Army of the Dead © 2021 Netflix Army of the Dead © 2021 Netflix

Nadupaná akcia, post-apokalyptické Las Vegas a armáda zombíkov, ktorí majú chuť na mozgy hlavných hrdinov. Film, ktorý nájdete v českom preklade ako Armáda mrtvých lákal masívnou a drahou reklamnou kampaňou. Letný blockbuster dorazil na Netflix a ak streamingová služba neklame, bol ako smršť. Jeho čísla sledovanosti trhajú rekordy a vraj sa uvažuje o pokračovaní.

Originálny názov
Army of the Dead

akčný, sci-fi, horor
2021 / 148 min. / MP 18
USA

Réžia
Zack Snyder
Scenár
Zack Snyder, Joby Harold, Shay Hatten

Americké Las Vegas postihla desivá nákaza. Z ľudí sa stali zombíci, a tak sa vláda rozhodla, že mesto uzavrie a obkolesí ťažkými kontajnermi. Nasledovať má zhodenie atómovej bomby, ktorá pochová celé Las Vegas. Milionár Tanaka sa však ešte predtým chce dostať k peniazom v sejfe v kasíne pod svojím hotelom. Najme si preto Scotta Warda, aby dal dokopy tím a tesne pred odpálením bomby prenikol do mesta plného zombíkov. V hre sú ťažké milióny a spokojnejšia budúcnosť pre všetkých zúčastnených.

Režisérom akčnej novinky je Zack Snyder a kto jeho tvorbu pozná vie, že na letné blockbustery má patent. V tomto prípade si vzal za inšpiráciu ohranú tému, ktorú hlavne v USA ľudia tak milujú. V Army of the Dead sú hlavnou hviezdou zombíci, lenže títo nemŕtvi sú čímsi iní. Na rozdiel od iných zombíkov nie sú len hlúpa masa priťahovaná pachom človečiny. Majú vlastné pravidlá, hierarchiu aj spôsob komunikácie. Vďaka tomu sa scenár môže dosýta „vybujačiť“, využiť rôzne skratky, odbočky a ponúknuť neopozerané nápady.

Army of the Dead nemá ambíciu ponúknuť nezabudnuteľný zážitok a s tým sa treba asi zmieriť. Akcia je tu tuctová, logika niekedy dostáva po papuli, veľa dobrého film naznačí, ale často nedotiahne do konca. Film má niekoľko hluchých miest a kvôli tomu je, povedzme si narovinu, pridlhý. Domnievam sa, že v kine by to bolo inak, predsa len, väčšina akčných blockbusterov svojim prezentovaním na striebornom plátne dokáže zmazať pár drobných nedostatkov. Neviem si pomôcť, ale Netflix snímke neprospel, skôr naopak.

Army of the Dead © 2021 Netflix

Na filme je vidno kusisko dobre roboty, veľa strihania, úžasné masky. Napätie je tu dávkované s tou správnou intenzitou, načasovanie zvratov aj ich početnosť diváka udržiava v pozore, vizuálu sa nedá nič vyčítať a hrdinovia filmu sú správne namotivovaní a ich konanie je jednoduché a jasné. Až má človek pocit, že filmu Army of the Dead chýba srdiečko, pretože pôsobí ako chladný kalkul. Snyder nahádzal do predpripravenej šablóny filmové prvky a všetko funguje tak, ako pri blockbusteroch má. Dá sa to tvorcom vyčítať? Asi ani nie. Zadanie od Netflixu splnili, film je navyše hitom.

Herecké výkony vám z hlavy vyfučia bezprostredne po dopozeraní. Priznávam, bol som zvedavý na to, ako sa bývalý wrestler Batista popasuje s touto úlohou a v zásade mu nemám čo vytknúť. Jeho postava je však plochá, ide o typického akčného hrdinu, ktorý okrem drsných výrazov v tvári a jednej-dvoch smutných grimás ani nemá čo hrať. To divákovi nevadí, prieči sa to len jeho ambícii hrať charakterové postavy. V jeho prípade však telesné proporcie obmedzujú vnímanie jeho hereckých schopností a aj tentoraz sa postave, ktorú stvárnil, dostalo okrem veľkého času na obraze aj dávky toxickej maskulinity. Aj to však beriem ako súčasť chladného kalkulu Zacka Snydera.

Ak sa na Army of the Dead pozeráme ako na blockbuster, ktorého jediným cieľom je prilákať milióny divákov a zarobiť horibilné sumy, môžeme s pokojným svedomím vyhlásiť, že táto úloha je splnená. Ak hľadáme nejakú hodnotu navyše, tak to robíme úplne zbytočne. No a ak hľadáme podmaz k jedeniu pukancov, našli sme ideálneho kandidáta!