Cruella © 2021 Disney + Cruella © 2021 Disney +

Nepatrím medzi nadšencov trendu hraných prerábok animovaných klasík štúdia Walta Disneyho, ale aktuálna záporná hrdinka zo 101 dalmatíncov je z iného súdka. Režisér Craig Gillespie pristúpil ku Cruelle veľmi komplexne. Dozvieme sa, odkiaľ pramení jej posadnutosť bielym psím plemenom s čiernymi bodkami, čo jej v živote fatálne narušilo krehkú psychiku i ako sa z nadaného dievčaťa stala geniálna módna ikona.

Originálny názov
Cruella

komédia, krimi
2021 / 134 min. / MP
USA

Réžia
Craig Gillespie
Scenár
Kelly Marcel, Steve Zissis, Tony McNamara

Dej zasadený do Londýna 70-tych rokov pôsobí neuveriteľne štýlovo, čo dokonale podfarbujú populárne dobové piesne. Znamenitý soundtrack tvorí dôležitú súčasť príbehu. Mladá kreatívna podvodníčka Estella túži po presadení sa v módnom svete. Doteraz sa venovala hlavne drobným krádežiam s dvojicou verných kumpánov, Jesperom a Horácom. Jedného dňa zaujme direktívnu fashion bohyňu, Barónku von Hellman, ktorá jej ponúkne prácu vo svojom módnom dome. Ich vzťah naberie rýchly spád a odhalí kruté tajomstvo minulosti. Estella dá voľný priechod svojej temnejšej stránke a na scénu prichádza dravá Cruella. Jej každé jedno antré je pastvou pre oči. Vo svojich výstupoch ovládne celé plátno.

Origin čiernobielej antihrdinky je vydarenou kombináciou lúpežnej snímky s filmom Diabol nosí Pradu (2006). Najväčšou devízou Disneyho novinky je však dokonalý casting. Do hlavných úloh tvorcovia obsadili dve oscarom ocenené Emmy. Mladú spurnú rebelku stvárnila úchvatná Emma Stone a jej protivníčku, módnu legendu Barónku, zahrala vynikajúca Emma Thompson. Starnúca kráľovná módy akoby z oka vypadla obávanej Meryl Streep zo známeho kinohitu. Spoločné scény oboch postáv majú tú správnu šťavu. Herečky dokázali skvele predať vzájomnú rivalitu a ich dialógová výmena je napísaná bravúrne. Radosť ich spolu sledovať.

Som celkom fanúšikom trendu poľudšťovania jednorozmerných záporákov, ako sme to videli aj napríklad vo Venomovi (2018). Ich motivácie prečo začali kopať za temnú stranu sú divácky zaujímavé a postavy v sebe skrývajú oveľa viac vrstiev, ako sa vošlo do knižných či komiksových predlôh. To je aj prípad Cruelly, z ktorej divácka atraktivita v podaní bezchybnej Emmy Stone vyslovene srší. Oceňujem aj to, že sa scenáristi povenovali vedľajším postavám Horácovi a Jesperovi v zábavnom podaní Paula Waltera HauseraJoela Frya.

Cruella © 2021 Disney +

Čo vlastne vizuálne opulentnému a hudobne vťahujúcemu filmu vytknúť? Dianie na plátne je väčšinu času veľká zábava, možno len druhej polovici by neuškodilo niekoľkominútové skrátenie. Dĺžka 134 minút mi celkovo príde zbytočne premrštená.

Craig Gillespie dokázal veľmi nesympatickú diablicu túžiacu po smrti šteniat premeniť na obdivovanú mladú pankáčku, ktorá má vo filmovom svete otvorené dvere dokorán. U Disneyho sa tešia pozitívnym recenziám i nadšeným reakciám divákov a už teraz kujú druhý diel. Emma Stone, zdá sa, našla svoje dokonalé alter ego. Vôbec nevadí, že svojím prejavom nápadne pripomína Evu Green. Škaredé káčatko Estellu dokázala premeniť na uhrančivú čiernu labuť Cruellu. A ako divák jej to žeriem aj s navijakom, až na toho novorodenca s dvojfarebnými vlasmi.