WandaVision © 2021 Disney+ WandaVision © 2021 Disney+

Po takmer dvoch rokoch v komiksovom suchu po Avengers: Endgame (2019) prišiel Kevin Feige s odvážnou kreatívnou ideou. Po nekonečnom odsúvaní filmovej Black Widow nadviazal Marvel na svoj gigantický blokbaster netradične televíznym seriálom WandaVision pre Disney+ a opäť trafil do čierneho, hoci sitkomový aranžmán zo začiatku nesadol každému.

Originálnejší prístup by ste na akejkoľvek streamovacej službe hľadali len ťažko. Prvé diely skladajú poctu seriálovým klasikám, ktoré viac ocenia americkí diváci. Tvorivý koncept je ohromne hravý a je zaujímavé sledovať, ako sa posúvame diel od dielu medzi jednotlivými desaťročiami. Začneme hlboko v 50-tych rokoch, dokonca v čiernobielej podobe a postupne sa dostávame až do 90tok. Posun medzi dekádami vidno na oblečení, účesoch, bytových dekoráciách, ale aj na prístupe k schéme seriálu. Na úvodné zvučky či reklamy je radosť pozerať.

Po pár úvodných dieloch sa divák dozvie, prečo sleduje podivné sitkomové spracovanie a seriál naberie úplne odlišné kontúry. Za tento scenáristický twist by si tvorcovia zaslúžili ocenenie. Niekoľko dejových odbočiek celkom nevyšlo a dianie okolo vojenskej organizácie S.W.O.R.D. je príliš povrchné. Inak však ide o veľmi pozoruhodné dielo, ktoré definitívne vyvracia tvrdenia, že Marvel tvorí len podľa zabehnutej šablóny. WandaVision nemáme v histórii komiksu s čím porovnať.

WandaVision © 2021 Disney+

Silnou stránkou seriálu je herecká zostava. Elizabeth Olsen ako Wanda Maximoff úžasne zažiarila a ponúknutý priestor využila na maximum. Zo Scarlet Witch urobila najzaujímavejšiu ženskú hrdinku celého Marvel Univerza. Paul Bettany má ako Vision omnoho menej priestoru, ale v komickej polohe je vynikajúci. Konečne si naplno užijeme dynamiku ich romantického vzťahu. Z vedľajších postáv sa dočkáme návratu starej známej Darcy Lewis, ktorú poznáme z prvých Thorových dobrodružstiev. Stvárnila ju okuliarnatá Kat Dennings. Svoju rolu v príbehu zohrá aj energická Kathryn Hahn, ktorá zahrala otravnú susedku Agnes. Z armádnych zložiek bude nápomocná Monica Rambeau (Teyonah Parris), dcéra Marie, ktorá bola priateľkou Carol Danvers alias Captain Marvel.

Previazanosť postáv filmového vesmíru na nás striehne na každom kroku. Ťažko v tomto článku neprezradiť žiadne z dejových prekvapení, no riešenia s ktorými prišli tvorcovia sú správne komiksovo veľkolepé a hlavne absolútne nečakané. Celkové vysvetlenie konceptu príde v poslednej tretine minisérie a bez nadnesenia môžem konštatovať, že budete ohromení. Zopár vyslovených myšlienok má na Marvel nečakanú filozofickú hĺbku. Kvalita, akú prvý takýto výlet do seriálových vôd priniesol, je až prekvapivo príjemná. To isté možno povedať o výprave a trikoch. Rozdiel medzi filmami a seriálom nepostrehnete.

Réžiu mal na starosti Matt Shakman, skúsený seriálový kanonier. Z jeho práce sme mohli vidieť epizódy seriálov The Boys, Billions či Game of Thrones.

WandaVision veľmi zdarne pripravilo pôdu pre ďalší rozvoj komiksového vesmíru. Finále pôsobí v osobnej rovine dostatočne emotívnym dojmom. Vytýčilo smer pre viacero ďalších projektov. Bude veľmi zaujímavé sledovať akou cestou sa uberie ďalší Wandin osud. Najbližšie by sme jej mágiu chaosu mali vidieť v chystanom pokračovaní Doctora Strangea.

Seriál možno považovať za celkový úspech, ktorý nastavil latku svojim nasledovníkom poriadne vysoko.