Palmer © 2021 Apple TV+ Palmer © 2021 Apple TV+

Streamingová služba Apple TV+ dáva vo svojich filmoch a seriáloch dôraz na kvalitu. Miesto chrlenia noviniek si divák v menších frekvenciách môže dopriať zaujímavý zážitok pred obrazovkou. Nedávno však Apple priniesol novinku s názvom Palmer, ktorá podľa traileru mala byť drámou plnou emócií v hlavnej úlohe s Justinom Timberlakeom. Popravde, trochu som sa bál, či sa aj film s názvom Palmer vojde do tejto kategórie.

Originálny názov
Palmer

dráma
2021 / 110 min. / MP 18
USA

Réžia
Fisher Stevens
Scenár
Cheryl Guerriero

Eddie Palmer sa práve vracia z väzenia späť do svojho rodného mesta a do domu, v ktorom ho vychovávala jeho babka. Tá ho privíta s otvorenou náručou, narozdiel od niektorých obyvateľov mestečka. Palmerova babka (June Squibb) sa stará nielen o domácnosť, ale aj o susedkinho syna. Jeho mama pravidelne zmizne z obytného prívesu na niekoľko dní, a tak sa mu Palmerova babka snaží dopriať aspoň kúsok z dobrej výchovy.

Malý chlapec má netradičné záľuby, hrá sa s bábikami, rád sa oblieka za princezné a fandí jednorožcom. Práve tieto záujmy sa nepozdávajú jeho spolužiakom, ktorí ho šikanujú. Čo je však horšie, nespokojný s ním je aj priateľ jeho matky. Palmer sa tak chtiac-nechtiac postaví k problému čelom a pokúsi sa získať malého Sama do svojej starostlivosti. Popri tom si musí nájsť prácu a vyrovnať sa s nepriazňou osudu a s minulosťou, ktorá ho môže každú chvíľu dobehnúť.

Scenár filmu v sebe neskrýva žiadne veľké prekvapenie, ani šokujúci moment či nečakaný zvrat. V hrubých rysoch dokážete predpovedať, čo asi sa v najbližších minútach stane. Na prekvapenie však funguje dobre a to, že očakávate nejaké konkrétne vyústenie, vlastne ani nevnímate. Uveriteľné sú aj emócie jednotlivých postáv. Justin Timberlake si tu zahral postavu, ktorá sa musí konečne správať dospelo a práve prechod do dospelosti a unesenie ťarchy veľkej zodpovednosti so sebou prinášajú aj nepopulárne rozhodnutia a emocionálne vypäté momenty. Timberlakeov Eddie Palmer sa tak potýka najmä s frustráciou, hnevom, zmätením a smútkom. Jeho predstaviteľ svoju úlohu zvládol celkom slušne, ak si uvedomíme, že herectvo naozaj nie je jeho primárnym povolaním.

Palmer © 2021 Apple TV+

Špeciálnu pozornosť si podľa mňa zaslúži predstaviteľ malého Sama, Ryder Allen. Ešte len 8-ročný chlapec si pomerne náročnú úlohu užíval a napriek veľkému vekovému rozdielu bolo cítiť skutočnú chémiu medzi obidvomi hlavnými hrdinami. Duo dopĺňala Juno Temple v podobe matky závislej na drogách neschopnej poriadneho úsudku.

Film má tempo akurát vhodné na tento typ drámy, nechýba mu však dávka klišé. Problémom Palmera je práve jeho predvídateľnosť a občasný pocit, že ste tento, resp. podobný príbeh v iných variáciách už videli. Lenže v tomto prípade kombinácia silných emócií, scenára hraného takmer na istotu a dobrých hereckých výkonov prekvapivo dobre funguje.

Streamingová služba Apple TV+ tak s Palmerom ako poslom pozitívnych emócií nadpriemernej kvality opäť nešliapla vedľa. Režisér Fisher Stevens a scenáristka Cheryl Guerriero ponúkajú koktail, ktorý nie je ten najlepší, aký ste kedy pili, ale stále vám vylepší večer a nebudete naň spomínať s pachuťou v ústach.