Jumanji: Ďalší level (Jumanji: Next Level) © 2019 ItaFilm Jumanji: Ďalší level (Jumanji: Next Level) © 2019 ItaFilm

Po nečakanom kasovom úspechu predchádzajúceho dielu tvorcovia dlho nečakali a pripravili pokračovanie. Nápad prejsť od stolovej hry k video konzole ťažko tromfnúť. Rozhodli sa teda aspoň poprehadzovať mladým hrdinom herných avatarov a trošku ozvláštniť dianie novými postavami.

Originálny názov
Jumanji: The Next Level

akčný, dobrodružný, komédia
2019 / 123 min. / MP 12
USA

Réžia
Jake Kasdan
Scenár
Jake Kasdan, Jeff Pinkner, Scott Rosenberg
Stredoškoláci už dnes chodia na vysokú, zažívajú iné patálie ako minule, no puto ukuté v hre im vydržalo. Najťažšie nesie životné zmeny asi Spencer. S priateľkou Marthou zažívajú vo vzťahu na diaľku odlúčenie, prechádza si akýmsi depresívnym obdobím, v dôsledku čoho sa partii vyhýba. Nechodí na ich občasné stretávky, dokonca prestal odpisovať na skupinové konverzácie. Stratu sebavedomia sa rozhodol vyriešiť v skutku nečakaným spôsobom. Navrátil sa do hry, v ktorej sa cíti ako nehrozený hrdina, ktorý si trúfne na čokoľvek. Celkom zaujímavá premisa.

Keď to zistia ostatní, samozrejme ho v tom nenechajú samotného a pokúsia sa vstúpiť do hry za ním. Avšak Jumanji tentoraz pohltí aj Spencerovho ufrflaného dedka Eddieho (Danny DeVito) s kamarátom Milom (Danny Glover). Najzábavnejšie je sledovať, ako sa herci popasovali s výzvou zobrazovať rôzne vtelené postavy. Dwayne Johnson tentoraz predstavuje neustále rapotajúceho dedka Eddieho, Kevin Hart rozpráva umiernené múdrosti trošku spomaleného Mila a najlepšie sa hereckej diverzity zhostil Jack Black, ktorý zosobnil až tri postavy. Jediná, ktorá vyfasovala toho istého avatara ako minule, je Martha. Bojovnej Karen Gillan to v krátkych šortkách kope rovnako šarmantne ako minule.

Jumanji: Ďalší level (Jumanji: Next Level) © 2019 ItaFilm

Destinácie, ktoré predstavujú herné levely, sú o chlp zaujímavejšie ako naposledy. Nástrahy v podobe splašeného stáda pštrosov, útočných opíc na pohyblivých spráchnivených mostoch či infiltrácia do vysokohorského dúpä hordy zlosynov sú veľmi efektné a v konečnom dôsledku zábavné. Počas 123 minút sa nestihnete nudiť, keďže na plátne sa stále deje niečo napínavé. Režisér Jake Kasdan v tomto smere odviedol veľmi slušnú prácu.

Keďže už poznáme herné pravidlá, vieme čo čakať. Prvotný wow efekt predchádzajúceho dielu logicky opadol. Nahrádzajú ho však vtipné herecké eskapády zúčastnených aktérov, ktorí v pokračovaní nepoľavili. Ďalšou novou tvárou je Awkwafina ako zlodejka Ming, ktorá medzi zohratú družinu bez problémov zapadla. Niektoré vtipy sú vydarenejšie, niektoré menej, no nudiť sa rozhodne nebudete.

Jumanji: Ďalší level (Jumanji: Next Level) © 2019 ItaFilm

Pozorní diváci spoznajú v postave zloducha Jűrgena brutálneho Roryho McCanna, známeho ako Sandora Clagana z Hier o tróny. Niekto môže namietať, že ide o veľmi jednorozmerného zloducha s obmedzenou výrazovou paletou, v Jumanji však nikdy nešlo o záporáka, ale o samotné nástrahy hry.

Som zvedavý, koľko divákov naláka pokračovanie tento rok, keďže je nasadené do kinodistribúcie len týždeň pred očakávaným vyvrcholením ságy Star Wars. Pred dvomi rokmi bolo Jumanji v priamom súboji so zatracovanou Epizódou VIII a trhlo celosvetovo takmer miliardu. Niečo mi hovorí, že v tohtoročný vianočný čas sa podobný scenár nezopakuje. Sony sa však poistilo a pokračovanie svojho megahitu nechalo otvorené na prípadný štvrtý diel. Ak by si dal režisér Kasdan trošku dlhšiu pauzu na vyšperkovanie originálnejšieho scenáru, šiel by som do kina rád znovu.

Jumanji: Ďalší level hanbu svojím predchodcom rozhodne nerobí. Do budúcna by som však privítal nový nápad.