Ahí te Encargo © 2020 Netflix Ahí te Encargo © 2020 Netflix

„It’s a culture thing,“ odpovedala priateľka na otázku, prečo nám tento mexický film neprišiel vtipný, ale čudný. „It’s South America. It’s all different.“ Priateľka je Nemka, ale žije jedenásť rokov na Malorke, kde je povesť juhoameričanov pestrofarebná ako Márquezove opisy.

Originálny názov
Ahí te Encargo

komédia
2020 / 111 min. / MP 12
Mexiko

Réžia
Salvador Espinosa
Scenár
Tiaré Scanda, Leonardo Zimbrón
Pritom téma filmu You’ve Got This (v origináli Ahí te encargo, v preklade To zvládneš) je aktuálna aj v EÚ: ženy túžiace po kariére a muži, ktorí by s radosťou šli na materskú. (Len pre istotu a obranu voči možnému obvineniu zo stereotypizovania – naozaj to je aktuálna téma, a zároveň to neznamená, že ide o sen všetkých žien a mužov.) V prípade Guillerma (Moisés Arizmedi) a Karime (Tato Alexander), hlavných postáv snímky, je na tejto téme založený základný konflikt. On, kreatívec v reklamnej agentúre, by chcel dieťa ihneď a ona, novopečená členka predstavenstva (ľubovoľnej) firmy, si hovorí, že na dieťa je času dosť – a ak by aj neprišlo, jej svet sa nezrúti. Dieťa napokon príde, no nie ich vlastné. Istá dievčina v nie práve najlepšej sociálnej situácii sa bojí, že sa o svojho drobca nedokáže postarať, a tak zneužije-využije Guillermovu naivnú, láskavú povahu a doslova ponechá dieťa v jeho rukách.

To je presne moment, v ktorom by sa (u nás neznámy) režisér Salvador Espinosa mohol vydať tromi smermi: nakrútiť sociálnu drámu, nakrútiť bláznivú komédiu, alebo reklamovať scenár. Rozhodol sa pre prvé dve možnosti, no nepodarilo sa mu to spraviť príliš sociálne, a už vôbec nie bláznivo. Výsledkom je nakoniec film, ktorý sa usiluje vzbudiť v nás úsmev, lenže to je nemožné (alebo je to culture thing), pretože spôsoby, akými sa o to pokúša, sú trápne – a to nemám rád toto slovo. Tak napríklad, aby Guillermo mohol udržať v tajnosti svoje novonadobudnuté dieťa pred (pozor, stereotyp!) ambicióznou, chladnou šéfkou, ktorá nemá rada deti, ale miluje zvláštne psy (alebo mačky, už si nepamätám), odloží chlapčeka do plastovej krabice. Áno. S ukrývaním chlapčeka Guillermovi pomáha (pozor, stereotyp!) seladónsky grafický dizajnér, nachádzajúci záľubu skôr v matkách, než deťoch. Na opačnej strane manželstva bojuje Karime. V práci sa ju snaží zatlačiť (pozor, stereotyp!) vysoký kariérista, spoliehajúci sa predovšetkým na to, že je muž. Doma ju otravuje (už to ani nejdem písať) mäkký, kreatívny polomuž-polochlapec, ktorý miluje komiksy.

Na svoje si príde aj rakovina, ktorá sa do toho všetkého pripletie niekedy v poslednej tretine filmu a postará sa o dramatickú zložku tohto mexického nápadu.

Ak sa z nejakého dôvodu rozhodnete pozerať You’ve Got This, prajem vám, aby ste to zvládli. Napriek tomu, že film pomerne osočujem, pravdepodobne sa mu aj vo vašej obývačke podarí nastoliť otázku: (kedy) mať deti? V zdĺhavých rozhovoroch telenovelových hercov však odpoveď nehľadajte.