Modelár © Febiofest Modelár © Febiofest

Od 30. septembra do 4. októbra 2020 však konečne k divákom prinesie očakávané aj dlho odkladané premiéry nových slovenských aj zahraničných snímok od oceňovaných režisérov. Organizátori pripravujú pre divákov bezpečný festival a spúšťajú predpredaj festivalových cinepassov.

„Kiná sú (našťastie) otvorené, rúško je v nich potrebné mať cez nos a ústa. Oči a uši, rozum a cit ostávajú voľné a slobodné. Bolo by teda škoda, aby sme divákom nielen v Bratislave, ale výberovo aj v regiónoch, neponúkli program, ktorý sme počas roka, pôvodne na marec 2020 pripravovali. Bola by to veľká škoda aj pre filmy, ktoré na svojich divákov čakajú,” vysvetľuje výkonná riaditeľka Febiofestu Ľubica Orechovská.

Raj na zemi © Febiofest

Febiofest ako jeden z najväčších a najdlhšie prebiehajúcich filmových festivalov na Slovensku tak čoskoro odštartuje už svoj 27. ročník. Projekcie sa uskutočnia v bratislavských kinách Lumière a Mladosť, pôvodne plánovaný sprievodný program bude prebiehať v obmedzenej podobe a ostane výlučne v priestoroch kinosál. Organizátori pripravujú bezpečný festival, počas jeho konania budú dodržané všetky hygienické a protiepidemické opatrenia v súlade s aktuálne platnými predpismi Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Najlepšie a najvýhodnejšie miesta budú mať držitelia permanentiek – Cinepassov, ktoré si možno zakúpiť cez online rezervačný systém MyCinepass. Tie budú platiť aj pre ďalšie projekcie ozvien Febiofestu, ktoré sa priebežne počas roka 2020 uskutočnia v Kine Lumière a divákom prinesú aj ďalšie snímky z pôvodného programu Febiofestu.

Dospeláci v miestnosti © Febiofest

Hlavným hosťom pôvodne plánovaného Febiofestu mal byť držiteľ Oscara, Zlatých Glóbusov, ocenení z najprestížnejších festivalov sveta ako Cannes či Berlinale aj Európskej filmovej ceny, jeden z najvýznamnejším francúzskych filmových tvorcov v histórii, režisér Costa-Gavras. Ani on, ako mnoho ďalších zahraničných hostí, však na Febiofest nebude môcť prísť. Febiofest však vo svojom programe uvedie jeho nový film Dospeláci v miestnosti, v ktorom reflektuje udalosti v Grécku z roku 2015, keď sa tunajšia ekonomika dostala do najväčšej krízy.

Diváci sa môžu počas Febiofestu tešiť aj na ďalšie výnimočné zahraničné filmy, ktorých premiéra sa odkladala niekoľko mesiacov. Oscarový nominant, anglicko-sýrska snímka Pre Samu, ktorá má na konte ocenenie z Cannes, prinesie intímny príbeh, v ktorom režisérka Waad Al-Khateab opisuje svoj život počas piatich rokov neutíchajúcich konfliktov v sýrskom meste Aleppo. Slovenskému publiku sa predstaví aj ďalší oscarový nominant, poľsko-francúzska dráma Corpus Christi. Na Festivale poľských hraných filmov v Gdyni získala 11 ocenení. Je príbehom Daniela, ktorý v detenčnom centre pre mladistvých zažije duchovnú premenu. Chce sa stať kňazom, ale bránia mu v tom záznamy v registri trestov.

Dôstojník a špión © Febiofest

Po prvýkrát sa predstaví aj nový film oscarového režiséra Romana Polanského Dôstojník a špión. Rozoberá slávnu Dreyfusovu aféru, ktorá otriasla francúzskom v roku 1894 a predznamenala zničujúci antisemitizmus 20. storočia. Tematicky súvisiaca a v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá je aj novinka Alejandra Amenabara Kým sa skončí vojna, kde popredný španielsky intelektuál nedokáže rozpoznať blížiacu sa Frankovu diktatúru a nevedomky jej pomáha prevziať moc v krajine.

Dôležitou a stálou ideou Febiofestu je aj jeho „putovanie“ do slovenských regiónov, kde každý rok festival zväčšuje divácku základňu a podporuje kultúrny rozvoj v kinách mimo Bratislavy. Aj tento rok sa s kolekciou štyroch festivalových filmov z hlavného programu vyberie až do 17 slovenských kín.