
Scenár
Jayson Rothwell, Víctor Santos
Hlavný hrdina, muž, ktorý pozabíjal počas svojej kariéry desiatky ľudí pre peniaze, bude mať čoskoro 50 rokov. To je čas, pri ktorom sa vo firme, kde pracuje (ako nájomný zabijak) odchádza do dôchodku. Podľa oficiálnej zmluvy prináleží každému, kto sa dôchodku dožije, od zamestnávateľa štedrá penzia. Dôležité je v tomto prípade slovo „dožije“. Takých frajerov totiž nie je veľa a Duncan Vizla by bol rád medzi nimi. Viac ako o peniaze, mu však ide skôr o holú existenciu.

Polar je vo svojom námete pomerne originálnym akčným príbehom, ktorý sa už na prvý pohľad nechce hrať na prvotriednu kvalitu. Skôr má ambície byť poctivým a nie celkom tradičným B-éčkom, ktoré nesie známky svojich predchodcov, najmä tých z 90. rokov. Preto netreba očakávať komplikované intelektuálne presahy, ale skôr pobavenie a akciu. To všetko s hlavným hrdinom v podaní Madsa Mikkelsena. Práve on má byť ťahákom celého filmu, hoci nie je jedinou hviezdou, ktorá tu vystúpi. Zo známejších mien sa objaví napríklad Vanessa Hudgens či Johny Knoxville.

Na ploche necelých dvoch hodín sledujeme príbeh Duncana Vizlu, ktorý bojuje v prvom rade so svojou minulosťou. Našťastie nesledujeme hlboký psychologický pohľad do duše, ktorý by bol plný klišé a gýču. Duncan sa snaží vyrovnať sa so svojimi boliestkami svojským spôsobom – kúpi si psíka, potajomky poseká susede drevo, zastrelí psíka…

Polar © 2019 Netflix

Fialový vizuál celého filmu len dokresľuje skutočnosť, že je inšpirovaný komiksom. Aj to je náznakom, že reálne zobrazenie sveta a správania hrdinov nebude vo filme podstatné. Významnejšie je určite násilie, ktoré hrá vo filme prím. Zobrazené je svojsky, chvíľami až príliš, ťahá sa celým filmom a v mnohých pasážach mu nechýba ani humorný podtext.

Brutalita je však najmä v druhej polovici snímky mnohokrát samoúčelná a na diváka zapôsobí skôr negatívne, keďže znova sleduje niečo, čo už vo filme videl. Niektoré vyvražďovačky sú vyslovene zbytočné a len naťahujú dej. Chvíľami sa zdá, že tvorcovia súťažia o prekonanie rekordu v počte zabitých ľudí na jednu snímku. Vyslovene nudne pôsobí scéna mučenia pred koncom filmu a pritom je to škoda, lebo sa s ňou (a aj s inými scénami) dalo naložiť oveľa originálnejšie a film mohla osviežiť.

Okrem násilia je dôležitým prvkom aj humor. Občas čierny a morbídny, miestami veľmi ľudský. Ten druhý prípad je prítomný najmä v momentoch, keď sa hlavná postava snaží začleniť do bežného života a pokúša sa byť opäť smrteľníkom. K humoru miestami pomáha aj hudobný podmaz, ktorého značnú časť robil DJ Deadmau5. Ostatne, hudobný podmaz pôsobí veľmi sviežo v úvodnej scéne filmu, ktorá nastolí trend na celú minutáž.

Polar © 2019 Netflix

Čo by si Polar určite zaslúžil, je lepší strih, a to najmä pri akčných scénach. A možno o čosi lepšie herecké obsadenie. Úprimne povedané, nie všetci herci si zaslúžili svoje postavy a spoločnosť nájomných vrahov by potrebovala väčšiu rovnováhu medzi komickosťou a drsnosťou. Skupina, ktorá má za úlohu zabiť hlavného hrdinu, pôsobí úsmevne, vtipne, no niektorým jej členom chýba detail, ktorý by vyvolával rešpekt a strach. Akási perverznejšia verzia Suicide Squad proste nevyvoláva hrôzu. To isté platí o ich šéfovi.

Polar nie je zlým počinom, slušné akčné komiksové B-éčko však tápe v miere intenzity – jednoducho nevie, kedy ubrať a kedy naopak pridať na ingredienciách, z ktorých varí. Preto sa mu ujde len priemerné hodnotenie. Malý plus dávam zaujímavému prekvapeniu v úplnom závere.