Palm Springs © 2020 Hulu Palm Springs © 2020 Hulu

Streamovacia služba Hulu vypustila do sveta komédiu, ktorá pracuje s mnohokrát použitým motívom o časovej slučke. Okrem tak trochu sci-fi zápletky láka podľa traileru najmä na kvalitný humor a svojskú ústrednú dvojicu. Podarila sa tvorcom príjemná letná komédia?

Originálny názov
Palm Springs

komédia, mysteriózny
2020 / 90 min. / MP 12
USA

Réžia
Max Barbakow
Scenár
Andy Siara
Nyles (Andy Samberg) je veľmi svojským hosťom na krásnej svadbe. Jeho správanie svedčí o tom, že sa nudí, ale aj o tom, že to jednoducho na ženy vie. Sarah (Christin Miloti) sa baví veľmi podobne, pretože okrem toho, že je sestrou nevesty, je aj čiernou ovcou rodiny. Práve spomínaná svadba ich spojí dokopy. No a keď to už-už vyzerá, že ich rozdelí jeden šíp od bláznivého lovca, začnú sa diať zvláštne veci. Sarah sa začne budiť stále v rovnakom dni. Podobne to má aj Nyles, zdá sa však, že ten už je na tento scenár zvyknutý. Ako sa dostať z nekonečnej svadby a popri tom nájsť životné šťastie?

Obohraný námet na prvé počutie nemá čo ponúknuť, opak je však pravdou. Výhodou je, že ide o komédiu, ktorá sa na pohľad neberie vážne. Dá sa povedať, že hlavným faktorom kvality je hlavná postava v podaní Andyho Samberga (Brooklyn Nine-Nine). Nesporný komediálny talent a svojský štýl vynikol, dobrú robotu však odvádza aj pri scénach, ktoré sú vyslovene dramatické. Od uletených skečov sa tak Andy Samberg (a jeho partia Lonely Island, ktorá tiež stojí za filmom), vypracoval na plnohodnotného komediálneho herca, ktorý zvláda uletenejšie, ale aj uhladenejšie roly. Stále sa pritom zdá, že balansuje na hrane a jeden krok vedľa by už bol krokom do trápna, vždy sa mu to však podarí uhrať tak, aby veci fungovali.

Dej je jasný už z traileru a v podstate aj z prvých viet od distribútora. Očakáva sa preto moment prekvapenia či oživenie a to prichádza v pravej chvíli a jeho načasovaniu naozaj nie je čo vytknúť. Opäť nejde o žiadny dychberúci zvrat, avšak film sa nehrá na „objavovanie Ameriky“. A to je dobre. Jemná nápaditosť v kombinácii s humorom sú tým správnym korením a rozdielovým faktorom, ktorý oddeľuje Palm Springs od priemeru. Do kariet tomu zahrá aj chémia dvoch hlavných postáv. Výhoda nežnejšej časti ústrednej dvojice je, že správanie postavy je, v porovnaní s inými americkými komédiami, prekvapivo málo naivné.

Čaro spojenia dvojice hlavných hrdinov sa neskrýva v ich výnimočnosti. Práve naopak, funguje najmä preto, že ide o postavy, ktoré sú uveriteľne obyčajné. Mnohé ich vlastnosti nevybočujú z normálu, nájsť podobné typy by možno nebolo ťažké vo vašom okolí. Tomu celému pomáhajú aj vtipné, ale vôbec nie prestrelené dialógy. Miesto zdĺhavého filozofovania o zmysle života a dôvodoch zaseknutí sa v časovej slučke, sú jednotlivé repliky zrozumiteľné.

Palm Springs © 2020 Hulu

Nemusíte sa tak báť, že sa v jednom momente komédia zmení na prudkú reflexiu dnešnej spoločnosti. Palm Springs nepoúča a ak áno, tak len nakrátko, aby sa opäť vrátila na vlnu pohodovej letnej komédie. Toto slovné spojenie však nie je urážkou, práve naopak, ak by šla na filmové plátno, pokojne z nej mohol byť veľký trhák (samozrejme, nebyť koronakrízy). Milá snímka tak dáva na frak aj finančne náročnejším projektom s vyššími ambíciami. Minimálne, čo sa týka kvality.

Technické spracovanie je odvedené na výbornú, slnečnému miestu svadby nechýbajú pestré farby, ktoré sú v kontraste s rutinou hrdinov, ktorí sa zasekli v časovej slučke. Miesto veľkolepých scén sa tvorcovia držia minimalistickejšieho spracovania. Ak už sa aj púšťajú do divokejších nápadov, ako sú veľké zrážky auta s kamiónom, divákovi doprajú len náznak. Nedá sa však povedať, že forma zaostáva za obsahom – jednoducho, tvorcovia hrajú umnú hru, ktorá na konci pôsobí ako kompaktný celok.

Palm Springs je nečakané letné prekvapenie, ktoré môže kvôli námetu diváka nabádať k tomu, aby očakával trápno či klišé. Opak je však pravdou. Ak máte chuť zasmiať sa, na chvíľu vypnúť a pritom neprísť o rozum, skúste to.

P.S.: Titulky nepreskakujte. Nájdete v nich jednu scénu, ktorá vám zaručene vykúzli úsmev na tvári.