© New Regency Pictures

Do spolužitia manželov Smithovcov sa po pár rokoch od svadby hlboko zažrala vzájomná nuda. Na romantické prskavky vášne, ktoré prskali pri ich zoznámení v juhoamerickej putike, už spomínajú len v rámci seansy v manželskej poradni. Keby tak vedeli to, čo vieme my diváci už po pár metroch odvinutého celuloidu, určite by sa mali o čom porozprávať. Ani jeden z nich sa totiž po raňajkách nevyberie robiť to, čo si jeho partner myslí, že by robiť mal. Profesionálni zabijaci si totiž svoje povolanie, ani prípadné funkcie, práve zlatými písmenami na vizitky tlačiť nezvyknú.

Originálny názov
Mr. & Mrs. Smith

akčný, komédia, romantický
2005 / 120 min. / MP 12


Réžia
Doug Liman
Scenár
Simon Kinberg
Pokiaľ ste aspoň taký úzkoprsý konzervatívec ako autor tejto recenzie, určite vo vás skrsla obava, že hviezdy kalibru Brada Pitta a Angeliny Jolie svoje domnelé remeslo spopularizujú v očiach nezrelej mládeže natoľko, že spôsobia riadny nával na zabijácke stredné školy. Takéto obavy však nie sú opodstatnené. Angelina a Brad nám s veľkým nadhľadom dávajú jasne najavo, že tu ide len o hru. Roztomilo absurdný Vince Vaughn nasadzuje korunu sťaby Bradov čudácky kolega. Zabijácke remeslo hviezdnych Smithovcov je proste len odrazovou trampolínou k hyperbolickému stvárneniu manželskej krízy, a tak namiesto nefotogenických tanierov lietajú medzi Smithovcami vizuálne atraktívnejšie dýky a strely z najmodernejších strieľadiel. Je jasné, že sa nemôžu obhadzovať domácim servisom, hoc aj značkovým, ako nejakí sedláci z Hornej Dolnej. Pokiaľ ste aktivistom kampane proti domácemu násiliu, pre istotu si návštevu filmu zo svojho diára vyškrtnite.

Spektákel je v úvode zábavný tým, čo my (diváci) vieme a oni (Smithovci) nevedia a neskôr tým, čo oni vedia (že k sebe cítia) a my len tušíme. Na nešťastie sa všetci všetko dozvedia príliš skoro a tým sa tá najlepšia zábava končí. Nasleduje akčná mela, postrádajúca akúkoľvek originalitu, či už v estetickom stvárnení, alebo dianí na plátne, vykrádajúca každého od Rodriguéza až po Johna Woo. Drahé exotické korenie v podobe kúlovo odeného sexuálneho iskrenia medzi Kováčovcami sa kompletne vysypalo do prvého chodu, takže šéfkuchárovi nezostalo, než zvyšok dochutiť lacným kečupom z Lidlu. Keby scénáristovi nejaký vtipálek neodmontoval vrchnák z koreničky, mohli sme sa dočkať veľmi zábavného odškodnenia za toto daždivé leto. Napriek povedanému, úroveň ani v „druhej časti“ neklesne pod bežný hollyvoodsky štandard. Podčiarknuté a sčítané: Prvej „erotickej časti“ Smithovcov by som dal 90, druhej „akčnej“ 30 percent. Komu sa nechce počítať priemer, nech sa pozrie dolu. Ak zbierate klebety o hviezdach, pripočítajte si k tomu 40 percent, ak máte nad posteľou nacapený štvorstranový poster Brada alebo Angeliny, prirátajte si kľudne milión.

© New Regency Pictures

Nuž pravdupovediac, jeden nemusí byť maniakálnym zberateľom bulvárnych správ, aby dnes nevedel, s kýmže sa to rozvádza Brad Pitt, v kohože náručí skončila jeho bývalka, alebo akéže sexuálne praktiky preferuje tá mrcha, čo to má na svedomí. Aby sa vo filme stretli všetci spomínaní, chýba už len rola pre Jennifer Aniston. Škoda, chudák Vince Vaughn, možno nemusel skončiť ako mizogýnny podivín v jednom byte so svojou matkou. Ťažko si predstaviť istejší producentský ťah ako letný triler so štatisticky najsexovateľnejšími hviezdami súčastnosti. Pokiaľ aj vy hráte radi na istotu a chcete si vyraziť do kina so svojim dievčaťom (chlapcom), sú Smithovci jasnou trefou do čierneho. Urobíte tým radosť nielen jej (jemu) a spomínaným producentom, ale pravdepodobne aj sebe. To však neplatí pre tých čo chodia s Ivanou Christovou, ani pre Fera Tarabu.