Nechajte ho ísť (Let Him Go) © 2020 Universal Pictures International Nechajte ho ísť (Let Him Go) © 2020 Universal Pictures International

Kevin Costner si odskočil v medzipauze nakrúcania úspešného seriálu Yellowstone ku komornejšej produkcii v obdobne westernovej poetike divokej Montany. Herecky sa znovu zišli s Diane Lane, s ktorou si strihli Supermanových rodičov v Mužovi z ocele (2013).

Originálny názov
Let him go

krimi, dráma, triler
2020 / 113 min. / MP 15
USA

Réžia
Thomas Bezucha
Scenár
Thomas Bezucha
Adaptácia knihy Larryho Watsona rozpráva príbeh starých rodičov Georgea (Costner) a Margaret (Lane) Blackledgeovcov, ktorým pokojný život na penzii naruší tragická smrť syna. Pozostalá vdova s vnukom sa znovu vydá a odchádza žiť k rodine nového partnera. S odchodom milovaného vnuka by sa George s Margaret nakoniec zmierili, keby náhradný otec nemal násilnícke sklony. Penzisti sa teda odhodlajú vycestovať cez pol Ameriky vypátrať vnúčika. V prípade potreby nebudú váhať zakročiť a odviezť potomka nazad domov. To ešte netušia na akú strastiplnú cestu sa vlastne vydali. Nepriateľský rodinný klan, ktorému šéfuje pochybná Blanche (Lesley Manville) totiž nevestu so synom rozhodne nenechajú odísť len tak.

Filmovému dielu by prospelo, ak by sa ho chopil trošku zručnejší režisér. Neznámy Thomas Bezucha má pri príliš rozvláčnom tempe v prvej polovici drámy problém udržať divákovu pozornosť. Dáva si načas s vykreslením postáv. Pochopíme, že George býval vynikajúcim šerifom, ktorého dobrá povesť napomôže s pátraním po hľadanej rodine. Margaret bola odjakživa extrémne tvrdohlavá žena, ktorá zvláda nekompromisné krotenie koní, a keď si niečo vezme do hlavy, dosiahne to. Diane Lane podala bez debaty najlepší výkon svojej hereckej kariéry. Hviezdne manželské duo je oporným pilierom filmu, ktorý tak utiahne aj pomalšie gradujúcu zápletku. Pomáha aj kamera, ktorej oku lahodiace zábery na Ameriku 60. rokov výborne dopĺňajú melancholické tóny hudobného skladateľa Michaela Giacchina.

Po prvom strete na večeri s matriarchálnou Blanche rodinná dráma naberie závratný spád a atmosféra začne veľmi citeľne hustnúť. Z vlečúcej sa nudy film prepne na plnokrvný thriller. Nervydrásajúce dianie budete absolútne prežívať s postavami a vydýchnete si až pri záverečných titulkoch. Americký vidiek bol kedysi drsným miestom, v ktorom si rodinné klany dokázali presadzovať vlastné pravidlá a zákon bol na nich prikrátky. Lesley Manville stvárnila dokonale svojráznu hlavu obávanej famílie Weboyovcov, s ktorými sa dedo Costner s babkou Lane nedobrovoľne zaplietli.

Niektoré prvky filmu však vyjdú vo výsledku naprázdno, ako napríklad mladý osamelý indián. Špecialista na pôvodných obyvateľov Ameriky, scenárista a režisér Taylor Sheridan, by vedel postavu indiánskeho tuláka scenáristicky začleniť do deja o poznanie lepšie. Drobné prešľapy však vieme Bezuchovi odpustiť.

Starosvetské thrillery s napínavou rodinnou zápletkou, pri ktorej sa empatický divák nemá problém stotožniť s postavami tak ako v prípade Nechajte ho ísť, sa dnes už nenakrúcajú. Je veľmi sympatické, že Kevin Costner ostáva aj na staré kolená verný vidieckej tematike. Miestami film pripomína divoký západ z tvorby Clinta Eastwooda. Ak máte záujem o noirový western s riadnou dávkou emócií a trojicou vynikajúcich hereckých výkonov, choďte do toho. Dostanete parádne vygradovaný thriller, ktorý vo vás solídne zarezonuje.