Čo robíme v temnotách (What We Do in the Shadows © 2019 HBO Čo robíme v temnotách (What We Do in the Shadows © 2019 HBO

Kto sa bojí, nech nechodí do lesa, hovorí jedna stará múdrosť. No a ak máte strach, táto hororová komédia je pre vás. Vlastne, nielen pre vás.

Ak má hollywoodsky film úspech, je tu istá nemalá pravdepodobnosť, že sa dočká svojho pokračovania. Väčšinou v podobe celovečernej, už menej často v tej seriálovej. Čo robíme v temnotách (What We Do in the Shadows) je však ten druhý prípad. Nadväzuje na rovnomenného predchodcu z roku 2014, nie je však jeho priamym pokračovaním. Za filmom aj seriálom ale stojí tá istá autorská dvojica, režiséri a scenáristi Jemaine Clement a čoraz populárnejší Taika Waititi.

V prípade seriálov, ktoré sa viac či menej inšpirujú filmom, jestvuje dôvodná obava, že nedokážu prekročiť svoj tieň. Vybrakujú v lepšom prípade to najlepšie z filmu, zriedia to, aby materiál vystačil na výrazne dlhšiu minutáž a pokúsia sa ustáť tempo natoľko, aby seriál nenudil, v horšom prípade nepokazil reputáciu aj filmu. Upírsky projekt ide podobnou, avšak výrazne lepšou cestou.

Čo robíme v temnotách (What We Do in the Shadows © 2019 HBO

Clement a Waititi pri filme stavili na neopozeraný humor a svojský koncept. Partiu upírov sleduje dokumentárny štáb s oboma režisérmi na čele (je to tak aj v seriáli). Snažia sa zmapovať ich život v modernom svete, ktorý im vie pripraviť nástrahy, ale aj radosti, aké žiadna iná doba predtým. Upírsky život sa riadi špecifickými pravidlami, ktoré nie sú vzdialené báchorkám o ľuďoch meniacich sa na netopierov, ktoré pretrvávajú z generácie na generáciu. Situačnosť a osobné výpovede dodávajú scénam nečakaný šmrnc. Seriál si ponechal kostru (obrazne, samozrejme) od svojho predchodcu, takže aj tentoraz sledujeme mockumentary (akožedokument) o živote partie upírov.

Svojská partia má vo svojom strede Nandora (Kayvan Novak). Ten bol v minulosti veľkým bojovníkom a dobyvateľom v službách Osmanskej ríše. Z jeho pôvodného čara však už zostali len spomienky (a niekedy ani tie nie). Britský upír Laszlo (Matt Berry) je zasa majstrom v úplne všetkom, na čo siahne (teda minimálne tak to sám prezentuje). Jeho manželka Nadja (Natasia Demetriou) zastáva okrem úlohy oddanej manželky aj rolu veľkej pokušiteľky a zvodkyne. Nandor má vlastného sluhu, Guillerma (Harvey Guillén), ktorému sľúbil večný život – ak mu bude oddane slúžiť.

Za najvýraznejšiu zmenu oproti filmu sa dá považovať prítomnosť Colina Robinsona (Mark Proksch). To je energetický vampír, teda taký druh upíra, ktorý z vás vysaje energiu tým, že vás unudí. K tejto podarenej partičke príde v úvode na návštevu barón Afanas. Cieľom jeho cesty je overenie si plánu – že si upíri podmanili ľud v „Novej zemi“. Mierne dezorientovaní upíri však nie sú návštevou a ani pôvodným plánom nadšení, čo však majú robiť, keď vyhodiť desivú stvoru by bolo veľmi neúctivé?

Čo robíme v temnotách (What We Do in the Shadows © 2019 HBO

Výhodou celého seriálu je fakt, že divák je vhodený priamo do deja. Nie je jasné, prečo niekto točí upírov, prečo súhlasili s dokumentovaním, prečo vôbec niekto toleruje ich zločiny. Ide jednoducho o bizarný námet, ktorý je však na stupnici uletenosti azda medzi tými najnormálnejšími prvkami, ktoré tvoria seriál. Bizarností tu nájdete naozaj dosť, v kontraste so starými príbehmi a desivými „pravdami“ o upíroch prinesie seriál nečakane vtipný divácky zážitok. Špeciálne treba zmieniť vyšperkované dialógy, nesúce nielen očakávaný čierny, ale najmä absurdný humor („Čo ti vyšlo v tvojom teste o predkoch?“ – „Že pochádzam zo stereotypnej rodiny mexických…“ „Pestovateľov piňaty?“).

K dialógom treba ako plus pridať postavy, ktoré sú oproti filmu zaujímavejšie a zákutia ich osobností môže scenár preskúmavať dlhšie bez toho, aby stratili na zaujímavosti. Ďalšou výhodou je ich vek. Keďže upír prežije stáročia, má veľa veselých spomienok na minulosť. Samozrejme, vtipné môžu byť aj nečakané strety s modernými technológiami (koľko šarapaty narobí jeden reťazový mail alebo trollovanie na sociálnych sieťach), či iné formy zábavy vyplývajúce z vlastností upírov. V neposlednom rade zafungoval casting. V hlavných úlohách sa nepredstavia žiadne veľké herecké mená, čo však vôbec nevadí.

Dobrú prácu odviedla časť štábu zodpovedná za kostýmy, ideálne sa (ne)hodiace na Staten Island. Zaujímavosť seriálu dodáva aj „dokumentárna“ kamera, ktorá len podčiarkuje naplnený potenciál svojského rozprávania. Ďalším plusom sú umne načasované zápletky, ktoré neprehrmia príliš rýchlo, ale vracajú sa v nepravidelných intervaloch.

Seriál Čo robíme v temnotách je dobrým tipom na dlhé letné, ale aj zimné večery. Hororová komédia v sebe skrýva viac, než len vykrádanie a poctu upírskym filmom. Najmä vďaka originálnemu a ľahko stráviteľnému humoru, ktorým azda aj prekonáva filmovú predlohu, sa môže stať vašim favoritom.

Televízna stanica FX zatiaľ odvysielala dve desaťdielne série, tretia je v pláne na budúci rok. V našich končinách seriál aktuálne vysiela HBO 3 a dostupný je aj na HBO GO.