Most špiónov © 2015 Barracuda Movie

Originálny názov
Bridge of Spies

historický, dráma
2015 / 141 min. / MP 12
USA / Nemecko

Réžia
Steven Spielberg
Scenár
Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen
Typický Spielbergov biják posledných rokov. Výborná výprava, umná réžia, skvelá kamera a veľa dobrých hercov. Opäť siahol po skutočnom príbehu a aj keď mi uniká dôvod, prečo práve teraz práve tento príbeh, je to určite zaujímavé. Navyše, Tom Hanks v hlavnej úlohe bol pre mňa znesiteľnejší než tomu bolo v posledných 15 rokoch. Celkom som mu úlohu právnika a najmä rovného muža aj veril.

Problémom filmu je však práve zameranie sa na postavu Jamesa B. Donovana (Hanks). Je to miestami trochu nudné, neoriginálne a nemá to čím prekvapiť. Od začiatku je tak akosi jasné, že sa Donovanovi jeho zámery podaria a navyše ani cesta k cieľu nie je práve kľukatá. On len vytrvalo trvá na svojom a ostatní to postupne začnú akceptovať.

Snímka má pomalé tempo, čo definuje už pomerne dlhý úvod. Príbeh, ktorý zachytáva film, je totiž spleťou osobných príbehov niekoľkých ľudí, ktorých osudy sa pretnú na Moste špiónov. Tak sa nazýval počas Studenej vojny Glienický most medzi Berlínom a Postupimom, na ktorom dochádzalo k výmene zajatých špiónov medzi USA a ZSSR.

Most špiónov © 2015 Barracuda Movie

Most špiónov nám postupne predstavuje všetky dejové nitky, ktoré vedú k hlavnému príbehu. Sledujujeme FBI ako sleduje sovietskeho špióna Rudolfa Abela (Mark Rylance), vidíme Jamesa Donovana pri práci právnika zastupujúceho poisťovňu, sme pritom, keď sa vojenský pilot Gary Powers (Austin Stowell) dostane do tajného programu CIA s lietadlami U-2 a je zostrelený pri svojej prvej misii a sme svedkami aj toho ako sa americký študent Frederic Pryor (Will Rogers) pokúša neúspešne dostať do Západného Berlína zrejme svoju priateľku a jej otca tesne predtým ako vojaci uzavrú aj poslednú medzeru v Berlínskom múre.

Všetko aj samo o sebe zaujímavé príbehy, ktoré by vydali na samostatné filmy – a niektoré by boli zrejme zaujímavejšie ako Most špiónov. Toto je taká správna pohodička pred Vianocami. Miestami sentimentálna, inokedy zas trochu patriotická s odkazom, že tá Amerika je predsa len lepšia ako NDR.