Last Cruise © 2021 HBO Last Cruise © 2021 HBO

Svadobná cesta, zaslúžená dovolenka, misia, snaha spoznať svet. Plavby na výletných lodiach absolvujú cestujúci z rôznych dôvodov. Tých, ktorí sa dostali na loď Diamond Princess však spája jedna spoločná vec – traumatizujúca skúsenosť súvisiaca s koronavírusom.

Originálny názov
Last Cruise

dokumentárny
2021 / 38 min. / MP 15
USA

Réžia
Hannah Olson
Scenár
Lizzie Presser

Mnohí z nás možno sledovali osud tejto výletnej lode v začiatkoch pandémie vo februári a marci minulého roka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pravidelne zverejňuje informácie o pribúdajúcich prípadoch v jednotlivých krajinách sveta a svojho času mala aj Diamond Princess vlastnú kolonku v týchto štatistikách. Loď vyplávala na more ešte v čase, keď boli mimo čínskeho Wuhanu potvrdené len 4 prípady nového koronavírusu. Počty nakazených však začali prudko stúpať a nákaza neobišla ani loď Diamond Princess.

Nový dokument z dielne HBO od režisérky Hannah Olson predstavuje vybrané príbehy a svedectvá členov posádky tejto lode. V čase, keď takmer každý človek v bohatšej časti sveta vlastní mobil s lepšou kamerou, je jednoduché dostať sa k záznamom, ak ich ktokoľvek kdekoľvek na svete sprístupní verejnosti. Režisérka ich dala dokopy a priniesla pohľad na hororový príbeh. Chronologicky, s poznámkami o počtoch nakazených a reštrikčných opatreniach, nazeráme na to, ako sa z bezstarostných pasažierov pomaly stávajú zajatci vlastných kajút. Pokojná plavba plná výletov je prvýkrát výrazne narušená momentom, keď kapitán lode oznámi, že na palube sa 5 dní nachádzal nakazený pasažier.

Infikovaných začalo pribúdať. Ľudí bez príznakov v počiatkoch šírenia nákazy nikto netestoval, že sa môžu kvapôčku vírusu šíriť aj cez klimatizáciu, si nikto nepripúšťal. Finále katastrofy sa spustilo v posledný oficiálny deň výletnej plavby. Tí, ktorých neodviezla z lode sanitka, museli ostať v karanténe. Najprv jeden deň, potom ďalších 14… Cestujúci na palube tápali, sťažovali sa na kvalitu jedla a museli si vymýšľať program, pretože v kajutách bola nuda.

Last Cruise © 2021 HBO

Dokument však ukazuje aj ľudí z podpalubia. Tí žili akoby v inom svete. Hovorím o zamestnancoch na výletnej lodi, mužoch a ženách, ktorí museli pracovať aj v čase, keď sa nákaza mohutne rozmohla. Ich kolegovia javili príznaky, ich spolubývajúcich z izieb odvážali do nemocnice a oni museli neustále pracovať a starať sa o komfort cestujúcich. Pritom sa v mizerných podmienkach za malé platy sami vystavovali veľkému riziku. Svojimi svedectvami o zanedbanej starostlivosti si zavarili a riskovali tresty od zamestnávateľa. Napriek tomu aj oni sprístupnili videá a fotky a podali svetu informácie o tom, ako vyzerala karanténa na neslávne známej výletnej lodi.

Last Cruise (v češtine Poslední plavba) je dokument, ktorý neprináša nové informácie, všetko sme už počuli a zrejme sme na to za vyše 12 mesiacov aj zabudli. Na lodi bolo oficiálne vyše 700 nakazených a 14 ľudí zomrelo. Vďaka rozmachu moderných technológií, dostupnosti informácií a snahy zachytiť čo najviac zaujímavých momentov na mobily zo strany cestujúcich lode Diamond Princess je však dokument jedinečnou autentickou výpoveďou z prvej ruky. Oplatí sa ju vidieť, podobný pohľad inde nedostanete.