Ja, zloduch 3 / Despicable Me 3, 2017 © Universal Pictures

Po tretí krát sa na plátna kín vracia uhundraný Gru, napravený lotor, ktorého stále poteší malá neplecha, no omnoho väčšiu spokojnosť mu prináša spoločenské uznanie a láska rodiny. Zlodušského životného štýlu sa vzal v prvom filme a v tom druhom sa prepracoval do elitnej agentúry, ktorá chytá zlosynov. A že ich po svete pobehuje neúrekom!

Originálny názov
Despicable Me 3

animovaný, komédia, akčný
2017 / 90 min. / MP
USA

Réžia

Scenár
Kyle Balda, Pierre Coffin, Eric Guillon
Tretí film sa teda začína zásahom proti jednému z tých gaunerov, ktorí nikdy nemajú dosť – proti Balthazarovi Brattovi. ktorý sa chystá ukradnúť najväčší diamant na svete. Krádež sa Gruovi podarí zvrátiť, no Bratt ubzikne spravodlivosti, a to nie prvýkrát. Keďže nová šéfka je sekera, Gru aj s jeho milou dostanú padáka.

Keďže má rodinka zrazu viac času, než by si priala, príjme ponuku Gruovho strateného dvojčaťa Drua na návštevu, ktorá odskúša Gruovo odhodlanie zostať na dobrej strane zákona. Popri tom si Lucy hľadá cestu k adoptívnym dcéram, mimoni sa ocitnú na vlastnej púti za životným naplnením a najmladšia z dcér, Agnes hľadá bájne jednorožce. Čím huňatejšie, tým lepšie, samozrejme.

Aby som nezabudla, aj záporák Balthazar Bratt niečo hľadá. Ten najlepší spôsob, ako sa pomstiť za to, že ho Hollywood poslal kade ľahšie, keď sa ako detská seriálová hviezda stal obeťou veľmi nelichotivej puberty.

Tretie pokračovanie animáku Ja, zloduch prichádza do kín práve v takom čase, aby rodičom uľahčil odmeňovanie detí za školské výsledky. Za to, že boli dobré a učili sa, si pozrú film o tom, že je dobré byť dobrým. Je to desivo prepracované: filmové postavičky vo filme, filmové postavičky na peračníkoch, na akciovom tovare v Lidli, filmové postavičky na pohári i na ňom, vtlačené do vrchnáku hneď vedľa slamky, ktorá sa ponára do sladkého nápoja podľa vášho výberu.

Moje cynické Ja má z toho kalkulu husiu kožu, no to nič nemení na tom, že film ako taký je výbornou oddychovkou a rodinnou komédiou, ktorá skrz netradičnú rodinu, v ktorej nadovšetko vládne vzájomná oddanosť, príjemne komunikuje viacero pozitívnych mesidžov.

© Universal Pictures

Hej, mohli by ste namietať, že nebezpečné naháňačky a bitky nie sú tým, v čom by mali deti nájsť zaľúbenie. No svet, v ktorom tieto filmové postavy žijú je otvorene fantazijný, odoláva zákonom fyziky, je hyperbolizovaný a svojrázny. Filmový svet superzloduchov a superagentov, mimoňov a fiktívnych národov, je skrátka odcudzený našej realite. To budete buď čítať ako výstražné znamenie, alebo ako príležitosť pre oslobodenie detskej fantázie, ktorá sa vo svete úžasných vynálezov zrejme rada stratí.

Príjemným prekvapením je, že všetky ústredné postavy dostanú priestor, ich dejové línie sa prirodzene pretínajú a vlastný, dokonca zmysluplný, dramaturgický oblúk dostali aj mimoni, ktorí doposiaľ slúžili len ako slepá ulička na pobavenie.

Humoru ťaží často z nepekných ľudských vlastností a stereotypov, no nie sú pred ním chránené ani ústredné postavy, a tak ho môžete chápať aj ako satiru, ktorá zatne do živého a nechá úsudok na diváka. Tento režijný prístup mi vyhovuje, keďže o postavách rozpovie veľa bez toho, aby sa naťahovala minutáž filmu. Nuž a nikto nie je len dobrý či len zlý, takže trochu mravnej ambivalencie nie je na škodu.

Napokon, milí rodičia i bezdetní dospelí, len a len pre vás sa hlavný zlosyn Bratt zasekol v tých najúžasnejších manieroch osemdesiatych rokov, takže hor’ sa do kina.