Cadaver © 2020 Netflix Cadaver © 2020 Netflix

Severský thriller či dráma sú žánre, ktoré väčšinou bez problémov naplnia divácke očakávania a málokedy pri nich zažijete sklamanie. Severania dokážu svojou precíznosťou v detailoch, mrazivo minimalistickou atmosférou, dramatickým scenárom a úžasnou vizualitou vyskladať skutočne napäté a uveriteľné príbehy. Úzkosť, zimomriavky, napätie a vyhrotené emócie sú väčšinou kvalitnými prísadami neskutočného koktailu, ktorý dopraje divákovi opicu na niekoľko dní. Očakávať rovnakú nálož od hororového žánru je teda na mieste. V prípade Cadaveru však nálož nevybuchne, dokonca v istom momente aj prestane tikať.

Originálny názov
Cadaver

horor, triler
2020 / 86 min. / MP 15
Nórsko

Réžia
Jarand Herdal
Scenár
Jarand Herdal
Nakrútiť napínavý a myšlienky skľučujúci horor je v dnešnej kinematografii asi rovnako náročnou výzvou, ako vypointovať dobrú komédiu a vyhnúť sa trápnosti. Vyloviť niečo nové z mora námetov, ktoré tu už boli, či použiť fungujúci príbeh a vdýchnuť mu novú autenticitu – pri otupenosti dnešného diváka voči strachu je to ťažký oriešok. Ľudí dneška už máločo vytrhne z diváckej letargie, mnoho scén už videli a mnoho postupov už považujú za klišé. Rozhodujúcou je preto častokrát nepredvídateľná dynamika a atmosféra, kvalitný scenár s trefnými dialógmi a prepracovaná vizuálna stránka. Cadaver (český názov Kadáver) napĺňa niektoré z týchto veličín, avšak nie v dostatočnom množstve.

Príbeh sa odohráva v Nórsku a to v postapokalyptickej dobe po jadrovej katastrofe. Leonora (Gitte Witt), Jacob (Thomas Gullestad) a ich dcéra Alice (Tuva Olivia Remman) žijú zabarikádovaní v ruinách opusteného domu, s nejasnou vidinou budúcnosti. Sužuje ich hlad, strach a bezmocnosť. Zatiaľ čo okolitý svet sa rúca v troskách, prichádza dočasné roztpýlenie – zvláštne divadelné predstavenie, ktorého súčasťou je nedostatkový tovar – jedlo. V naivnej domnienke, že táto estráda dokáže zalepiť oči ich dcére od reálnych hrôz naokolo, zabezpečí Alice lístky pre svoju rodinu. Plní očakávaní sa vystroja na kultúrnu hostinu, avšak predstavenie, ktorého sa stanú súčasťou, rozhodne nie je tým, čo čakali.

Postapokalyptická téma je populárnym fenoménom dnešnej doby, zrejme preto, že jej relevancia sa stáva čoraz uveriteľnejšou. Navyše ponúka možnosť získať si diváka skutočne temnou a desivou atmosféru, vyvolávajúcou úzkosť. Aj režisér Jarand Breian Herdal zasadil svoj príbeh do sveta, ktorý je klaustrofobicky sivý a temný, ale nie je to prostredie, ktoré by bolo divákovi neznáme, ktoré by predtým už nevidel v inom filme. V ostrom kontraste s okolitým svetom vystupuje exteriér, ale najmä interiér hotela. Vchádzame do nepredvídateľného labyrintu prenikavo červených chodieb so zlatými doplnkami, ktoré skrývajú izby s tajuplnými príbehmi. Aj keď sa však divákovi podarí vstúpiť do niektorých z nich, napätie či strach nepocíti.

Hoci je námet filmu perspektívny a zaujímavý, scenáru chýba hĺbka a podrobnejší rukopis. Situácie, v ktorých sa hlavní hrdinovia ocitajú, sú ľahko predvídateľné. Herci sa snažia držať diváka v napätí, sú uveriteľní vo svojej naivite a strachu z neznámeho, ale bystrý divák ich ľahko prekukne. Nezodpovedané otázky dostávajú odpovede príliš rýchlo, divadelné zákulisie odhaľujeme s prílišnou ľahkosťou a zvláštnou, ťažko uveriteľnou intuíciou hlavnej hrdinky. Hranica medzi realitou a halucináciou je tenká, ale pomerne jasná a priama. Jej identifikáciou sa divák priveľmi nepotrápi.

A práve v predpokladanom odhaľovaní skutočností sa divák začne nudiť a jeho pozornosť si nezíska ani pozoruhodný labyrint tajomných chodieb a izieb. Ich obsah je totiž príliš krehký, nedovysvetlený. Mnoho otázok zostáva nezodpovedaných a príbehov za dverami nedopovedaných, čím sa príbeh stáva súborom mdlých scén. Odhalené momenty prijímate s pragmatickým očakávaním a dejová línia je príliš priehľadná na to, aby ste z nej pocítili nejaké napätie.

Ak bolo ambíciou Jaranda Herdala, aby v divákovi vyvolal strach, tento pokus mu nevyšiel. Vzbudil pozornosť zaujímavým námetom, nedokáže si ju však udržať ani do prvej polovice filmu. Cadaver je tak šedým monotónnym priemerom, ktorý vám v pamäti nezostane ani tak dlho, aby ste sa v noci mohli báť. Pre fanúšikov nielen severských filmov je to rozhodne sklamanie.

Horor Cadaver je dostupný na Netflixe.