Bez výčitiek © 2021 Prime Video Bez výčitiek © 2021 Prime Video

Adaptácie kníh do akčných filmov nie sú úplne bežné, film Bez výčitiek (Without Remorse) je jednou z nich. Pred pár dňami sa novinka objavila na streamingovej platforme Prime Video a okrem slušného napätia a príbehu pomsty sľubovala aj dobré herecké výkony. Michael B. Jordan nie je ani v tomto žánri nováčikom, hoci v sérii Creed sa viac než na strelné zbrane spoliehal na päste.

Originálny názov
Without Remorse

akčný, krimi, dráma, vojnový
2021 / 109 min. / MP 18


Réžia
Stefano Sollima
Scenár
Taylor Sheridan, Will Staples

Hlavná os filmu je jednoduchá, hlavný hrdina John Kelly (spomínaný Michael B. Jordan) pátra po ľuďoch, ktorí sa v jeden večer vlámali k nemu a k ďalším kolegom z elitnej jednotky Navy SEAL a pozabíjali vojakov aj ich rodiny. John prežil, manželku a nenarodené dieťa však zachrániť nedokázal. Spojí sa s kolegyňou (Jodie Turner-Smith), lenže pri pátraní po vrahoch nachádzajú tajné spiknutie, ktorého výsledkom môže byť vojenský konflikt USA a Ruska. Celé pátranie sa zamotáva a napokon možno nie je dôležité nájsť vrahov, ale prísť na to, kto za celým spiknutím stojí.

Jednoduchá zápletka, na akú sme v akčných filmoch najmä z 90-tych rokov zvyknutí, je stávkou na istotu a tvorcom to netreba mať za zlé. Veľký problém však nastáva v momente, keď sa dej začne vrstviť, sprisahanie rozpletať a hlavný hrdina pomaly zisťuje, čo za tým všetkým stojí. Scenáru chýba iskra, niektoré informácie dostáva divák priskoro, iné sú zase v úzadí a mohli by byť podané priamo a jasnejšie. Nielen kvôli tomu chýba deju lepšia (alebo aspoň nejaká) gradácia.

Od akčného filmu očakávam akčné finále, lenže to prichádza príliš skoro. Prestrelka so snajpermi je natočená zručne, na pomery hollywoodskych akčných filmov uveriteľne. Celkovo je akcia tým najväčším plusom napriek tomu, že z nej občas bolia oči. Dôvodom je nekonečná všadeprítomná tma, vďaka ktorej budete na rozsvietenie čakať viac než na uspokojivý koniec.

Bez výčitiek © 2021 Prime Video

Atmosfére sa nedá nič vytknúť, predstaviteľovi hlavného hrdinu tiež. Chýba mu však lepšie zápletka, ktorú nezachraňuje ani solídna akcia, ani známe mená, ktoré sú za projekt zdopovedné. Režisér Stefano Sollima stál napríklad za filmom Suburra, scenárista Taylor Sheridan má zas v životopise napríklad aj prekvapivo dobrú aljašskú kriminálku Wind River. O to viac mrzí, že tento film jednoducho nezvládli.

Bez výčitiek je prinajlepšom priemerným filmom, pri ktorom je vám až ľúto, že jeho svetlé stránky sú v ostrom kontraste s tými temnými. Očakávaný hit je tak polovičným sklamaním a to mi je ľúto, lebo mal nábeh na to, aby sa zaradil medzi to najlepšie, čo služba Prime Video doteraz ponúkla.