Enola Holmes © Netflix Enola Holmes © Netflix

Od stredy je na Netflixe nový film zobrazujúci prvý veľký prípad sestry Sherlocka Holmesa. Hlavnú úlohu v ňom obsadila Millie Bobby Brown, herečka, ktorá zažiarila v seriáli Stranger Things.

Okrem tohto známeho mena sa ich ešte v tomto filme mihne hneď niekoľko. Sherlocka Holmesa, brata hlavnej hrdinky stvárnil Henry Cavill, jej matku zasa Helena Bonham Carter. Nielen tieto mená, ale najmä slávna rodina hlavnej hrdinky majú byť lákadlom na tento film.

Originálny názov
Enola Holmes

krimi, dráma
2020 / min.
USA

Réžia
Harry Bradbeer
Scenár
Jack Thorne
V ňom sa v úvode predstaví svet Enoly Holmesovej. Vychovávaná vo veľkom rodinnom sídle a odkázaná na mamu Eudoriu si žije nezvyčajný život, ktorý by jej niekto kadekto mohol závidieť. Opticky chránená pred svetom vonku musí zvládať len domáce vyučovanie, založené najmä na dlhých hodinách histórie a fyziky. Popri tom pracuje na svojej kondícii a učí sa aj bojovým umeniam. V deň jej 16. narodenín sa Eudoria bez vysvetlenia a rozlúčky vyparí. Prekvapená Enola sa v tieni týchto udalostí pokúša hľadať nápovedu o tom, kam a prečo jej mama odišla a popri tom musí riešiť problémy so svojimi slávnymi bratmi – kým geniálny detektív Sherlock o ňu prakticky nejaví záujem, Mycroft ňou takmer pohŕda a nevidí inú možnosť, ako poslať mladú dámu na prevýchovu do prísnej internátnej školy.

Znechutená prístupom súrodencov, ktorí jej namiesto upokojovania prišli zmeniť život, sa Enola vydáva do sveta a zaplieta sa do prípadu strateného chlapca. Niekto usiluje o jeho život, zrejme preto, že sa má stať súčasťou Snemovne lordov v Britskom parlamente. Sama sa pritom niekoľkokrát dostane do situácií, keď jej pôjde o holý život. Využiť bude musieť naučené poznatky z fyziky, histórie a, samozrejme, aj dobrú kondíciu a sebaobranu. A popri tom skúsi nájsť svoju matku, pri ktorej dúfa, že je ešte nažive.

Čo na filme zaujme už na prvý pohľad, je jeho farebnosť. Viktoriánske Anglicko vyzerá ako pastva pre oči. Dobre štylizovaný úvod príbehu rozpráva o takmer bezstarostnom živote Enoly a načrtne naratív celého filmu. Pripravte sa na to, že príbeh vám vyrozpráva hlavná hrdinka, neraz búrajúc štvrtú stenu a prehovárajúca k divákovi. Občas do kamery žmurkne, občas sa do nej usmeje. Spojenie s človekom pred obrazovkou tak pôsobí ako sprisahanecká debata s dôverným kamarátom. Pri detektívnom príbehu sa to javí ako dobrý nápad, ktorý prípad na jednej strane odľahčí, na druhej posunie dej o krôčik ďalej. Záleží od situácie.

Enola Holmes © Netflix

Na začiatku môže odradiť viacero narážok na nedostatočnú ženskosť hlavnej hrdinky, raz dokonca padne aj slovo feminizmus. Netreba sa však nechať odradiť, v skutočnosti nejde o žiadny emancipovaný film točiaci sa len okolo tejto problematiky. Posolstvo s ním možno síce trochu súvisí, nebude to však dvojhodinová otrava plná mravných poučiek.

Prekvapiť môže využitie vedľajších postáv, najmä Sherlocka a Mycrofta, ktorí sa dostávajú na obraz len sporadicky a, rovnako ako prehováranie hlavnej hrdinky k divákom, súvisí ich prítomnosť hlavne s odľahčením príbehu. Vrstvenie deja zaujme tým, že z pôvodnej zápletky hľadania stratenej matky sa stane po chvíli úplne iný prípad. Miernym sklamaním môže byť jeho prílišná jednoduchosť, očakávateľné rozuzlenie aj dejové odbočky, ktoré ho zbytočne naťahujú. Podobné, ak nie väčšie, sklamanie prináša aj fakt, že sa vlastne ani nedozvieme motív odchodu Enolinej matky a nevysvetlí sa viacero záhad, náznakov a indícií, ktoré vo filme dostaneme. To môže súvisieť s možnosťou pokračovania. Po dopozeraní filmu sa zdá, že tvorcovia si naozaj nechávajú otvorené dvierka, či skôr poriadne vráta k prípadnému druhému dielu.

Aj keď ide o detektívku, film je vhodný takmer pre celú rodinu a ladený takmer až tínedžersky. Ak si odmyslíme 2-3 brutálne scény, samozrejme. To nie je výčitka, jednoducho je cieľovka asi o čosi mladšia, než zvykne byť pri filmoch o Sherlockovi Holmesovi. Výčitka by sa však našla. Napríklad tá, že film je pridlhý. Skrátenie o štvrťhodinku by hádam neublížilo, finále nemuselo byť tak rozvláčne a deja nemuselo byť tak veľa. Nečudo, že sa niekoľko línií príbehu nepodarilo tvorcom úplne uspokojivo ukončiť. Odhryzli si priveľký kus koláča a ja mám pochybnosti, že by ho stihli dojesť, aj keby sme sa dočkali ďalších filmov.

Enola Holmes © Netflix

Potešia dialógy a aj monológy. Nielen pre ich neraz úsmevný podtón, ale aj preto, že nie sú patetické, čo nie je úplná samozrejmosť. Akcie vo filme nie je veľa, tvorcovia si však na nej dali záležať. Film ako celok je slušným nadpriemerom a hoci niektoré prvky nie sú úplne majstrovsky vyladené, ani zďaleka nejde o nič tragické, práve naopak – Enola Holmes je obstojnou jednohubkou, pri ktorej sa vám môže stať, že si v duchu budete pýtať jej pokračovanie.

Tak si to teda zhrňme. Možno trochu jednoduchý prípad, možno priveľa deja, možno miesta s nudou. Ale na druhej strane úsmevné dialógy, príjemní hlavní aj vedľajší hrdinovia, sympatické napätia a akcia spôsobili, že príbeh podľa novely Nancy Springerovej bol podľa mňa spracovaný nadpriemerne. Rozkošný film neurazí, ale skôr poteší.