Marťan © 2015 Barracuda Movie

Marťan

Michal Klembara
Michal Klembara
Recenzia

Originálny názov
The Martian

sci-fi
2015 / 141 min. / MP 12
USA

Réžia
Ridley Scott
Scenár
Drew Goddard
Pri spätnom pohľade vyzerá sníma Marťan ako jasná stávka na istotu. Nakrútená podľa svetového bestselleru, skvelé herecké obsadenie na čele s Mattom Damonom a režisér Ridley Scott pri kormidle. Ten sa síce už viackrát utol, ale v tomto prípade to nebolo veľmi pravdepodobné. A dopadlo to samozrejme podľa očakávaní.

Marťan (The Martian) je určite veľmi dobrý a kvalitný film. Na ničom sa nešetrilo, ale v tomto prípade to nebolo až tak o peniazoch. Rozpočet nie je na americké pomery ani veľký. Režisér a producenti si dali naozaj záležať na všetkých detailoch, čo najlepšie ilustruje skutočnosť, že aj pomerne malé postavy stvárnili špičkoví herci (i keď toto je aj o peniazoch :).

Pri tých vedľajších postavách mi na um prichádza najmä trojica Jeff Daniels, Sean Bean a Chiwetel Ejiofor. Priestoru na plátne síce nemali veľa, ale ako skúsení a charizmatickí herci nezaváhali a dali svojim rolám to, čo bolo treba. Týchto troch si určite zapamätáte. Prím hrá samozrejme Matt Damon, ktorý vyzeral ako skvelá voľba už hneď pri oznámení jeho angažmánu a po zhliadnutí Marťana si len ťažko predstaviť pre túto úlohu vhodnejšieho herca. Zaujímavá je aj partička astronautov na vesmírnej lodi Hermes na čele s veliteľkou v podaní Jessicy Chastain. Ostávajú však trochu nevyužití.

Marťan © 2015 Barracuda Movie

Všetci títo skvelí herci hrali komorne, čo určite prispelo k tomu, že to spolu fungovalo. V iných filmoch máte pri podobnom množstve veľkých mien pocit, že sú tam až zbytočne. To však nie je prípad Marťana.

Snímka pôsobí ako verná adaptácia knihy a Matt Damon v tom hrá kľúčovú úlohu. To, čo robí knihu aj film zaujímavými pre väčšinu divákov je totiž humor, s ktorým hlavný hrdina rieši všetky problémy. Tých ho postretne na jeho ceste za šancou prežiť viac ako dosť. Horšie je, že ak ste čítali knihu, alebo jednoducho poznáte jej príbeh, nič vás neprekvapí.

Marťan má však dve silné stránky. Okrem vľúdneho humoru je to ľudskosť. Táto myšlienka mi prebehla mysľou počas projekcie filmu viackrát. Napriek tomu, že je to príbeh osamelého človeka na nehostinnej planéte a do veľkej miery ide o hardcore sci-fi, je ľudskosť to, čo z filmu vyžaruje po celý čas. A to nie je tak časté.

Marťan © 2015 Barracuda Movie

Či bude mať film silu inšpirovať súčasnú generáciu pre výskum vesmíru, v čo dúfala aj NASA, neviem. Trochu pochybujem. Silnejšia je v tomto prípade stále prvá polovica Interstellaru. Ale je to určite film, ktorý ukazuje, že chladná hlava a odborný prístup môžu vyriešiť všetky problémy. A to nie je tak časté.

Ridley Scott nám po dlhej dobe pripomenul, že je naozaj dobrý režisér. Musí však mať v ruke kvalitný materiál. Marťana nakrútil ako vľúdny film doslova pre celú rodinu. V kine som síce mladšie ročníky nevidel, ale rozhodne sa na to oplatí zobrať aj deti. Práve tie by to mohlo nadchnúť najviac.