Pelé © 2021 Netflix Pelé © 2021 Netflix

Streamingová služba Netflix prinesla ďalší dokument o športovej legende. Latku si v tomto smere drží vysoko, preto som aj od snímky o Pelém, o ktorom sa hovorí, že bol najlepším futbalistom planéty, neočakával málo.

Originálny názov
Pelé

dokumentárny, športový, životopisný
2021 / 108 min. / MP
Veľká Británia

Réžia
David Tryhorn, Ben Nicholas
Scenár

Samo Marec vo svojej knihe Futbal: Pravdivá história povedal zaujímavú myšlienku, že nekonečný súboj o to, či bol lepším futbalistom Maradona alebo Pelé, vlastne nemáme šancu rozlúštiť. V Pelého prípade totiž nemáme dostatok videí z jeho kariéry, živé prenosy z Majstrovstiev sveta vo futbale v začiatkoch jeho kariéry neexistovali a navyše hrával v Južnej Amerike, nie v Európe, takže nebol až tak na očiach. Na objektívne posúdenie tak nemáme dostatok informácií. V Brazílii by vám však rýchlo vysvetlili, kto je najlepší. A tak to je aj v tomto dokumente.

Je iný, než dnešné futbalové superhviezdy. Pelé mal charizmu a stále ju vlastne má. Bol skutočnou celebritou, ale v dobrom slova zmysle. Aj dokument hovorí, že ženy ho chceli za priateľa, chlapi za brata, rodičia za syna. Od začiatku filmu niet pochybností, že Pelé bol výnimočný. Už od detstva zažíval veľký tlak a v tomto prípade nielen od rodiny, ale aj od krajiny. Veď v Brazílii je futbal viac ako len nejaký šport.

Že začínal s futbalom už ako 17-ročný vie snáď každý fanúšik. Málokto však videl pekne očistené záznamy z tohto šampionátu. Nehovorím len o záberoch zo zápasov, ale aj z prípravného kempu. Do toho je v pozadí počuť Pelého hlas, ktorý sa smeje na tom, ako ho vtedy, na jeho prvom svetovom fóre, obskakovali malé deti. Prišlo mu to zvláštne, no malí Švédi, u ktorých sa šampionát konal, proste len prvýkrát videli černocha.

V dokumente okrem Pelého hovoria aj jeho vybraní spoluhráči, novinári a pamätníci. Nie je to vždy len o zábave. Film otvára aj jednu zo smutných kapitol brazílskych dejín, keď sa krajina zmietala vo vnútorných rozbrojoch a diktatúre. Pelé sa však nikdy nijako výrazne politicky nevyhranil, sám ponúka (nie príliš obsažný) pohľad na svoj postoj. Brazílčan však bol v každom režime hviezdou a jeho reprezentačná kariéra sa zdá byť ako z hollywoodskeho filmu.

 

Pelé © 2021 Netflix

Ak ste futbalovými fanúšikmi a očakávate prevratné a šokujúce zistenia, tak zabudnite. Niektoré veci však prekvapia (spomienky na prvé manželstvo, na problémy s trénermi, na prehováranie od kolegov na návrat do reprezentácie) iné zase načrtnú zaujímavú tému, no nedopovedia ju (spomínaná politika či zvyšok kariéry po šampionáte v roku 1970). Pelé je dobrý dokument, ktorý spraví úsmev na tvárach fanúšikov futbalu, ale aj športu celkovo. Príjemné spomienky na časy dávno minulé či možnosť porovnať svet futbalu spred niekoľkých desaťročí a dnes sú jedinečné a majú krásny vizuál, vrátane spomínaných zaujímavých dobových záznamov a fotiek. Chýbala mi však akási pridaná hodnota, dotiahnutie naznačených vecí. Zamrzelo tiež, že sa film nevenuje celej Pelého profesionálnej kariére.

Či bol najlepším hráčom sveta sa nikdy nedozvieme, rovnako ani to, čo by bolo, keby hral v Európe. Dokument Pelé však jasné dáva najavo, že bez ohľadu na zmeny vo svete aj mimo sveta futbalu ostáva vášeň pre tento šport rovnaký bez ohľadu na aktuálny dátum.