Kingsman: Zlatý kruh / Kingsman: The Golden Circle, 2017 © Twentieth Century Fox Kingsman: Zlatý kruh / Kingsman: The Golden Circle, 2017 © Twentieth Century Fox

Po troch rokoch uviedol britský režisér Matthew Vaughn do kín pokračovanie svojej akčnej komédie Kingsman: Tajná služba, ktoré ide v zabehnutých koľajách. Ak vás to nenadchlo už vtedy, teraz ani neskúšajte.

Originálny názov
Kingsman: The Golden Circle

akčný, komédia
2017 / 141 min. / MP 15
Veľká Británia / USA

Réžia
Matthew Vaughn
Scenár
Jane Goldman, Matthew Vaughn
Kingsman veľmi závisí od osobného nastavenia konkrétneho diváka. Buď sa zabavíte, alebo to budete považovať za blbosť. Popravde, celú dobu to osciluje medzi týmito dvoma polohami. Mohol by som o Zlatom kruhu napísať veľmi podobné veci, ktoré nájdete aj v našej staršej recenzii na prvý diel. Nič zásadné sa nezmenilo, len sa zákonite vytratila pôvodná originalita. Zvyšok, v dobrom aj v zlom, ostal.

Príbeh je samozrejme nový, ale tiež stojí na námete, ktorý sme už v iných špiónskych filmoch videli. Ak ma pamäť neklame, tak viac ako raz. Hlavným záporákom je drug lord Poppy (Julianne Moore) a jej organizácia Zlatý kruh, ktorej sa podarilo v biznise s drogami dosiahnuť celosvetový monopol. Popri nesmiernom bohatstve a moci však túži aj po verejnom uznaní jej výnimočných podnikateľských schopností a nebodaj po celosvetovej sláve. V jej chorej hlave sa tak zrodí plán, ktorý má zabezpečiť legalizáciu všetkých drôg. Ohrozí tým však na živote desiatky miliónov ľudí. Jasná prácička pre Kingsmanov, takže sa ich pre istotu rozhodne zlikvidovať ešte predtým, ako sa jej celý diabolský plán rozbehne – a táto udalosť je motorom celej snímky.

Neprezradím veľa, ak poviem, že úder na túto tajnú agentúru prebehne rýchlo a obzvlášť tvrdo. Istej smrti sa pomerne náhodne vyhnú len Eggsy (Taron Egerton) a Merlin (Mark Strong), ktorí ostanú ponechaní osudu bez akéhokoľvek zázemia a zdrojov. Vyberú sa preto do USA, kde funguje obdobná nezávislá tajná agentúra, s ktorou sú historicky spriaznení a môžu ju požiadať o pomoc. V príbehu sa tak objaví celý rad nových hrdinov, ktorých stvárnili Halle Berry, Channing Tatum a Jeff Bridges. V celom filme však dostali až prekvapivo málo priestoru. Z americkej úderky sa do deja viac zapojí len chilský herec Pedro Pascal, známy napr. vďaka postave Oberyna Martella z Games of Thrones, či zo seriálu Narcos.

Kingsman: Zlatý kruh / Kingsman: The Golden Circle, 2017 © Twentieth Century Fox

Snímku Kingsman nemôžeme v žiadnom bode brať vážne a ani sa o to, našťastie, nesnaží. Humor síce nie je zložitý, ale väčšinu času stavia na britskej tradícii a vyslovene hlúpych vtipov, či gagov je tu minimum. Akcia mne osobne nesadla. Práve tá asi najviac trpí opakovaním prístupu a nápadov z prvého dielu, kde koncept po zuby ozbrojených džentlmenov zaujal. Je tu síce snaha koncept rozvíjať a obmeniť v podobe amerických náprotivkov v agentúre Statesman, ale partia kovbojov vyrábajúcich whisky je asi príliš blízko tradičnému sebazobrazovaniu sa Američanov v mnohých filmoch a seriáloch na to, aby zaujala. Efekt starších Bondoviek tu už nefungoval.

Kingsman: Zlatý kruh je napriek slabšej inovácii solídny film, ktorý dokáže mnohých divákov výborne zabaviť. Ústredné charaktery, najmä mladý Eggsy, vykazujú ešte stále veľký potenciál, chce to však trochu scenáristickej invencie a možno pre zmenu príbeh, kde nepôjde hneď o záchranu sveta. Tej máme v ostatných komixových adaptáciách, ktoré pravidelne dobýjajú plátna kín, viac ako dosť.